Covid mění pravidla

3. června 2020 (21:16)

NezařazenéZpravodajství

Restrikce v souvislosti s pandemií koronaviru se uvolňují po celém světě a ten ragbyový svět se postupně vrací nebo připravuje k návratu k soutěžím. Výkonný výbor World Rugby na svém zasedání v minulém týdnu doporučil národním ragbyovým uniím a federacím, aby akceptovaly dočasné úpravy pravidel a navržený balíček opatření pro snížení rizika nákazy koronavirem, tedy opatření pro udržování hygieny během zápasů. O části úprav pravidel pro mlýn, ruck a maul jsme již informovali článkem World Rugby navrhuje radikální změnu pravidel pro restart soutěží uprostřed pandemie COVID-19 24. května. To však ještě nebyly známy žádné podrobnosti.

Zvláštní expertní komise Law Review Group (LRG - skupina pro přezkum pravidel), ve které zasedali trenéři, hráči, rozhodčí, manažeři zodpovědní za organizaci utkání, lékaři a experti na pravidla, doporučila pravidla pro mlýn, ruck a maul dočasně upravit. Tato preventivní opatření mají snížit intenzitu kontaktů, které jsou největším rizikem přenosu infekce covid-19. Národní unie a federace se mohou rozhodnout, zda a která dočasně upravená pravidla pro domácí případně mezinárodní utkání zavedou. Nově se také zavádí oranžová karta, rozhodčí ji použije proti hráči, u kterého si není jistý stupněm závažnosti jeho přestupku. Rozhodčí má lhůtu 15 minut na prověření přestupku prostřednictvím video rozhodčího. Pokud přestupek odpovídá dočasnému vykázání, dostane hráč desetiminutový trest, v horším případě je vyprovozen ze hřiště červenou kartou.

Změny pravidel doporučila LRG po podrobné analýze 60 zápasů, když shromáždila důkazy pro úpravu omezující kontakt.

Kromě úpravy pravidel se doporučuje během zápasů dodržovat hygienická pravidla platící v období pandemie v konkrétní zemi s tím, že se kromě desinfekce míčů, rukou a oplachování obličeje třeba doporučuje rovněž výměna dresů a šortek o poločase. Samozřejmě se také doporučuje, aby se hráči po položení neseskupovali do „gratulačních“ hloučků, o smrkání a plivání po hřišti nemluvě.

Po oznámení návrhů na úpravu pravidel se ozvala řada unií, že nemají v úmyslu nějaké úpravy pravidel akceptovat.

O Autorovi

Redakce

Další články autora