Začíná Rugby Championship

17. srpna 2018 (18:37)

SvětovéZpravodajství

Po mezinárodní lize Super Rugby skončené před dvěma týdny, což je soutěž regionálních klubových výběrů hlavních ragbyových zemí jižní polokoule a Japonska, přichází další prestižní soutěž, Rugby Championship. V této soutěži reprezentují Oceánii Nový Zéland, Afriku Jihoafrická republika, Jižní Ameriku Argentina a doplňuje je Austrálie. A podobně jako v lize Super Rugby, ve které vítězí nejčastěji novozélandské týmy, také v původním Tri Nations od roku 1996 a v Rugby Championship od roku 2015 suverénně vítězí novozélandští All Blacks, jeho hráči pili šampaňské z poháru vítězů už patnáctkrát. Australským Wallabies se to povedlo čtyřikrát a jihoafrickým Springboks třikrát. Jen argentinské Pumy tahají za kratší konec, nejlépe na tom byly v roce 2015, kdy skončily na 3. místě před Springboks.

Letošní 23. ročník soutěže může být docela zajímavý, týmy začnou zkoušet nové hráče, ostatně do mistrovství světa bude zítra zbývat 388 dnů a to zas tak mnoho času na testování nezbývá, zvláště když se testovací okno v příštím roce posune z června do prvních tří týdnů července. To také může znamenat, že země hrající Championship nejspíš dají přednost zkrácenému mistrovství jižní polokoule, podobně, jak tomu bylo před RWC 2015. Momentálně není o termínech pro šampionát v roce 2019 rozhodnuto. Už dnes se ale ví, že Japonsko, Kanada, USA, Gruzie a Rumunsko budou hrát v červenci testy na tichomořských ostrovech a navíc se na turné po tichomořských ostrovech vydají i Francie a Anglie.

1. kolo Championship
18.8.
Austrálie – Nový Zéland 
13:38 (6:5) P 1:6
Sydney

Přes poslední loňskou výhru ve třetím utkání o Bledisloe Cup se více se věří All Blacks, zvláště po jejich drtivých červnových výhrách nad Francií, zatímco Wallabies v červnových testech proti Irsku zrovna nepřesvědčili, když dva ze tří zápasů prohráli. Zajímavost: hráči Austrálie prohlásili, že si nedovedou představit, že by All Blacks nepředvedli před zápasem haku.

Statistika AUS-NZ
Odehrané zápasy: 161
Výhry Nový Zéland: 111
Výhry Austrálie: 43
Remíza: 7
Poslední zápas: N.Zéland vs Austrálie 18:23 (21.10.2017)

18.8.
Jižní Afrika – Argentina
34:21 (10:14) P 6:3
Durban

Pumy v červnu propadly naprosto příšerně, dvakrát prohrály s Walesem a pak je na cucky roztrhali Skotové 44:15.Po loňském fiasku v Championship, kdy nevyhrály ani zápas, se ukazuje cesta nastolená ARU, nepovolávat hráče z Evropy a stavět na výběru, který hraje jako Jaguares v Super Rugby, asi byla mylná. Ostatně kouč Daniel Hourcade hned po letních testech rezignoval a nahradil ho bývalý reprezentační mlynář Mario Ledesma (84 startů) známý z francouzské ligy, kde v klubech Narbonne, Castres a Clermont strávil 10 let.

Statistika JAR-ARG
Odehrané zápasy: 26
Výhry Jižní Afrika: 23
Výhry Argentina: 2
Remíza:  1
Poslední zápas: Argentina vs Jižní Afrika 24:26 (27.8.2017)

O Autorovi

Redakce

Další články autora