Začal evropský šampionát

7. března 2021 (02:24)

SvětovéZpravodajství

Včera začal evropský šampionát, který je zároveň kvalifikací pro mistrovství světa 2023, zápasy Portugalsko – Gruzie a Rusko – Rumunsko. Do 13. června se bude hrát jen mezi těmito týmy, po 13. červnu elitní skupinu doplní vítěz utkání mezi Belgií sestupující z mistrovství 2020 a vítězem nižší soutěže Europe Trophy 2019-2020 Nizozemskem. Nižší soutěže zůstaly nedohrané a tak to také zůstane a nový soutěžní ročník 2021-2022 zatím evropská ragbyová federace Rugby Europe nevypsala. Všechny země kromě první šestice tedy budou čekat, až se v evropských zemích uvolní kovidové restrikce.

Rusko – Rumunsko 18:13 (6:10)

 

Rusové změnili ragbyovou politiku, zprofesionalizovali svou nejvyšší soutěž a mají v úmyslu ji rozšířit o další kluby. Zároveň do svých klubů nabírají zahraniční hráče, převážně Jihoafričany a sem tam i nějaké Gruzínce. Doufají, že se tak zvedne úroveň soutěže, protože to je momentálně jediná cesta, jak zvýšit i úroveň hráčů, když do francouzských nebo anglických klubů proniknou jen zcela výjimečně.

Oba týmy vedou zahraniční trenéři, Rusy Velšan Jones, Rumuny Angličan Robinson, ale zápas rozhodně špičkovou úroveň neměl, Rusové sice měli delší soustředění, ale nerozehranost je brzdila. Vyhráli jen díky nedisciplinovanosti Rumunů, kteří sice ovládli první poločas, ale ve druhém se dopustili řady přestupků proti pravidlům a navíc posledních 10 minut dohrávali ve 14, když Adrian Motoc dostal žlutou kartu. Rusové se tak stali prvními držiteli Poháru Pavla Kiseljova (ruský státník a generál 1788-1872, pozn. red.), o který se bude hrát od letoška mezi oběma zeměmi.

Portugalsko – Gruzie 16:29 (13:10)

 

Gruzie s týmem, který by mohl vystupovat jako výběr francouzských regionů, vždyť z 23 hráčů hraje 13 ve francouzských soutěžích a 4 další v anglických, v Lisabonu proti nadšeně hrajícím domácím nepřesvědčila. Nedisciplinovaní hosté poskytli domácím Lobos 5 příležitostí ke skórování z trestných kopů, jejich kopáč Samuel Marques však proměnil jen dva. Gruzínci sice položili dvě pětky, ale to nestačilo, protože na konci první půle se Portugalcům povedla útočná akce zakončená pětkou křídla Rodriga Marty. Skóre prvního poločasu 13:10 pro domácí rozhodně Gruzíncům čest neudělalo.

Možná vědomí, že zdaleka nemají účast na mistrovství světa 2023 jistou, hosty vytrhlo z letargie a přitlačili. Přitlačili, jak to jenom Gruzínci umějí, silným rojem, na který Lobos nestačili, Melikidze, Mamukašvili a Jalagonia svými pětkami rozhodli. Výhrou se však Gruzínci určitě chlubit nebudou.

O Autorovi

Redakce

Další články autora