Královna byla patronkou britského ragby

11. září 2022 (16:03)

OstatníZpravodajství

Osmého září zesnulá královna Elizabeth II. byla už z titulu své funkce patronkou mnoha institucí a spolků včetně sportu, mimo jiné i Rugby union a Rugby League. Představitelé britských ragbyových unií a European Professional Club Rugby již také rodině královny vyjádřili soustrast:

Představitel anglického ragby uvedl, že: "Komunita RFU je velmi zarmoucena úmrtím Její královské Výsosti královny Alžběty II. a vyjadřuje naši soustrast celé královské rodině."

Dominic McKay, předseda EPCR, který řídí na evropské poháry: "S velkým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí královny Alžběty II. Jménem našich klubů ctíme památku Jejího Veličenstva a její inspirativní život. Královna Alžběta II. byla panovnicí, která ztělesňovala vytrvalost, důstojnost a věrnou veřejnou službu a byla velmi obdivována, respektována a milována lidmi po celém světě."

Ke kondolenci celé královské rodině se připojili rovněž představitelé skotského a irského ragby.

Činovníci Velšské ragbyové unie uvedli: "Posíláme upřímnou soustrast královské rodině po smrti Její královské Výsosti královny Alžběty II. Náš královský patron po více než 50 let mnohokrát svou přítomností ozdobil náš národní stadion. Děkujeme královně za roky služby v tento velice smutný den."

Královna se zúčastňovala především nejvýznamnějších ragbyových událostí, ale z praktických důvodů nemohla svou patronaci realizovat při všech událostech, proto svůj patronát delegovala na členy rodiny. Sama pak zastávala patronát nad anglickou unii od roku 1952, kdy funkci převzala po svém otci králi Jiřím VI., do prosince 2016.

V Buckinghamském paláci s britským národním týmem po zisku titulu mistrů světa v roce 2003

V prosinci 2016 převzal tuto čestnou funkci Princ Harry, vévoda ze Sussexu, ale v únoru 2021 byl funkce vzhledem k odluce od královské rodiny zbaven a patronátem byla pověřena manželka prince Williama Catherine, vévodkyně z Cambridge, která však bude mít patronát i nad Rugby Football League a ragby vozíčkářů.– viz zde

Současný král Charles III. byl jako Princ Velšský dlouhá léta patronem Welsh Rugby Union (WRU), ale v roce 2007 předal své oficiální povinnosti a závazky svému synovi Williamovi (snímek vlevo), oficiálním jménem William, Prince of Wales. Na horním snímku dvacetiletý Princ z Walesu v v září roku 1969 na stadionu Arms Park v Cardiffu při utkání velšského národního týmu. (Reprodukce snímku z titulní stránky magazínu Welsh Rugby, September 1969).

 

Sestra krále Charlese III. princezna Anne, je patronkou Skotské ragbyové unie (SRU) a většinou na zápasech skotské reprezentace nechybí. Má sportovní minulost, je držitelkou jedné zlaté a dvou stříbrných medailí z mistrovství Evropy v jezdectví a zúčastnila se i olympijských her. Její dcera Zara Tindall je manželkou bývalého pětasedmdesátinásobného anglického ragbyového reprezentanta Michaela (Mika) Tindalla.

O Autorovi

Redakce

Další články autora