Začalo mistrovství Ruska 2021/2022

25. července 2021 (17:58)

SvětovéZpravodajství

Soutěžní komise FRR zveřejnila kalendář mistrovství Ruska v ragby sezóny 2021/22. Sezóna začne 24. července 2021 a skončí 1. června 2022. Od loňského roku se hraje se systémem podzim – jaro, po dlouhém období, kdy se v Rusku hrálo severským systémem jaro – podzim, Rusové přešli na běžný evropský systém kvůli kompatibilitě s evropskými klubovými soutěžemi a evropským šampionátem.

Ligu odehraje 10 týmů: Jenisej-STM Krasnojarsk, Lokomotiv Penza, Krasnyj Jar Krasnojarsk, Metallurg Novokuzněck, VVA-Moskevská oblast Monino, Strela Kazaň, Slava Moskva, CSKA Moskva, Dynamo Moskva a RK Rostov na Donu.

V dnešním utkání porazila Slava v moskevském derby CSKA 24:13. Po úniku položil druhou pětku Slavy Gruzínec Čumašvili, všechny kopy proměnil Novozélanďan Rewita Biddle. Foto repro TV

Mistrovství (pro zjednodušení budeme hovořit o lize) je soutěž profesionálních klubů a po loňském ročníku, kdy byla sponzorem ligy mezinárodní sázková agentura a soutěž se jmenovala Liga stavok (Liga sázek), letos žádného titulárního sponzora nemá. V ruské lize našlo uplatnění množství hráčů z Jižní Afriky a Gruzie, v některých klubech tvořili spíše většinu kádru. V mnoha klubech jsou rovněž zahraniční trenéři. Hraje se již podle poslední úpravy pravidel World Rugby, které jinak začínají platit od srpna. V podstatě jde o úpravy, které se experimentálně uplatňovaly na jižní polokouli (informaci o úpravě pravidel přineseme v krátkém čase).

Z ligy vypadla Bulava Taganrog neboť klub své mužstvo zrušil, nebyl schopen unést finanční náročnost profesionálního sportu, a hráči přešli do Rostova na Donu. V loňské sezóně poslední Bogatyry Krasnodar nahradil vítěz vyšší ligy (Высшая лига) Dynamo Moskva, to ve finále playoff vyšší ligy porazilo vladivostocké Tygry 39:27.

V základní části budou týmy hrát dvoukolově (každý odehraje 18 zápasů). V play-off o medaile budou pokračovat dvoukolovým systémem první čtyři týmy po základní části. Týmy na 5. až 8. místě odehrají jednokolově soutěž o umístění a poslední dva týmy odehrají dvě střetnutí o 9. místo.

 

 

O Autorovi

Redakce

Další články autora