Bude Autumn Nations Cup novým prvkem světového ragby?

3. listopadu 2020 (14:18)

SvětovéZpravodajství

Bývali jsme zvyklí, že podzim na severní polokouli vždy patřil konfrontaci evropské ragbyové špičky s top týmy jižní polokoule, a pro mnohé české příznivce ragby to bývala příležitost zažít atmosféru takového měření sil i přímo v chrámech vrcholného ragby ať už v Twickenhamu, na velšském Arms Park (momentálně Principality Stadium), či skotském Murrayfieldu, jen s irským Lansdowne Road (momentálně Aviva Stadium) to bylo kvůli zvláštní vstupenkové politice irské unie skoro nemožné. Letos je kvůli kovidu všechno jinak, už letní testy, kdy naopak jezdí evropská špička k protinožcům, padly a padly i testy podzimní. Místo toho tady máme Autumn Nations Cup, ale bude pokračovat i po kovidu?

O turnaji jsme informovali již 12. září zde

Otázka, na kterou snad odpověď nezná nikdo, je, co to s celým dosud zaběhnutým programem mezinárodních utkání udělá. Podzimní pohár národů se tváří, jako by tu měl zůstat i v dalších letech, to by ovšem znamenalo likvidaci okna pro podzimní testy Sever v. Jih. Nebo to také může znamenat izolaci Nového Zélandu a Austrálie, protože skutečnost, že Jižní Afrika nehraje letošní Rugby Championship, ať už jsou její letošní důvody jakékoliv, něco naznačuje. SARU nijak neskrývá snahu připojit se k Six Nations v Evropě, protože by to pro Springboks bylo výhodné z hlediska cestování i z hledisek časových pásem. Avšak tradiční země Six Nations – nejstarší evropské týmové sportovní soutěže na světě – mají dlouhodobě výhrady k návrhům na změnu jejího tradičního schématu, včetně sestupu posledního týmu, je nasnadě, že pro připojení Jihoafričanů k Evropě, by byl právě Podzimní pohár národů nejschůdnější cestou.

2020 Skotsko - Gruzie 48:7 - Hamish Watson pokládá třetí pětku Skotska. Foto Craig Watson

Zatím ovšem Jižní Afrika zůstává v izolaci, do Podzimního poháru národů byla přijata Gruzie, což je přirozené, sedmý tým Evropy neměl prakticky žádnou příležitost ke konfrontaci s evropskou Top Six, ale také Fidži, což sice bude znamenat oživení soutěže, ale nedává to smysl. Fidži patří do soutěží v Oceánii a mělo by rozšířit spíše Rugby Championship. Takže pokud ve světovém kalendáři Podzimní pohár národů zůstane i pro další léta, může Fidži nahradit právě Jižní Afrika. Na druhou stranu z 32 hráčů nominovaných pro rok 2020 do reprezentace jich 19 hraje v klubech Top 14, Premiership či Pro14, což tichomořskou zemi přibližuje spíš Evropě, zvláště když třeba na Novém Zélandu nehraje nikdo a v Austrálii 3 hráči, z toho pouze Frank Lomani za klub Super Rugby (Rebels).

Pak už zůstává otázka, co s Argentinou, třeba v minulém roce, a to ještě hráli Jaguares v Super Rugby, hrála z pětačtyřiceti reprezentantů v evropských klubech celá patnáctka, jen tři hráli v australském Western Force, takže se jaksi nabízí, že také Argentina by měla mnohem blíž Evropě. Otázka je, zda zůstane součástí Rugby Championship – nově Tri Nations – nebo bude usilovat o přijetí do evropských soutěží.

Ale soutěž se nedá rozšiřovat, na to není dost času, při dvou pětičlenných skupinách by bylo třeba 10 termínů a jedenáctý na finále podle umístění, to je celý říjen a listopad a ještě jeden prosincový víkend. Takový systém by společnosti, které řídí ligové soutěže ve Francii a Anglii, či Pro14, nepřipustily. Už teď si francouzská Ligue Nationale de Rugby, která řídí Top 14, vynutila rozdělení hráčů reprezentace na dvě části po 32 hráčích.

K programu a vyhlídkám jednotlivých zemí se vrátíme později samostatným článkem.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora