Japonsko odstupuje z PPN, LNR žaluje World Rugby

15. září 2020 (12:56)

SvětovéZpravodajství

12. září jsme přinesli informaci o ustavení Podzimního poháru národů, soutěže, ve které měly hrát země Six Nations, Fidži a Gruzie, ale nakonec bylo pozváno Japonsko. Jenže Japonsko dnes oznámilo, že letos už žádné mezinárodní zápasy hrát nebude. Francouzská profesionální liga LNR žaluje World Rugby kvůli pravidlu 9 WR, které zavazuje kluby uvolňovat hráče pro mezistátní zápasy. Více v článku z Kyodo News a France 24.

Rugby: Brave Blossoms cancel all activities for 2020

KYODO NEWS - Mianato (Tokio) 14. 9. 2020 Rich Freeman (upraveno, kráceno)

Japonská ragbyová unie dnes oznámila, že Brave Blossoms už v roce 2020 hrát nebudou. Odvolává se na nedostatečnou přípravu potřebnou ke konfrontaci se zeměmi 1. úrovně a pokračující nejistotu ohledně cestování uprostřed pandemie COVID-19 „Letos nebudou žádné mezinárodní zápasy,“ řekl předseda JRFU Kensuke Iwabuchi (na snímku) na online tiskové konferenci.

„Po velkém úspěchu týmu na loňském mistrovství světa (čtvrtfinále, pozn. red.) jsme chtěli hrát se zeměmi 1. úrovně. Snažili jsme se najít způsob, jak připravit tým na potřebnou úroveň.“

Když byla zrušena celá řada podzimních testů, byli Brave Blossoms, navzdory nedostatečné možnosti hrát přípravné zápasy, požádáni, aby se připojili k jednorázovému turnaji šesti národů - Anglie, Francie, Irska, Itálie, Skotska, Walesu a Fidži.

Tah LNR je pro World Rugby nešťastný

Rozpor mezi World Rugby a LNR se prohlubuje

Idea World Rugby o sladění vzájemných zájmů a potřeb severní a jižní polokoule se zájmy společností, které řídí velké soutěže jako Six Nations, Rugby Championship, a společností organizujících národní profesionální šampionáty, dostává KO.

Kamenem úrazu je pravidlo 9, které zavazuje kluby uvolňovat hráče na mezinárodní zápasy během testovacích oken. Týmy TOP14 by tak na šest kol, tedy na měsíc a půl, zůstaly bez svých nejlepších hráčů. Francouzská liga (LNR) s tím rozhodně nesouhlasí a podala žalobu proti hlavnímu ragbyovému orgánu planety.

Výkonný ředitel Světového ragby Brett Gosper v pondělí uvedl, že je „nešťastné“, že francouzská liga (LNR), která vede Top 14, podniká právní kroky proti globálnímu řídícímu orgánu ragby.

LNR je proti dočasné změně v prodloužení regulace 9 World Rugby, která nutí kluby uvolňovat hráče z domácích zápasů pro mezistátní zápasy, a to letos na podzim ze tří na devět týdnů. Mezinárodní okno v Evropě má běžet od 24. října do 5. prosince a budou se hrát odložené zápasy šesti národů, stejně jako nový turnaj „Osm národů“, jehož součástí bude Fidži a Japonsko. To koliduje se šesti koly Top 14.

„Vždy je znepokojující, když vás někdo tahá k soudu. Všichni mají svůj úhel pohledu a LNR, Francouzská ragbyová federace, anglická Premiership, European Professional Club Rugby a Pro14 s námi nějak spolupracují. „Každý má svůj vlastní program, je to trochu o dávání a přijímání. Lidé si uvědomují, že je tu velký koláč (velké mezinárodní akce, pozn. red.), který je ale pro celý sport a ne pro jejich konkrétní koutek. Je to velmi důležité pro unie a federace po celém světě. To je jejich nástroj pro tvorbu financí, které přispívají k růstu hry a investicím zpět do komunit a rozvoje, vysoké výkonnosti a všeho ostatního,“ řekl.

Gosper uvedl, že diskuse o trvalé změně kalendáře sportu, aby se sladily roční období na severní a jižní polokouli, pokračují navzdory obavám francouzských a anglických špičkových lig. „Díváme se dál, abychom si ujasnili, jaký by měl být kalendář po roce 2020, a jak to uspořádat, aby to bylo dobré pro všechny zúčastněné strany v ragby.“

O rozepřích mezi WR a LNR jsme již psali ZDE

O Autorovi

Redakce

Další články autora