Bartosz Ryś: Ragby budí emoce a v televizi se dobře prodává
26. listopadu 2023 (16:04)
(Tiskový odbor PZR, 24. listopadu 2023) – Je ragby sportem, který přitahuje zájem velkých světových značek? Čím to je, že přitahuje tisíce fanoušků na stadiony? Jak vzbudit zájem fotbalových fanoušků o ragby v Polsku? O tom všem hovoří Bartosz Ryś.
Je ragby sportem, o který se zajímají velké značky?
Samotný fakt, že USA měly zájem vyplnit mezeru na svém trhu a vytvořit Major League Rugby, a pak klást důraz na vytvoření sedmičkového týmu s využitím atletů, ukazuje, že v této disciplíně musí být velký potenciál. Neinvestovali by do něčeho, co by se jim nevyplatilo. O ziskovosti se samozřejmě můžeme bavit v souvislosti s olympijskou medailí, vždy se dobře prodává, ale je třeba také poznamenat, že v celosvětovém měřítku je to sport, o který je velký zájem. Mistrovství světa v ragby je jednou z největších sportovních událostí. Je to sport, který vyvolává spoustu emocí a v televizi se velmi dobře prodává.
Čím ragby přitahuje?
Na ragby se musíte dívat šířeji. Nejde jen o sportovní podívanou, ve které na hřišti soutěží muži nabušení testosteronem, což vzbuzuje spoustu emocí, protože tak je tomu například i v MMA. Je důležité si uvědomit specifickou atmosféru této hry. Možná, že v tom ragby není výlučné, ale pro fanoušky je jedinečná dostupnost hráčů. Po zápase rivalita končí a hráči neodcházejí do různých bran, ale odcházejí k fanouškům, na tribuny, kde jsou často přítomny i jejich rodiny. Kromě toho, i přes zjevné potíže s pochopením pravidel, je ragby srozumitelným sportem. se někdo zaangažuje a věnuje tomu půl hodiny, dostane se do toho. Díval jsem se na mistrovství světa v České televizi a oni tam skvělým způsobem o přestávkách přibližovali divákům pravidla na situacích, které tam předváděli hráči a vysvětlovali, co se děje. A to přispívá k popularitě této hry, a dokládá, že je možné zavést tento sport, kde by zaplnil volné místo, v nových zemích.
Jak přenést celosvětový zájem o tento sport do Polska?
Nejdůležitější je uvědomit si, že ragby nemůže být jediným prvkem celé akce při pořádání zápasů, pokud chceme přilákat fanoušky. Musíme předpokládat, že v době obrovské konkurence, ať už z virtuálního světa nebo víkendových aktivit, spojených s domácími nákupy, musíme divákovi, aby přišel na zápas, nabídnout takovou atmosféru, díky které s ním půjde celá rodina. Ragbyová atmosféra je jiná než atmosféra fotbalová, která odrazuje rodiny s dětmi od návštěvy fotbalových zápasů kvůli potenciální bezpečnostní hrozbě pro děti, které nebudou chráněny před urážkami nebo nadávkami a horšími věcmi. V ragby je taková atmosféra kulturně vyloučena, každý se na tribunách cítí bezpečně a pohodlně. A o to se musí postarat kluby, ale musí oslovit fanoušky.
Potenciální divák musí vědět, že nepřijde jen na ragbyový zápas, ale i na akce pořádané na stadionu. Namátkou na rodinný piknik, food trucky apod., které přimějí lidi přijít na stadion, budou-li zlákáni atmosférou. A uvidí ragbyový zápas, který má být třešničkou na dortu, ale ne cílem sám o sobě. Přijdou, dostanou ten správný merchandising, trička, prostě suvenýry, které jim pomohou ztotožnit se s místním týmem a začnou se zajímat o hru.
Kluby také musí udělat vstřícný krok, aby tento vztah navázaly. V Polsku máme velké problémy se vstupem do tohoto velmi hermetického prostředí. Podíváme-li se na průřez týmů, jsme tak trochu naloženi ve vlastní šťávě. Čerstvé krve je velmi málo. Často se jedná o vícegenerační kluby, kde hrál dědeček, otec a nyní vnuk. Samozřejmě je skvělé, že takové tradice pěstujeme, ale je důležité přilákat i nové lidi, a to vyžaduje zvláštní pozornost. Z pohledu společnosti máme co do činění se vstupem generace Z na trh práce. Je to generace, která potřebuje zvláštní pozornost, je třeba ji ocenit a všimnout si jí. Pokud tedy chceme přilákat mladé fanoušky, musíme si jich všímat. Měli bychom je oslovit tím, že se o ně budeme přímo zajímat. Nestačí zveřejnit událost na Facebooku nebo vyvěsit plakáty. Velkým potenciálem u nás jsou školy, kde se ragby trénuje. Pokud to hraje 25-30 lidí, nemluvíme jen o nich, ale také o jejich rodičích, což je už 70-90 lidí. Musíme adresovat naše poselství každému, kdo se již o ragby dozvěděl, a to takovým způsobem, aby se stal ambasadorem této disciplíny. A povzbuzoval ostatní, aby na zápas přišli. Tímto směrem se musíme vydat. A tímto způsobem můžeme zaujmout širší publikum. Můj pohled je možná více korporátní, komerční, ale myslím si, že je to klíč k prolomení uzavřené povahy ragbyového prostředí a takového konvenčního, tradičního přístupu k reklamě a marketingu. Musíme vystoupit ze své komfortní zóny.
O Autorovi
Redakce
Další články autora
Ragbyový víkend – 36. týden 2024
Pohár XV: Se Sokolem to bylo o fous
Tréninky se na týden omezují
Pohár XV: RC Havířov vs Sokol Mariánské Hory 18:15
Poslední zápas Augustina Creevyho
Na okraj 3. kola Rugby Championship
Ragbyový víkend – 35. týden 2024
Ragby na OH v Paříži pokračuje
První zápas podzimu odpovídal (ne)přípravě