2. kolo Women´s Six Nations: Vydělovala se superkvalita

11. dubna 2021 (21:31)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Emily Scarratt vzápětí položí první pětku zápasu

Podobně jako v kole prvním i ve druhém kole Women´s Six Nations se vydělovala superkvalita. Ukazuje se, že hranice výkonnosti se výrazně dělí a turnaj je kvůli tomu poněkud nevyrovnaný. Kvalita se vyrovná až v závěru turnaje, kdy se do souboje o umístění proti sobě postaví vyrovnanější týmy. Je však jasné, že rozdíly ve výkonnosti jsou letos extrémní. Vždyť taková Itálie, která prohrála s Anglií ještě výraznějším rozdílem než Skotsko, byla podstatnou část prvního poločasu lepší než Angličanky a skóre poločasu stanovily dvě ztráty míče Italek v útočné fázi, jinak by možná první poločas skončil nerozhodně, přesto Italky dostaly ve 2. poločase sedm pětek. Ale v porovnání s Velšankami jsou Italky mnohem konstruktivnější a ragbyovější. Zatím se tedy ukazuje, že největším kandidátem na zisk vařečky jsou až příliš amatérsky působící Velšanky

Wales – Irsko 0:45 (0:31)

Velšanky neměly žádnou šanci, vždyť se prakticky nedostaly do obranného území Irek, strávily tam jen něco málo přes minutu a na polovině soupeřek pouhých 6 minut. K souvislým útočným akcím se také často nedostávaly, a pokud ano, brzy nějakou chybou o míč přicházely. Jejich pravděpodobně nejdelší akce měla 12 fází. Ve druhém poločase nejednou při vlastní útočné akci ztratily i 20 metrů území. Nezvládaly autová vhazování a řadu svých vhazování prohrály, držení míče v poli často končilo chybou. Lepší to nebylo ani v obraně, minuly 39 skládek ze 181. Za této situace vypadaly Irky jako suverénní tým, ale když se ve druhém poločase Velšanky soustředily na obranu, Irky najednou nedokázaly najít způsob, jak obranu překonat. Trvalo to celou půlhodinu, než Wallová prošla po kratším dobývání brankoviště a bodový příděl zakončila hvězda utkání irská útokovka Hannah Tyrell, která dal přednost utkání před vlastní svatbou.

Itálie – Anglie 3:67 (3:17)

Docela to připomínalo dřívější zápasy mužské italské patnáctky – první poločas v pohodě, druhý poločas katastrofa. Dlouhé minuty „Italdonne“ držely v úvodu míč, ale postupovaly kupředu pomalu, Angličanky se vždy dovedly na příští krok připravit. Ale ani Angličankám se v útočné fázi příliš nevedlo a tak to vypadalo na velmi vyrovnaný zápas. Ale přišly chyby – Italky v útočné fázi chybovaly, ztratily míč, a protože všechny byly vepředu, aby posílily útočnou akci, neměl najednou kdo zastavit proniknuvší Emily Scarrattovou. Totéž se opakovalo o 7 minut později, kdy míč ztracený útočícími Italkami zachytila a pod branku donesla Jonesová a ve složení přihrála Fleetwoodové, rázem tu byl náskok 14:0 pro Angličanky. Do konce poločasu daly obě strany ještě po trestném kopu.

Také druhý poločas Angličanky začaly nepříliš důrazně a jejich první pětka ve druhé půli byla dost upracovaná. Ale postupně se rozehrály, nabyly sebejistoty a po pětkách Millar-Millsové a Rowlandové Italky odpadly. Bránily sice ze všech sil, ale s důrazně a variabilně hrajícími Angličankami si nevěděly rady a postupně se jejich obrana propadla do chaosu.

Ohlasy

Kouč Azzurri Andrea Di Giandomenico: „Věděli jsme, že proti silnému týmu, jako je Anglie, to bude těžké, ale celkově jsem spokojený se začátkem zápasu. Měli jsme dobrý první poločas, ale dopustili jsme se dvou chyb, kterými jsme Angličankám umožnili vedení. S druhým poločasem jsem spokojený o něco méně a konečné skóre bolí.“

Ohlasy

Hlavní trenér Anglie Simon Middleton: "Ve druhém poločase jsme byli fantastičtí, ale v prvním jsme měli velké štěstí, že jsme si udělali náskok, před přestávkou jsme si nevytvořili jedinou šanci."

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.