JAR: Šokující stav domácího ragby

30. ledna 2021 (18:56)

SvětovéZpravodajství

Z Jihoafrických medií - Jihoafričtí fanoušci čekají na návrat Springboks, kteří nehráli od finále Světového poháru, na mezinárodní scénu, ale zatím se museli spokojit s ligou Super Rugby Unlocked a Currie Cup. Nicméně domácí ragby neučinilo zrovna nejlepší dojem na bývalého trenéra Springboks Nicka Malleta, který je znepokojen tím, jakým směrem se po vítězství Springboks na mistrovství světa posouvá úroveň hry v Jižní Africe.

Po závěrečném kole Currie Cup Mallett v rozhovoru pro Super Sport uvedl, že rozhodně není standardem hry ohromen, zejména poté, co viděl novozélandské týmy hrát v Super Rugby Aotearoa v roce 2020. " Zcela upřímně, je těžké nebýt poněkud negativní, když člověk vidí výkony našich týmů," řekl Mallett.

"A už to nesnese porovnání se způsobem, jakým hrály týmy na Novém Zélandu v jejich soutěži Aotearoa. Preferovaly rychlou hru rukama, jejich útoky byly skvělé a dosahovaly poměrně vysokého skóre, přičemž i obrana byla vynikající. Bylo to ragby, které stálo za to sledovat," pochválil Mallett odvěké protivníky.

Mallett se vysmál nízkorizikovému stylu hry, který se vplížil do hry jihoafrických mužstev, a vysvětlil, že současný styl hry směřuje špatným směrem.

"Když začaly naše soutěže, týmy měly problémy s kondicí. V jejich herním projevu bylo hodně chyb. Pak každý tým, který se dostal do napjaté situace, se prostě uchýlil k taktice finále Světového poháru, což v podstatě znamenalo hrát mauly, tvořit skrumáže pro šanci na trestný kop, a spojky kopat horem dolem po celý zápas. Bohužel se na to nedalo dívat."

Mallett zdůraznil, že příkladem takové podívané bylo vítězství Jižní Afriky nad Walesem ve Světovém poháru. (O utkání jsme psali v článku Vražda ragby v přímém přenosu ) „Bylo skvělé, že Jižní Afrika vyhrála, ale pro diváky to nebyla dobrá podívaná. Lidé se baví tím, že sledují skórování po dobrých rozehrávkách, dobrých bězích, načasování a hezkých kličkách."

Bývalý trenér Springbok zdůraznil hodnotu hráčů jako Cheslin Kolbe: "Chcete-li vidět Cheslina Kolbeho pokládat, stojí za to sedět hodinu a půl koukat na zápas. Ale jestli se mám celý zápas dívat nahoru na míče létající sem a tam, dívat se na padající mauly, ustavičné kontakty a rucky, hroutící se mlýny a sankce, pak z takového produktu nejsem nadšený.“

"V Super Rugby v letech 2017 a 2018 jsme měli v průměru 35 minut hry. Zaměřili jsme se na 40, pokud jsme se dostali na 35 nebo 36, byli jsme šťastní. Mluvil jsem s jedním z analytiků v Currie Cup a tam se hraje 24, 25, 26 minut, takže z 80 minut vidíte pouhých 25 minut ragby a to je problém,“ zdůraznil Mallett.

O Autorovi

Redakce

Další články autora