Diskuse k problematice turnajů dětí U6-U12

29. listopadu 2022 (16:59)

Ostatní

Otevřená diskuse k systému turnajů mladších žáků na Moravě

Diskutujeme k článku Diskuse k systému dětských turnajů na Moravě, který přináší výhrady odborných komisí České rugbyové unie k systému turnajů mladších žáků na Moravě. Protože je pro mne jako předsedu STK Morava a současně editora těchto webových stránek nejjednodušší dát všem, kteří se chtějí k problematice vyjádřit, prostor právě zde, bude diskuse probíhat na těchto stránkách. Na výsledku diskuse kompetentních činovníků moravských klubů závisí, jakou formu budou mít v příštím a dalších letech turnaje mladších žáků na Moravě.

Karel Gaman, STK Morava

Až na Olomouc, která na výzvu k diskusi nereagovala, většina klubů se shodla na dvou zásadních věcech:

1. nerozdělovat turnaje podle kategorií do různých míst, hrát jako dosud na jednom místě podle sportovního kalendáře vydaného na podzim 2022,

2. hrát ve dvou výkonnostních skupinách, do kterých se budou týmy přihlašovat podle rozpisu vždy ve stanovený den, tj. čtvrtek do 19 hodin.

Padla však i otázka, co budeme dělat, když se jeden tým přihlásí do silnější kategorie a ostatní do slabší, nebo jen dva do silnější, to budou spolu hrát v průběhu turnaje třeba třikrát po 10 minutách?

Z toho plyne, že při daném počtu družstev v jedné kategorii na Moravě – je jich maximálně osm – se budou týmy dost obtížně dělit do výkonnostních skupin. Nakonec je možná i popsaná alternativa, že se spolu utkají na začátku, uprostřed a na konci turnaje své věkové kategorie.

Rozhodnutí bude vydáno oběžníkem STK Morava do konce ledna. Tím diskuse končí, STK všem, kteří vyjádřili názor svůj nebo tlumočili názor kompetentních činitelů klubu, děkuje.


 

S výkonnostními skupinami souhlasíme

Ahoj,

za Vyškov také nesouhlasíme rozdělovat turnaj na více hřišť v jeden den, finančně by to bylo velmi náročné. Nastávají případy kdy v jeden víkend objednávám autobusy pro muže, U16, 14 a mládež (u8,U10,U12).

Co se týče výkonnostních skupin, s tím souhlasíme, nahlašovat silnější a slabší skupiny.

Vyhlašování pořadí by být nemělo.

 

Martin Hudák, sekretář JIMI RC Vyškov

Pojďme to udělat…

Ahoj, 
rozdělovat kategorie na více hřišť nemusíme, myslím, že hlavní podmět je o něčem jiném.
Dotace neřeší umístění u dětí, ale počet tréninkových jednotek týdně a zda se hráči účastní zápasů. Zde se Radek Kloda mýlí.

Změny pravidel u kategorií, jak píše Holda u U14, je asi nyní taky mimo... to tu fakt nevyřešíme. Hlavně v této nejpočetnější skupině je přece více možností, s kým hrát... (rozvoj).

Čili, pojďme to udělat, dle doporučení... výkonnostní skupiny, delší zápasy i za cenu méně zápasů, nemusí hrát přece každý s každým...

Linda Vrátníčková, DiS.
Sportovní ředitel RCDB / Sport director RCDB
Komise mládeže ČSRU / Youth board of the Czech Rugby Union

V žádném případě nerozdělovat na jednotlivé kategorie

Ahojte, 

jsme na tom stejně - v žádném případě nerozdělovat turnaje pro jednotlivé kategorie na různá místa, to je pro nás ohledně dopravy naprosto nereálné a finančně nepřiměřeně náročné.
Co se týče výkonnostních skupin, tak s tím souhlasíme a i dlouhodobě pri přihlašování na turnaje žádáme o zařazení do nižší výkonnostní skupiny - na podzim jsme měli v U10 90% příchozích z U8 a zápasy se " silnými týmy" pro ně byli demotivační.
Vyhlašování pořadí by být nemělo ( a přece se stále na některých turnajích vyhlašuje)

Tak za RC Zlín

Danča Pavličíková, sekretář RC Zlín

Souhlasíme s RCB a RC Havířov

TJ Sokol Mariánské Hory nejsou tak velký a finančně zajištěný klub, abychom si mohli dovolit posílat týmy kategorií U6-U12 autobusem na různá místa, navíc - stejně jako Havířov - máme nevyrovnané výsledky. Což souvisí s malým počtem hráčů, kteří jezdí pravidelně na turnaje. Občas "dostat na prdel" v těžkém zápase proti lepšímu soupeři patří k věci, stejně tak jako občas "někoho přejet o parník".  Jde přeci i o neformální výchovu k životu - překonávání překážek; skousnutí proher; nadšení z toho, že "jsme konečně porazili Bystr" (nic ve zlým :-D);... Máme obavu o motivaci dětí, která už dost klesla tím, že turnaje jsou "nesoutěžní".  V případě, že se mládežnické kategorie rozdělí, máme dále obavu, že vzniknou dvě skupiny (Dragon, Vyškov, Bystrc) a ten zbytek (Ostrava, Havířov, Zlín, Olomouc) dle dojezdové vzdálenosti bez ohledu na výkonnost. Jak píše Radomír zmizí duch ragby; soudržnost mezi kategoriemi; fandění starším/mladším ze svého klubu...
Takže za náš klub: Nechceme realizovat požadavek trenérsko-metodické komise ČSRU a komise mládeže ČSRU a organizovat turnaje dle "českého" modelu ve výkonnostních skupinách. 

