127. ročník Six Nations začíná v sobotu

3. února 2021 (00:39)

NezařazenéZpravodajství

Snímek v náhledu: Tournoi des Cinq Nations 1962. Colombes 24. února – Francie – Anglie 13:0. Třikrát položil trojku rváček Michel Crauste. Na snímku ho marně zastavuje anglický zadák Stanley Willcox. (Zdroj L´Equipe)

Six Nation Championship, či Pohár šesti zemí, je nejstarší pravidelná ragbyová soutěž na světě, ale nutno dodat, že se pyšní titulem nejstarší pravidelné mezinárodní soutěže v kolektivních míčových hrách vůbec! Soutěž se hraje od roku 1883 a neexistuje na světě týmová sportovní hra, která by SNC předčila. 

Turnaj se hraje se neuvěřitelných stodvacetsedm let od roku 1883 (s válečnými přestávkami, dvakrát se také nedohrálo a jednou se nehrálo kvůli nepokojům v Irsku). Turnaj s původním názvem Domácí mistrovství (the Home Nations Championship), později Pohár pěti zemí (Five Nations) a nyní od roku 2000 Pohár šesti zemí (Six Nations Championship) je v současné době sponzorován irským pivovarem Guinness, proto také nese přídomek Guinness Six Nations. Ale někdy se za samé počátky turnaje považují utkání mezi zeměmi Spojeného království. První zápas před 4 tisíci diváky se hrál 27. března 1871 mezi Skotskem a Anglií a následovaly Irsko s Anglií v roce 1875 a Skotskem v roce 1877

Six Nations začíná v sobotu a dnes se podíváme na časový rozvrh prvního kola a o co se vlastně hraje. Ono se totiž dlouho hrálo jen o prestiž, vítěz se až do roku 1993 neměl z čeho při oslavě napít šampaňského. Protože trofej byla z ryzího stříbra, musel se později vnitřek poháru pozlatit, neboť silně trpěl kyselinami z šampaňského. O jediný pohár – Calcuta Cup – hráli jen Angličané se Skoty, a to dokonce déle, než oficiálně trvá soutěž, totiž od roku 1879. Od roku 2000 začalo různých pohárů přibývat, ale jde o poháry pro vítěze vzájemných utkání mezi zúčastněnými zeměmi.

Six Nations Championship Trophy

O trofej šampionátu šesti národů bojují všechny týmy a poprvé byla předána Francouzům, vítězům ročníku 1993. O trofej navrženou hrabětem z Westmorlandu pro Five Nations se hrálo do roku 2014. V roce 2015 byla představena nová trofej už pro Six Nations. Posledním týmem, který vyhrál starou trofej, a shodou okolností prvním týmem, který vyhrál novou, bylo Irsko.

Triple Crown

Mohou získat ostrovní země (Anglie, Skotsko, Wales a Irsko) za vítězství nad ostatními ostrovními týmy. Původně pomyslná trofej, nyní talíř.

Calcutta Cup

Nejstarší trofej vůbec. Darovali ji hráči indického Calcutta RFC po docela zajímavé story: na vánoce v roce 1872 hrály v Kalkatě tým reprezentující Anglii na straně jedné a tým složený z hráčů Walesu, Irska a Skotska na straně druhé. Zápas měl úspěch, opakoval se ještě o týden později a kalkatští nadšenci ustavili Calcutta RFC, který však po čtyřech letech zanikl. Nicméně při likvidaci se členové dohodli, že ze zbývajících klubových peněz nechají zhotovit pohár pro RFU, který jejich zaniklý klub bude připomínat. A tak byla v indickém stylu zhotovena trofej z roztavených stříbrných rupií, o kterou od roku 1879 hrají v rámci turnaje SNC Anglie a Skotsko.

Trofeo Garibaldi

Největší pozoruhodností této moderní a modernisticky řešené trofeje, která představuje písmeno G, je, že ji navrhnul a zhotovil nikdo menší, než bývalý vynikající francouzský internacionál ze sedmdesátých let Jean-Pierre Rives, bývalý kapitán Les Bleus, který je nyní profesionální umělec sochař. O trofej se hraje od roku 2007, byla vytvořena u příležitosti dvoustého výročí narození Giuseppe Garibaldiho.

 

 

Millennium Trophy

Trofej udělovaná vítězi utkání mezi Irskem a Anglií. Vikingská helma věnovaná firmou Digital pro vítěze duelu mezi Irskem a Anglií byla jako trofej připravena v roce 1988 k tisíciletému výročí založení Dublinu.

Centenary Quaich

Quaich je tradiční gaelská nádoba na pití whisky. O trofej hrají, jak jinak, země s tradiční výrobou whisky a whiskey Skotsko a Irsko. Ovšem Quaich skotský vynález, traduje se, že v keltské době druidové naplňovali quaich krví ze srdce obětovaných lidí.

Auld Alliance Trophy

Nejnovější ze všech trofejí, poprvé o ni soutěžily v roce 2018 Skotsko a Francie. Připomíná alianci uzavřenou v roce 1295 mezi královstvími Francie a Skotska namířenou proti Anglii, a třebaže už ztratila čistě vojenský charakter, znamená dodnes něco jako smlouvu o vzájemné pomoci.

Trofej byla poprvé udělena ke stému výročí konce první světové války, na památku francouzských a skotských ragbistů, kteří byli zabiti během Velké války, jak se též nazývá I. světová válka.

Doddie Weir Cup

Druhá nejnovější trofej. Soutěží o ni od roku 2018 Wales a Skotsko. Pojmenovaná podle bývalého skotského reprezentanta druhořadníka Dooie Weira, který trpí neurodegenerativním onemocněním zvaným též Charcotova choroba. Trofej má zvýšit povědomí o této nemoci.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora