Bartosz Ryś: Ragby budí emoce a v televizi se dobře prodává II. část
1. prosince 2023 (19:25)
(Tiskový odbor PZR, 24. listopadu 2023) – Je ragby sportem, který přitahuje zájem velkých světových značek? Čím to je, že přitahuje tisíce fanoušků na stadiony? Jak vzbudit zájem fotbalových fanoušků o ragby v Polsku? O tom všem hovoří Bartosz Ryś. Pokračování článku, jehož 1. část jsme zveřejnili 26. listopadu.
V Polsku je ragby považováno za sport chuligánů. Dá se s tím bojovat?
Myslím, že tento názor už byl prolomen, ragby je vysíláno na otevřených kanálech. Komentátoři jsou často kritizováni, ale to je národní specifikum, nebo specifikum naší ragbyové komunity? Pravda, někdy se mýlí, ale odvádějí skvělou práci, protože dokážou přilákat lidi a ukázat, že ragby není brutální sport. Ragby bylo nějak zaškatulkováno, ale proti tomuto škatulkování je možné bojovat. Můžeme je vyloučit tím, že budeme pracovat účelně, počínaje nejmladšími hráči, jejich rodiči a učiteli.
Děláme také například mediální trénink pro hráče, aby věděli, jak se během rozhovoru pro media vyjadřovat. Jsme amatérský nebo poloamatérský sport a naše příprava se neliší od přípravy profesionálního sportovce, ale s psychologickou a mediální přípravou už je to horší. Často se říká, že rozhovor s fotbalistou je často předvídatelný nebo dokonce nudný, ale je to dáno tím, že ví, co může říct a co ne. Rozhovory s ragbisty jsou často zajímavé, ale je také důležité, aby byly dobře promyšlené, aby neodradily potenciální fanoušky.
Na jakou úroveň se můžeme dostat? Jako Španělsko, kde se národnímu týmu začalo dařit, nebo třeba Gruzie, kde je to národní sport?
Španělsko a Portugalsko jsou pro nás skvělými příklady. V obou zemích dominuje fotbal a basketbal. Úspěchy národního týmu však vedly k většímu zájmu o ragby. Mějme však na paměti, že jen v Madridu je 30 ragbyových klubů. To se zásadně promítá do velkého zájmu. Ale ve Španělsku to není tak, že by ragby existovalo v každém regionu. K dispozici je 8-9 silných center. Z 30 000 registrovaných hráčů je 6 000 jen v hlavním městě.
V Polsku se velmi vydařilo finále Evropských her a výkon ženské reprezentace. Polská televize to skvěle prodala, v tom kontextu se začalo mluvit o celém turnaji a reálné šanci Polek na zlato a kvalifikaci na olympiádu. A na finálovém zápase jsme měli plný tribunu. Myslím si, že kvalifikace na olympiádu by vyvolala velký zájem, pokud by nebyla promarněna. Tyhle holky by měly být ve sportovních, dámských i pánských časopisech, a tak bychom to měli ragby prodávat.
Věřím, že každý z nás si musí udělat domácí úkol. Být ragbistou, ne nutně hráčem, protože každý, kdo vstoupí do ragbyového klubu, se stává ragbistou, ambasadorem tohoto sportu. A pokud se budeme chovat jako ambasadoři ragby, bude to velký krok k popularizaci. Pokud to uděláme povzbudivým způsobem.