Pêle-Mêle

4. srpna 2023 (10:19)

NezařazenéZpravodajství

Zařazujeme několik zajímavostí z poslední doby ze světového ragby 

World Rugby otvírá novou globální ženskou soutěž

World Rugby od letošního října zavádí novou globální soutěž pod značkou WXV zaměřenou na zvýšení konkurenceschopnosti, dosahu a vlivu elitního ženského ragby. WXV jasné poslání, jak uvádí webová stránka WR – zvýšit prestiž a konkurenceschopnost ženského patnáctkového ragby tím, že poskytne globální platformu mezi mistrovstvími světa, aby se zvýšil dosah, úroveň a rozvoj ženského ragby. Důležité je, že zdvojnásobí počet každoročních mezinárodních utkání pro většinu soutěžících týmů v kombinaci s programem World Rugby "Accelerate", který zvýší standardy na mistrovství světa v ragby 2025 a dále. Partnery WXV jsou Mastercard, Capgemini a Gallagher.

World Rugby investuje do turnaje téměř 6 a půl milionu liber a uvádí, že WXV představuje revoluci v mezinárodním ženském ragby a bude odrazovým můstkem k rozšíření mistrovství světa v ragby v roce 2025 na 16 týmů.

Budou tři úrovně soutěže: WXV1, WXV2 a WXV3, v prvních dvou ročnících se nebude z WXV1 sestupovat.

Šest týmů skupiny WXV1 - Anglie, Francie, Wales a první tři týmy Pacific Four Series 2023 Nový Zéland, Kanada a Austrálie se utká systémem každý s každým od 21. října do 4. listopadu v Aucklandu, Dunedinu a Wellingtonu na Novém Zélandu

Skupinu WXV 2 bude hostit Kapské Město v Jihoafrické republice o víkendech 14., 21. a 28. října. Účast si zajistilo Skotsko, dalším týmem bude 4. tým Pacific Four Series 2023 USA a zbývající týmy dodá Oceánie, Asie a Afrika a jeden další Evropa. Poslední tým turnaje sestoupí do WXV3.

WXV3 se bude hrát v Dubaji ve stejných termínech jako WXV2. Evropa má dvě místa, jedno má zajištěno Irsko, o druhé se utká v kvalifikaci Itálie se Španělskem, po jednom účastníkovi dodá Asie, Oceánie, Afrika a Jižní Amerika.

Stuart Hogg už bude ragby jen komentovat

V půli července oznámil reprezentační zadák Skotska Suart Hogg (24. 6. 1992, 180 cm, 92 kg, 5 startů za skotskou U20, 100 utkání za Skotsko a 2 utkání za Britské a irské lvy) ukončení své ragbyové kariéry s okamžitou platností. Hogg původně  plánoval odchod po mistrovství světa, ale "Bojoval jsem, abych se dostal na mistrovství světa,“ komentoval své rozhodnutí, „ale tentokrát už moje tělo není schopné dělat, co chci a potřebuji. Věděl jsem, že ten den nakonec přijde. Jen jsem si nemyslel, že to bude tak brzy. Je těžké vyjádřit slovy, jak velký dopad měla hra na můj život. Půjdu do důchodu s vědomím, že jsem ragby věnoval své tělo a srdce.“

Stuart Hogg bude nyní pracovat jako komentátor a expert pro TNT Sports, který bude vysílat zápasy Premiership. Své první zkušenosti Hogg sbíral během letošního Six Nations v BBC, když nemohl kvůli zranění hrát. Společnost TNT Sports Hoggovy komentátorské a odborné schopnosti zaujaly a nabídla mu spolupráci.

Privilegovaný Johnny Sexton

Po utkání finále evropského klubového Poháru mistrů (Heineken Champions Cup) v Dublinu mezi Leinstrem a Stade Rochelais, které domácí Leinster měl takřka vyhrané, ještě v 71. minutě vedl 26:20, ale to už Francouzi byli v obrovském tlaku. V 72. minutě Colombe položil pětku, Hastoy proměnil kop a do konce zápasu se už Irům nepodařilo stav zvrátit.

Ovšem po utkání šel v utkání pro zranění nehrající Johnny Sexton nevybíravým způsobem jihoafrickému rozhodčími Jaco Peyperovi vysvětlit, že zápas zvoral a tak se Sextonův počin stal předmětem jednání disciplinární komise. Kupodivu byl suspendován pouze na tři zápasy, takže nepřijde o zahajovací zápas mistrovství světa, protože Irsko hraje tři přípravné zápasy. Vášně budí srovnání s přestupkem Ryana Lamba, trenéra týmu anglické National League 1 Plymouth Albion RFC, který se po utkání šel zeptat rozhodčího, kde může podat stížnost na jeho výkon, a dostal trest na čtyři zápasy. Dokonce ovinář Neil Fissler napsal na Twitteru, že rozhodnutí disciplinárky je snad žert, když bude Sexton k dispozici pro mistrovství.

 

Problém je, že vidíme stále častěji fotbalové manýry diskutovat s rozhodčími o jejich výkonu a rozhodnutích, a Sexton je jedním z vrcholových debatérů, tvrdší trest by už ho sice nenapravil, ale mohl by být varováním pro jeho následovníky.

Kvóty omezují jihoafrické mládežnické soutěže

V Jihoafrické republice bylo po ukončení apartheidu přijato opatření pro vyšší zapojení černošské mládeže ve všech sportech. Ministerstvo sportu to v roce 2013 vyřešilo stanovením kvót barevných hráčů. Tyto kvóty doporučují minimální počet nebílých hráčů pro každý tým ve všech sportech. V roce 2016 dokonce tehdejší ministr sportu a rekreace Fikile Mbalula penalizoval národní sportovní asociace, které nedosáhly svých kvót, potrestal atletickou, kriketovou, netballovou a ragbyovou asociaci tím, že jim zakázal ucházet se o pořádání mezinárodních soutěží.

Letos nutností dodržet kvóty trpí mládežnické ragbyové soutěže, už několik týmů prohrálo své zápasy, protože nebylo schopno zajistit požadovaný počet nebílých hráčů. Siya Kolisi, první černý kapitán jihoafrického národního týmu (na snímku), jednou řekl: “ Nechtěl bych být vybrán kvůli barvě pleti, protože by to určitě nebylo dobré pro tým. Diskriminace na základě rasy při výběru našich sportovních týmů poškozuje integritu těchto týmů.“ A jak se ukazuje, poškozuje to minimálně mládežnické ragby v Jihoafrické republice.

 

O Autorovi

Redakce

Další články autora