Rugby Europe trestá: Ruské ragby se zastaví

26. února 2022 (20:08)

OstatníSvětovéZpravodajství

Zastavujeme ruské ragby

RE to oznámila v prohlášení na svých oficiálních stránkách:

(RE 25. 2. 2022) – „Rugby Europe odsuzuje pokračující vojenskou invazi na Ukrajinu a pozastavuje své aktivity v Rusku. Rugby Europe sdílí obavy mezinárodního společenství o bezpečnost v Evropě a důrazně odsuzuje kroky Ruska vůči Ukrajině. Jako řídící orgán evropského ragby propaguje Rugby Europe ragby způsobem, který je v souladu s hodnotami míru, respektu a lidských práv v souladu s Olympijskou chartou.

Rugby Europe přijalo rozhodnutí okamžitě zastavit pořádání akcí, turnajů a zápasů v Ruské federaci až do odvolání. To platí pro všechny věkové a genderové kategorie, národní a klubové týmy. 

Následná rozhodnutí, včetně účasti ruských týmů v evropských soutěžích, přijme správní rada Rugby Europe. Všechna rozhodnutí budou včas oznámena."

 

Již v pátek RE rozhodla zrušit nejbližší akce s výjimkou utkání ruských žen ve Španělsku

(RE 24. 2. 2022) – S ohledem na současnou situaci a pro zachování zdraví a bezpečnosti všech hráčů a funkcionářů se Rugby Europe rozhodla odložit zápas mezi Gruzií a Ruskem, který se má konat 27. února v Tbilisi v Gruzii, a zrušit plánovaný turnaj Snow Rugby Championship. místo 27. a 28. února v Moskvě v Rusku.  Zápas mezi Španělskem a Ruskem v ženském ragbyovém evropském šampionátu naplánovaném na 26. února v Madridu ve Španělsku je v současné době zachován.

K sankcím proti Rusku vyzval také prezident Polského svazu rugby (Polski Związek Rugby) Dariusz Olszewski

výzvou prezidentovi Rugby Europe  Octavianu Morariuovi, ve kterém se mj. praví: S velkým znepokojením se díváme na události v Evropě, kterých jsme dočkali. Nepředpokládali jsme, že v jedenadvacátém století může dojít k takové agresi mezi civilizovanými národy. Proto vyjadřujeme svůj silný nesouhlas s plány na pořádání mezinárodních sportovních soutěží v Ruské federaci. Věříme, že jako šéf Evropské ragbyové federace se rozhodnete zrušit nebo přesunout mezinárodní ragbyové zápasy a turnaje do jiných zemí.

K oznámení Rugby Europe se připojil i vrcholný světový ragbyový orgán World Rugby tímto prohlášením:

World Rugby důrazně odsuzuje použití vojenské síly na Ukrajině a je solidární se všemi postiženými. Bezpečnost ragbyové rodiny na Ukrajině je prvořadá a World Rugby nadále pečlivě sleduje situaci ve spolupráci s příslušnými zúčastněnými stranami, včetně Rugby Europe. World Rugby plně podporuje pozastavení zápasů a akcí pořádaných Rugby Europe v Rusku v souladu s postojem MOV. World Rugby nemá v Rusku žádné plánované akce.

Žádné vlajky, žádné hymny, říká MOV

Na popud Mezinárodního olympijského výboru mají hrát ruské reprezentační týmy bez vlajky a hymny. Jako první to dnes postihlo ruskou ženskou reprezentaci v utkání mistrovství Evropy se Španělskem v Madridu, třebaže Španělky na závěr zápasu ruské ragbistky uctily, jak je ostatně v ragby zvykem, vytvořením špalíru, potleskem a tu a tam i objetím.

Před dnešním utkáním ME Portugalsko v. Nizozemsko nastoupily opa týmy s protestním transparentem

Samotná Федерация регби России na svých webových stránkách Regbi Rossii (Ruské ragby) jen konstatuje, že RE zastavila Rusku pořádání akcí, ale nijak to nekomentuje. Podle všeho bude interní ragbyový život v Rusku pokračovat beze změny.

O Autorovi

Redakce

Další články autora