World Rugby navrhuje radikální změnu pravidel pro restart soutěží uprostřed pandemie COVID-19

24. května 2020 (01:00)

NezařazenéZpravodajství

Pandemie covid-19 celosvětově ochromila širokou škálu běžných lidských činností včetně sportu. Zdá se však, že u některých lidí ochromila i mozkové funkce, alespoň se tak jeví snaha World Rugby upravit pravidla ragby XV na něco, co by se podobalo ragby XIII, jak včera odhalily The Times. Týká se to podstatných prvků hry – mlýnů a maulů – které by měly být ze hry „dočasně“ odstraněny. Podle zatímních ohlasů to však bude věc, kterou si většina ragbistů ani nedovede představit, ne pro nějaké staromilské lpění na tradicích, ale proto, že tyto herní prvky tvoří image hry. Jak ve včerejším vydání uvádějí londýnské Timesy s odvoláním na vlastní zdroje, mlýny a mauly jsou v centru pozornosti expertní skupiny komise pro pravidla World Rugby jako vysoce rizikové oblasti hry.

Ragby XV je považováno za jeden ze sportů s největšími překážkami obnovení soutěží – uvádějí The Times – vzhledem k těsným kontaktům hráčů. Expertní skupina by měla předložit soubor návrhů změn pravidel, aby se zkrátila doba kontaktu. World Rugby pak zváží, zda uplatní změny ve hře. Mohly by být upraveny volitelně jednotlivými uniemi pro co nejrychlejší návrat k soutěžím na profesionální i amatérské úrovni. Oficiální zdroje World Rugby sice o takovém záměru nic nehovoří, ovšem není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu …

Je ovšem zajímavé, že o mlýnech se diskutuje i v rugby league, a celá řada hráčů, trenérů i fanoušků kritizuje současné chaotické mlýny, které ani nejsou mlýny, ale jakési jen tradici udržující směšná seskupení několika hráčů pro rozehrání míče a přiklání se k návratu k původní funkci mlýnu se všemi aspekty.

 

Redakce se podívala, jak na návrh například reagují v Rusku (zdroj ruský ragbyový portál Rugger):

Jacobus Paulus Nel, hlavní trenér, Strela Kazaň: "Myslím, že je to velmi špatný tah - protože je to konec ragby, jak ho známe! Mezi ragby XV a rugby league nebude žádný rozdíl. Další poznámka: ragby je nejrychleji rostoucí sport na světě - proč to měnit – lepší bude zabývat se využitím zdrojů a pomoci rozvojovým zemím!!!."

Sergej Markov, sportovní ředitel Ruské ragbyové federace: "Pokud bude rozhodnutí o vyloučení mlýnů a maulů určeno směrnicí World Rugby, naše federace ji bude dodržovat."

Alexej Skobiola, rojník, Slava Moskva: "Myslím, že jako dočasné řešení je to přijatelné. I když stále nechápu, co přimělo World Rugby diskutovat o této možnosti úpravy pravidel. Pokud vyloučíte mlýn a maul trvale, nebude už rozdíl mezi rojníky a útočníky.“

Irmantas Kukulskis, generální tajemník Litevské ragbyové federace: "Pokud odstraníme mlýny a mauly, můžeme přestat hru nazývat ragby. Kdybych přišel na stadion a viděl to, vrátil bych lístek a šel domů sledovat fotbal."

Vjačeslav Gračev, hlavní trenér, Bulava Taganrog: "Je zřejmé, že pokud rozhodnutí projde, zruší se také raky. Tak tu budeme mít zcela jiný model hry, něco jako rugby 13. Není jasné, jak používat roj v takovém modelu hry. S největší pravděpodobností budou muset být dočasně nahrazeni útočníky. Jsem proti navrhovaným změnám."

Dmitrij Kirsanov, hlavní trenér, Sokol Lvov: "Mám dvojí postoj. Na jedné straně jsou tato opatření pochopitelná, ale na druhé straně, co raky? Je také zřejmé, že týmy, které sázejí na hru dopředu, ztratí své taktické trumfy. Myslím, že o těchto změnách musíme vážně hovořit po konečném rozhodnutí Rugby World a podrobném prostudování "dočasných pravidel."

Jaco Engels, trenér rojníků, Strela Kazaň (bývalý hráč Blue Bulls, Southern Kings a Namibie): "Stoprocentně nesouhlasím. Ragby je hra pro lidi všech typů. Nemusí se z naší hry dělat rugby league. Jsem si jist, že je zcela realistické chránit se před Covid-19 a vyhnout se tak radikálním opatřením. Jinak riskujeme, že vymažeme ragby."

Pokud jde o mě, všechna tato dočasná opatření jsou blouznění - nesmysl. V každém zápase je poměrně hodně kontaktů a situací, kdy jsou hráči "tváří v tvář" mimo mlýny, mauly a raky ... To bude taky vyloučeno?
V ragby člověk nemůže být "jen tak trochu těhotný" - musíte buď hrát, nebo ne. V World Rugby jak se zdá, se pije šampaňské na oslavu vítězství ve volbách.

O Autorovi

Redakce

Další články autora