Zítra začíná v Aucklandu mistrovství světa (žen)

7. října 2022 (21:19)

SvětovéZpravodajství

Mistrovství světa v ragby žen 2021 je kvůli covidu o rok opožděno a konečně zítra začne na stadionu Eden Park v Aucklandu na Novém Zélandu prvními zápasy. Kupodivu je to nejen první mistrovství světa na Novém Zélandu, ale na jižní polokouli vůbec. A není to mistrovství světa žen "Women's Rugby World Cup," ale kvůli rovnosti mezi mužským a ženským ragby ponese od letošního roku jen název "Rugby World Cup." Tak se podle navrhovatelů srovnají podmínky vrcholné ragbyové světové soutěže pro obě pohlaví.

Sobotní a nedělní program mistrovství

Dat. Sk. Soupeři CET Místo
8. 10.  C Francie – Jižní Afrika 3:15  Auckland
8. 10. C Fidži –Anglie 5:45 Auckland
8. 10.  A Austrálie –Nový Zéland 8:15 Auckland
9. 10. B USA – Itálie 1:45 Whangārei
9. 10. B Japonsko – Kanada 4:15 Whangārei
9. 10. A Wales – Skotsko 6:45 Whangārei

Zápasy se jak je vidět hrají v časných ranních (nočních) hodinách a sledovat se dají jedině na streamovacích platformách. Výsledky budeme průběžně zveřejňovat ve výsledkovém servisu.


 

Na první zápas je vyprodáno

Na Novém Zélandu má mistrovství pořádný ohlas, na úvodní zápas s Austrálií už je Eden Park, jehož kapacita byla kvůli zahajovacímu ceremoniálu snížena na něco přes 40 tisíc diváků, vyprodán. Bude to nový návštěvní rekord na ženském ragby. Ten dosavadní držel pařížský Stade Jean-Bouin při finále RWC 2014 mezi Anglií a Kanadou (21:9), který vidělo 20 tisíc diváků.

Z tohoto pohledu je také zajímavý pohled na země, které budou zápasy RWC přenášet. Mezi 90 zeměmi světa jsou namátkou i takové země jako je Afghánistán, Albánie, Bangladéš, Bhútán, Grónsko, Nepál či Západní Sahara. Česko byste mezi nimi hledali marně.

O tom, že Nový Zéland mistrovstvím žije, svědčí i taková zdánlivě podružná událost, organizátoři Rugby World Cup 2021 koncem září uvedli, že objednávají sérii sedmi rozsáhlých pouličních uměleckých děl, která se objeví na různých místech po celém Novém Zélandu na oslavu ženského ragby. Sérii pouličních maleb s názvem „Support Our Sisters: The Art of Rugby Podpořte naše sestry: Umění ragby,“ uvidí obyvatelé měst, ve kterých se budou zápasy mistrovství hrát, tedy ve Whangarei, Aucklandu, Hamiltonu a Christchurchi od poloviny září až do konce turnaje v listopadu a nejspíš zůstanou jako stálá pouliční expozice i nadále.

Street Art Umělci Earnest Bradley a Eva Fuemana ve Whangārei

O Autorovi

Redakce

Další články autora