Hanka Běhalová
trenér U8- U12

NSA dotuje pouze soutěže, proto kluby umístění zveřejňují

RC Havířov plně stojí za reakcí RC Bystrc, ono to ježdění stojí mnohem víc všechny kluby z Moravy než pražské kluby, které ojediněle někam s mládeží dále než jen po Praze případně po středočeském kraji. Navíc rozdělení turnajů U8 -U12 se společným dojezdem na místo konání se vytratí soudržnost mezi těmito kategoriemi. Z pohledu je těžké družstva RC Havířov trvale zařadit podle výkonnosti, protože jehodružstva U8, U10 i U12 mají celkem nevyrovnané výkony (je to hlavně dáno menším počtem hráčů v každé kategorii) - např. naše U10 skončí na jednom turnaji druhá, aby na dalším skočila až šestá. Co se týče vyhodnocování na turnaji souhlas s nevyhlašováním pořadí, ale na druhou stranu NSA dotuje pouze "soutěžní utkání/turnaje", tak se nedivte, že kluby na svých webech umístění na turnajích zveřejňují. Pokud budeme veřejně hlásat, že hrajeme nesoutěžní turnaje, tak nám NSA výrazně pokrátí dotaci na mládežnické soutěže. Toto je oficiální stanovisko RC Havířov.

Ing. Radomír Kloda, předseda RC Havířov

Úplná blbost…

RCB za letošní rok projezdila 1 400 000,- Kč v autobusech. Nelíbí se mi představa, že vypravuju místo jednoho autobusu 3. V podmínkách Moravy je to úplná blbost. Výkonnostní skupiny budiž, ale turnaj na jednom místě. Při rozlosování bych dbal na to, aby turnaje všech kategorií trvaly přibližně stejně dlouho, aby tam třeba U8 nečekala 3 hodiny až dohraje U12.

Ještě by mě zajímalo, proč je tlak chystat změnou hracího formátu kategorie U12 na ultimátní zápasy kategorie U14, která, podle mě zcela zbytečně, hraje na full size hřišti. Třeba 90% kopáčů, když mají trestňák uprostřed hřiště, sotva dokopne kolmo do autu. Já bych nechal U12 jak je a U14 bych hrál na užším hřišti (bez pětimetrovek) a v menším počtu hráčů (bez rváčků nebo bez třetí řady).

Ing. Pavel Holeček, předseda RC Bystrc

 

Nerozumím tomu, proč pořád na Moravě nejsme schopni přijmout x let daný předpis

jsem ráda, že se to konečně řeší.
Když pořádáme RT na Dragonu, vždy se snažíme o to, aby byly hráči rozdělení do výkonnostních skupin.
Naposledy v září na Dragonu, za mnou neustále docházeli rodičů, z různých klubů a hrozně se divili jak to, že nebude poté následný kříž mezi skupinami, semifinálové a finálové utkání...???
Neustále dokola jsem jim vysvětlovala, že jsou děti rozděleny dle výkonu a není možné mezi nimi poté dělat nějaké kříže a že už vůbec ne hrát nějaká finálová utkání, vždyť jsou to přeci nesoutěžní turnaje.
O délce utkání, min. U12 se snažím mluvit s trenéry již dlouhodobě.
Pravidla se upravila, aby se více mohli hráči připravit na přechod do U14, ale k čemu to je, když pak hrají každý s každým 1x 5 min?

Nerozumím také tomu, proč pořád na Moravě nejsme schopni přijmout x let daný předpis, jak se mají RT pořádat.
Proč neustále dochází k vyhlašování umístění, proč většina klubu si poté hned dá na fcb, jak jejich tým byl první, druhý a čtvrtý...
Na náborech říkáme rodičům, že do kategorie U12 jsou turnaje nesoutěžní a poté vidí toto... Proč jim mám vysvětlovat, že já jsem jim nelhala, jen některé kluby nejsou schopny držet pravidla?

Proč to může jít v Čechách a na Moravě máme pořád s něčím problém, nejsme schopni nové předpisy akceptovat ani po x letech a mnohokrátém vysvětlování?

Přestala bych se vymlouvat, že na Moravě něco nejde, pač máme málo týmů... ano, máme ve srovnání s Čechy, ale to nám pořád nebrání v tom, dělat turnaje tak, jak máme a jak hlavně mají hlavu a patu.
Jediné, co nadále zvládneme je to, že máme všechny kategorie na jednom hřišti. Rozdělit je dle úrovní, prodloužit hrací čas - to přece problém není.

Všechno jde, když se chce... je to jen na nás.

Linda Vrátníčková, DiS.
Sportovní ředitel RCDB / Sport director RCDB
Komise mládeže ČSRU / Youth board of the Czech Rugby Union

O Autorovi

Redakce

Další články autora