Pelmel

25. října 2020 (22:50)

NezařazenéZpravodajství

Nedělejte to! Vítěz mistrovství světa varuje Wallabies před klekáním

(Podle australských medií, 22. říjen 2020) - Nick Farr-Jones kapitán vítězného týmu mistrovství světa 1991 varoval Wallabies, že fanouškům se nebude líbit, pokud pokleknou na koleno na podporu hnutí Black Lives Matter.

Zadák Dane Haylett-Petty totiž řekl, že Wallabies by měli zvážit tichý protest proti rasismu před třetím utkáním Bledisloe Cupu s All Blacks v Sydney.

"Sport má spoustu příležitostí připojit se k protestům, a má co říct, a mnoho sportů to udělalo," řekl Haylett-Petty.

"Nemohu mluvit za všechny, ale by to byla skvělá ukázka podpory. Myslím, že by to byla diskuse pro celou naši skupinu a určitě bychom to měli zvážit."

Několik sportovních týmů na světě, například v NBA i jinde klečí, avšak od smrti George Forda vyvolalo hnutí BLM mnohem násilnější scény, než když byl v květnu zatčen v USA.

Wallabies by byl první národní tým Austrálie, který by poklekl, ale Farr-Jones ve čtvrtek v rozhovoru na rozhlasové stanici 2GB před tím varoval.

„Po vystoupení v Oaklandu a Wellingtonu rozdělíte komunitu fanoušků, která vás nyní tolik podporuje. Někteří se jednoduše odvrátí, nechtějí vidět politiku ve sportu. Nemáme problém s diskriminací barevných lidí. Myslím, že pokud se zeptáte našich lidí, 99% odpoví, že všechny životy jsou důležité. Nezaměňujme tedy sport za politiku, “řekl Farr-Jones.

Pokleknutí našich fotbalistů vyvolalo vlnu odporu a hněvu

Viděli jsme, že vedení Gallagher Premiership pravděpodobně z pragmatických důvodů, aby si to třeba nerozházelo s některými sponzory (pojišťovna Gallagher je ostatně americká firma, pozn. red.), kteří rasistické hnutí BLM podporují nebo by mohli podporovat, doporučilo týmům podpořit protest proti diskriminaci. Hráči některých týmů poklekli, jiní, a to i hráči tmavé pleti, takovou ponižující formu protestu odmítli, otázka také je, proč by se měli kát za rasismus?

I naši fotbalisté před utkáním se Skotskem poklekli, poklekli sice tak nějak kradmo, krátce, ale poklekli. A vyvolali u fanoušků bouřlivou reakci – obchodovali jsme snad s otroky, diskriminujeme snad u nás černochy? že se naši reprezentanti veřejně pokořili a ponížili před rasisty z BLM?

Vždy se najdou horlivci jako Haylett-Petty, kteří chtějí být v čele i pochybných iniciativ a mnoho lidí je pak podpoří v obavách, aby nebyli považováni za zpátečníky nebo jsou prostě oportunisty. Naštěstí se pochybná Haylett-Pettyho iniciativa nesetkala – jak si můžete přečíst v následujícím článku – u Wallabies s pochopením.

Souvisí: Spánembohem. Nebudeš nám chybět! 

Wallabies rozhodli: Neklečet!

(Podle australských medií, 23. říjen 2020) - Wallabies vyloučili, že by příští sobotu v Sydney před třetím utkáním Bledisloe Cup s All Blacks při hymnách poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter, rozhodlo o tom jednomyslné hlasování hráčů.

Wallabies trenér Dave Rennie řekl, že myšlenka byla projednána v přípravném táboře v Hunter Valley a tým hlasoval proti stát se prvním australským týmem, který by tak učinil.

"To neuděláme," řekl Rennie, "klíčová věc je ctít naše domorodé obyvatele a chceme se na to zaměřit.

Každý má na situaci nějaký názor, ale chceme, aby se pozornost soustředila na naši historii a naši minulost. Nechceme činit politická prohlášení, ale chceme zdůraznit dresem s uměleckými motivy domorodých národů propojení s prvními obyvateli země.“

Rennie řekl, že realizační tým i hráči chtějí, aby části australské domorodé kultury zastoupeny trvale na zlatých dresech Wallabies, a to nejen pro jednu příležitost.

