Komentář: Na okraj víkendových testů

7. července 2021 (01:14)

SvětovéZpravodajství

Dva roky před mistrovstvím světa začínají mezinárodní testy nabývat na důležitosti, začínají testy hráčů, kteří by se mohli na mistrovství objevit. Začínají také testy herního stylu týmů, které budou usilovat o medaile. Co tedy zápasy naznačily? Nastaly nějaké změny, nastoupil progres, nebo všechno zůstalo při starém?

Springboks – Gruzie 40:9 (19:9) P 6:0

Gruzie, nejlepší tým druhé evropské ligy a 12. ve světovém žebříčku, bývá v konfrontaci s  top ten týmy za outsidera a to přináší specifický problém, zvláštní náhled rozhodčích na outsidery. Ten náhled se dá vyjádřit slovy „daň za ranking.“ Prostě rozhodčí vždy vidí víc chyb u toho slabšího, než u jeho soupeře z první desítky. Skotský rozhodčí Mike Adamson to potvrdil, když, posoudil několik předhozů obráceně, přiznal Springboks trestný kop za mlýn, který sami otočili, nepotrestal Nykaneho, který skládal jako beran bez použití rukou naběhnutím a nárazem hlavou do soupeře, ale ten se potrestal sám, zůstal ležet otřesen a musel na kontrolu. Žertovnou perličkou pak už byl trestný kop za křížení, kdy gruzínský hráč s míčem překryl svého spoluhráče bez míče!

Zápas byl pro Jižní Afriku prvním po 20 měsících, hra, kterou předvedli, mohla být odezvou na dlouhý půst. Až na výjimky to bylo hrubé silové ragby, ve kterém se jako zlatinky v hromadě hlušiny zatřpytilo několik pohledných akcí. Jinak wrestling nehodný mistrů světa, ustavičné náběhy do kontaktu a rucky. A to ještě rojníci Springboks v každém rucku zápasili jak o život. „Ručních“ akcí bylo poskrovnu, vlastně byly jen tři, ale stály za to. Gruzínci nedokázali vytvořit akci, kterou by vůbec dokázali obranou Springboks projít. Rozdíl skóre odpovídá síle obou týmů.

Irsko – Japonsko 39:31 (19:17) P 5:4

Hrubá primitivní silová hra Irů vyhrála nad technickou jemností orientálního ragby. Nošení míče do kontaktu na úkor hry rukama, hrubá síla a přemíra rucků a box kicků, to byly atributy hry Irů. Jak proti tomu kontrastovala technická hra rukama Japonců! Ostatně na hře Japonců je zřejmý vliv novozélandského ragby. Snaha hrát variabilně, používat neotřelá řešení situací zdobila hru Japonců. Jen jejich banální chyby způsobily, že Irové získali rozhodující náskok a vítězství, ale ragby plakalo.

Ragby má, mělo by vždy mít, ba musí mít i kategorii estetickou, důležitou pro pobavení diváka. Ne jen tu účelovou směřující za vítězstvím za každou cenu, a to i těmi nejprimitivnějšími prostředky, jak jsme byli svědky v utkání Irska s Japonskem.

Wales – Kanada 68:12 (40:5) P 10:2

Velšané hráli pohledné variabilní ragby a to se odrazilo v počtu položených pětek. Přitom začátek byl pro Velšany šokující, jednak se hned v první akci se v 1. minutě zranil Halfpenny při svém stém utkání v národním dresu – později bylo oznámeno, že má přetržené kolenní vazy – jednak v 5. minutě po přečíslení položil pětku Lloyd, křídlo kanadského týmu. Velšským týmem, ve kterém bylo 5 nováčků, to však neotřáslo. Výborná obrana Velšanů už pak hostům mnoho nedovolila, ba mnohdy Kanaďanům, když drželi míč, nedovolila získat ani metr území. Na druhou stranu je třeba uznat, že obě pětkové akce Kanaďanů byly produktem skvěle provedených útočných akcí. Ovšem nic to neznamenalo, Velšané takových předvedli deset.

Anglie – USA 43:29 (26:3) P 7:4

USA nehrály od mistrovství světa, sešly se až na začátku týdne a kvůli zranění jim chyběl jejich nejlepší hráč MacGinty. Nově sestavený tým Anglie bez hráčů, kteří jsou na turné s British&Irish Lions v Jižní Africe, zato s osmi nováčky prokázal, že Anglie zřejmě může postavit – zvláště proti zemím druhého výkonnostního koše – třeba i tři týmy. Ten, který nastoupil proti Američanům, se vyznačoval některými prvky, které u zavedené reprezentace neznáme. Zaprvé málo kopů, zadruhé žádné zdlouhavé rozehrávání mlýnové spojky a minimálně box kicků, Harry Randall byl na tomto postu rozhodně lepší, než Ben Youngs v poslední době. Totéž platí o Markusovi Smithovi, až na kopy na branku, které se mu z nějakého důvodu nepovedly, ale na útokovce podal excelentní výkon a bude velkou výzvou pro Farrella.

Celkově to byla osvěžující podívaná, hra obou celků byla postavena na pohybu a přihrávkách. Některé akce – jako třeba první pětka Anglie, nebo uvolnění Cokanasigy do díry v obraně Smithem – by mohly sloužit jako materiál do instruktážního filmu o správném řešení situací.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora