Dick Muir: „Jsem otřesen“

6. března 2022 (17:58)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Jihoafričan Dick Muir a jeho trenérský kolega z týmu Sharks jsou od letošního ledna trenéry ruského národního týmu. Na snímku při soustředění v Turecku, kde se dočkali nejen mrazivých povětrnostních podmínek, ale také ledové sprchy v podobě zákazu mezinárodních aktivit pro ruský tým kvůli invazi na Ukrajinu.

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu měla, má a bude mít mnoho důsledků. Výjimkou mezi nimi není ani sport. Ragbyová federace Rugby Europe byla mezi prvními, ne-li úplně první, mezi mezinárodními sportovními federacemi, která vystavila Federacii Rugby Rossii stopku. Jak jsme již psali v článku „Rugby Europe trestá: Ruské ragby se zastaví,“ má Rusko zákaz veškerých mezinárodních styků na reprezentační i klubové úrovni a ruské federaci také bylo odebráno pořadatelství Student Rugby World Cup 7᾿s, které měla pořádat Kazaň.
Ale invaze měla ještě jeden nečekaný důsledek, kluby ruské ligy začínají opouštět zahraniční, převážně jihoafričtí hráči. V nejlepších ruských klubech přitom tvoří cizinecké legie téměř 50 procent hráčů. Ruská federace ragby se zaměřila na „vytěžení“ hráčů, a také trenérů, z Jihoafrické republiky. K trenérům z JAR patří i bývalý trenér Sharks Dick Muir, který byl v lednu jmenován hlavním trenérem ruského národního týmu, jeho asistentem je kolega z dřívějšího trenérského týmu Sharks Grant Bashford.

Upřímně jsme věřili, že po 29 letech porazíme Gruzii

(Zdroj: jihoafrická media) – Trenér ruské reprezentace Dick Muir se s jihoafrickými médii podělil, jak vnímá vyřazení týmu Ruska z mezinárodních soutěží. Muir reaguje na rozhodnutí World Rugby suspendovat Rusko z mezinárodních soutěží kvůli k pokračujícímu konfliktu s Ukrajinou, a říká, že to je pro národní tým obrovské zklamání.

Rusko a Bělorusko byly v úterý suspendovány ze všech mezinárodních ragbyových akcí "až do odvolání", uvedl World Rugby, když oznámil "úplné a okamžité" sankce po invazi na Ukrajinu. Členství Ruska ve světovém řídícím orgánu bylo také pozastaveno na neurčito, což znamená, že už tak mizivé naděje země kvalifikovat se na mistrovství světa ve Francii v příštím roce jsou u konce.

Společně s Granemt Bashfordem (na snímku níže vpravo) připravovali v Turecku ruský národní tým na klíčové utkání proti Gruzii, když bylo rozhodnuto o suspendaci.

"Jsem zklamaný," řekl Muir nezávislým médiím. "Chystali jsme se odehrát řadu zápasů na Mistrovství Evropy. Měli jsme naději, že nějaká dohoda by nás mohla udržet ve hře, ale to se nestalo.

"Je to obrovské zklamání pro ruské hráče, protože vynaložili tolik úsilí na změnu způsobu, jakým hrají. Reagovali opravdu dobře na to, co jsme je učili, a existovala upřímná víra, že bychom mohli porazit Gruzii poprvé po 29 letech."

S neuvěřitelnou ironií nezávislá média oznámila, že ruské a ukrajinské národní ragbyové týmy používaly stejná zařízení v Turecku, když vypukla válka.

"Mnoho lidí nechápe, o čem tato válka je," zdůraznil Muir. "Je to politická věc, není to o obyčejných lidech. V obou zemích jsou rozděleny rodiny.

"V našem výcvikovém zařízení v Turecku byl vedle nás na soustředění i ukrajinský tým, sdíleli jsme společnou jídelnu – a byla to hala plná veselých ragbistů, kteří se spolu bez jakéhokoli nepřátelství bavili," uvedl Muir.

O Autorovi

Redakce

Další články autora