"Snažíme se zdůraznit, že ‘První národy’ (First Nations) jsou součástí naší DNA a to se musí na dresech odrážet trvale, ne jednou nebo dvakrát ročně. Myslíme si, že to, co se odráží na našem národním dresu, je opravdu důležité.“

Amatéři TEC Toulouse se sprchovali rovnou na hřišti

Hráči TEC se sprchují zahradní hadicí. Fotografie Mélody Cazes

La Depeche, Saint-Jory/Toulouse 20/10/2020 Cyril Brioulet - Hráči TEC Toulouse (Toulouse electrogaz club) se museli po nedělním zápase sprchovat venku. Šatny jsou uzavřeny kvůli koronavirové epidemii. Fotografie byla široce sdílena na sociálních sítích.

V nedělním odpoledním utkání amatérské soutěže Saint-Jory - TEC posloužil za šatnu prostor na okraji hřiště. Hráči týmu TEC Rugby se neváhali sprchovat venku studenou vodou ze zahradní hadice. Scénu vyfotografovala přítelkyně jednoho z hráčů a publikoval portál rugbyamateur.fr.

To není exhibicionismus, ale důsledky současných zdravotních pravidel týkajících se coronaviru. Podle vyhlášky prefektury Haute-Garonne kluby až do odvolání nemohou používat šatny a sprchy.

Prezident TEC Rugby Philippe Bapt při pohledu na fotografii říká: "To mě hodně rozesmálo. Máme tu 44 kluků, kteří na sebe mohou 80 minut skákat, dělat mlýny, skládat se navzájem, ale protokol jim zakazuje se sprchovat. Je to naprosto hloupé. Je to sportovní oxymoron."

Philippe Bapt nechápe, proč by se jeho hráči nemohli sprchovat v malých skupinkách. Kvůli vyhlášce hráči ani nemohou cestovat autokarem, takže prezident musel nakoupit stovku ochranných povlaků, aby si hráči při cestě ze zápasů neušpinili sedačky v autech.

Sami jsme to zažili

Moravští pamětníci si vzpomenou, že koncem padesátých, v šedesátých letech a dokonce i v sedmdesátých letech existovala hřiště, která neměla zázemí a také jste se museli osprchovat vodou z hadice u hřiště, nebo dokonce se umýt v potoce či řece. Třeba Lokomotiva Břeclav měla hřiště mimo město u řeky Dyje bez jakéhokoliv zázemí a k umytí musela posloužit „Dyja,“ jak na jižní Moravě nazývají Dyji. Vojenský oddíl ragby, který působil na Moravě na přelomu 50. a 60. let a stěhoval z posádky do posádky, takže různě měnil název, hrál jeden čas jako VTJ Prostějov na jednom fotbalovém hřišti, ale vojákům nebylo povoleno užívat šatny, takže jsme se museli umýt v blízkém potoku jménem Hloučela. A Bystrčtí jistě nezapomněli, že po dobu výstavby šaten se mužstva umývala ve Svratce.

Velšská unie bude mít vlastní pivo

(Podle WRU) - Piva WRU Gold a WRU IPA jsou už k dispozici v řadě maloobchodních prodejen a také pro fanoušky u příležitosti mezinárodního utkání proti Francii v sobotu 24. října.

WRU uzavřela partnerství s pivovarem Brecon Brewing se sídlem v Brynmenynu, aby vyrobila dvě nová piva pro ragbyové fandy. Společnost také získala exkluzivní výčepní práva na Principality Stadium až do roku 2023.

19.10.20 - WRU -
Brecon Brewing.

WRU IPA je 5% světle zlatá IPA, překypující citrusovými a pryskyřičnými vůněmi, s náznaky koření a černého pepře a WRU Gold je 4% dobře pitelné velšské zlaté pivo s krásně vyváženou květinovou citrusovou vůní a náznaky tropického ovoce.

O Autorovi

Redakce

Další články autora