Evropské ligy kontra World Rugby

26. června 2020 (13:29)

SvětovéZpravodajství

Společnosti, které vlastní a řídí nejvyšší soutěže v silných evropských zemích, a konec konců i asociace profesionálních hráčů, se staví proti záměru prezidenta World rugby na úpravu globálního kalendáře, narazila kosa na kámen – v podstatě hatí plány šéfa světového ragby. Více v článku Davida Reyrata z francouzského deníku Figaro.

Figaro, 20. 6. 2020, David Reyrat - Irská federace a především Mezinárodní hráčská unie nesouhlasí s explozí počtu zápasů mezi mezinárodními testy. Prezident LNR [ligue National de Rugby řídí Top 14 – pozn. red.] Paul Goze zmobilizoval své jednotky v polovině týdne a požádal předsedy Top 14, aby „učinili veškerá opatření,“ kterými by se postavili proti rozhodnutím Světového ragby. Revoltu podporují i vůdci anglické Premiership. Cílem světové federace je reformovat světový kalendář zvláště úpravou profesionálních klubových soutěží. 

Opoziční fronta se rozšiřuje, jak odhalil deník Midi Olympique ve svém pátečním [19.6., pozn. red.] vydání. Irská federace souzní s francouzskými a anglickými kluby. A co je nejdůležitější, Mezinárodní hráčská unie se jasně vyjádřila proti projektu Poháru národů, který by se měl hrát každý rok v říjnu až listopadu.

„Každoroční Liga národů by byla příliš náročná pro zdraví hráčů.“

Conrad Smith

(Novozélandský internacionál, byl klíčovou postavou novozélandských týmů, které vyhrály mistrovství světa v ragby v letech 2011 a 2015. Po mistrovství světa 2015 ukončil mezinárodní kariéru a uzavřel profesionální hráčskou smlouvu ve Francii. V roce 2015 byl s McCawem jmenován zástupcem Nového Zélandu ve 48členné poradní skupině hráčů Mezinárodní asociace ragbyových hráčů (IRPA). [pozn. red.]

Kapitán XV anglických Růží Owen Farrell vyjádřil minulé pondělí během videokonference znepokojení nad možnými dopady na zdraví hráčů při každoroční konfrontaci nejlepších zemí severní a jižní polokoule. Názor podporuje další zástupce IRPA a bývalý člen All Blacks Conrad Smith. "Mým úkolem je zabránit, aby hráči hráli 50 zápasů za sezónu. Pohár národů pořádaný každý rok, to není dobrý nápad," řekl pro Midol [Midi Olympique - pozn. red], "bylo by to příliš náročné na zdraví hráčů, kteří by byli každý rok požádáni o účast na světovém poháru. Nebylo by to zdravé.“ A navrhuje, aby se tato nová soutěž konala pouze každé dva roky.

Rozhodnutí WR by vyvolalo válku mezi kluby a federacemi

 

Významná je podpora odpůrců tohoto návrhu, Paul Goze říká "Tento projekt je pro Top 14 nesmírně nebezpečný. Některé federace netuší, co je klubové ragby. V pondělí někteří mluvili o přidání dvou přípravných zápasů k osmi plánovaným na podzim, celkem deset mezinárodních testů! Netřeba dodávat, že jsme od tohoto nápadu vzdálení světelné roky.“

Rozhodnutí, pouze pro rok 2020, se očekává 30. června. O týden později, 7. července, se z iniciativy LNR v Toulouse sejde třicet prezidentů francouzských profesionálních klubů. Budou diskutovat co dělat, pokud World Rugby bude ignoroval jejich názory. Konec nepřípustností, které by mohly urychlit válku mezi kluby a federacemi. „V sázce je však budoucnost francouzského profesionálního ragby,“ zdůrazňuje Paul Goze.

O Autorovi

Redakce

Další články autora