Mistrovství ČR 7᾿s: Několik poznámek

29. června 2021 (10:54)

Ostatní

V náhledu: Mistr ČR v ragby 7′s RC Tatra Smíchov. Foto Martin Flousek (převzato z webu ČSRU)

Předem odmítám námitku, že můžeme být rádi, že unie zajistila přenos utkání pro nás všechny, které mistrovství zajímalo, nebo výzvu tak jste to měli uspořádat vy! Ano, můžeme být rádi, že unie zajistila přenos, ale to neznamená, že bychom nemohli mít kritické připomínky. Jistě, připravit takovou akci, zajistit organizaci a servis dá práci a vyžaduje štáb lidí. V mnoha klubech máme za sebou organizaci přeborů republiky mládeže nebo mezinárodních a mezistátních zápasů, vím tedy, o čem mluvím.

Poznámka první: Ušetřit na spolupráci s firmou, která zajišťuje profesionálně přenosy utkání, se nemusí vyplatit. Sobotní přenos jistě nenadchl řadu lidí, kteří očekávali alespoň zvládnutí kamery a základních úkonů. V době, kdy ještě neběžel komentář, bylo k naštvání, že „kameraman“ – pravděpodobně první člověk, kterého přesvědčili, aby se za kameru postavil – bloudil po hřišti, nebyl schopen zoomovat, držel kameru na místě, kde se nic nedělo a hlavně často nezabíral ani kopy na branku a nezabíral ani rozhodčího, takže nebylo možno usoudit, zda byl kop na branku úspěšný nebo ne.

Poznámka druhá: Divák neměl šanci dozvědět se výsledek zápasů. Dan Beneš ne vždy výsledek po ukončení utkání sdělil. A když na obrazovce není grafika, musí se člověk spolehnout jen na to, co odpozoruje. Ovšem poznat, zda kop prošel brankou, je obtížné a když kamera místo sledování kopu uteče na středovou čáru, neví člověk nic.

Poznámka třetí: Absenci grafiky při přenosu mohl nahradit přenosný ukazatel skóre na protější straně hřiště proti kameře.

Poznámka čtvrtá: Komentář Dana Beneše byl zasvěcený a přínosný, ale prakticky neposlouchatelný. Současné vysílání komentáře do éteru i na stadion vyvolávalo několikanásobné echo z reproduktorů v hledišti. V dnešní době, kdy si s elektronickými medií týkají i tříleté děti, to mělo být předpokládáno. Naštěstí byl problém později odstraněn.

Poznámka pátá: Informace o výsledcích na unií avízovaném fcb odkazu https://fb.me/e/2t5EuDqz2 zprvu průběžné, najednou ustaly. Teprve po všech odehraných zápasech prvního dne se tam objevily, ale bez výsledku posledního utkání. Druhý den se tam v průběhu turnaje neobjevily vůbec. Možná to mělo vážný důvod, možná to bylo jen opomenutí nebo přesvědčení, že výsledky stačí uvést nakonec. V každém případě to byl nedostatek.

Poznámka šestá, již zmíněná v úvodu: Nemůžeme akceptovat nedostatečnosti a nemůžeme přistoupit na případnou výtku: „Tady se lidi mohli strhat, aby všechno zajistili, a ty kritizuješ!“ Prostě nějaké standardy se musejí dodržet! Zvláště když má unie 5 nebo kolik profesionálů.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora