World Rugby: Pichot proti Beaumontovi

14. dubna 2020 (18:15)

SvětovéZpravodajství

Za měsíc (12. května) se volí prezident World Rugby a proti sobě se postaví dosavadní čelní představitelé světového ragby dosavadní prezident Angličan Sir William (Bill) Beaumont (68) a viceprezident Argentinec Agustín Pichot (45). Bývalá mlýnová spojka Argentiny Agustín Pichot zahájil svou kampaň s cílem stát se předsedou World Rugby a činnost vrcholné světové ragbyové organizace zmodernizovat a přiblížit zvláště mládeži.

Beaumont oznámil už v lednu, že bude kandidovat na druhé čtyřleté funkční období, přičemž jako viceprezidenta navrhuje šéfa francouzské federace Bernarda Laporta.

Pichot vypracoval šestibodový plán změn ve světovém ragby, přičemž jedna část jeho vize může být zajímavá zvláště pro mladé lidi. Pichot například plánuje přiblížit ragby zejména mladé generaci pomocí videohry, jako to třeba dělá FIFA pro fotbal nebo Madden pro americký fotbal.

"Ragby je staromódní, pokud jde o technologie," říká Pichot, „Dnes vidím své děti a uvědomuji si důležitost e-sportů pro nové generace. Hrají Fortnite, League of Legends, FIFA. Všechny zavedené sportovní trhy jsou spojeny s digitálními hrami, a to je obrovský způsob, jak přilákat mladší publikum. Ragby nemělo slušnou hru od herní konzole ‘Jonah Lomu Rugby’ z roku 1995, takže vývoj nové herní konzole by byl součástí úkolů pro specializované oddělení inovací World Rugby.“

Pichota podporuje například Sir Clive Woodward, který přivedl jako trenér Anglii k titulu mistrů světa v roce 2003, který ‎napsal na Twitteru: "Hodně štěstí Gus, jsem naprosto přesvědčen, že World Rugby má využít tento mimořádný okamžik. Je na čase věci zásadně změnit, ragby se musí stát ekonomicky životaschopné a skutečnou světovou hrou"

 

O novém prezidentovi budou rozhodovat:

Tři hlasy: Nový Zéland, Jižní Afrika, Anglie, Wales, Irsko, Skotsko, Francie, Argentina, Itálie a Austrálie;
Dva hlasy: Japonsko a šest regionálních sdružení (Rugby Europe, Sudamerica Rugby, Asia Rugby, Africa Rugby, Oceania Rugby, North America Rugby);
Jeden hlas: Kanada, Fidži, Samoa, USA, Gruzie, Rumunsko, Uruguay.

Je ovšem otázkou, co bude v rozhodování volitelů hrát roli, zda tradice a jistota se staršími funkcionáři a přes veškeré proklamace o podpoře všech, podpora hlavně největších světových unií, které generují nejvíc peněz, nebo Pichotovo mládí a progresivní plán rozvoje světového ragby, který chce zvýšit příjmy a při rozdělování slibuje pamatovat na všechny.

Programové prohlášení Augustína Pichota

Jednota - přišel náš čas

Ženy i muži, všichni bojujeme za spravedlivý, rovný a inkluzivnější svět a věříme v něj. Je to však pravda?

Pokud ano, je čas, aby se tyto sny realizovaly i v našem sportu, v ragby.

Je načase myslet na to, aby profesionální a komerční příjmy byly skutečným přínosem pro všechny, podpořily růst ragby po celém světě a doba, kdy tyto výhody byly jen pro některé, zůstala za námi.

Žijeme v kritické chvíli, a proto je to kritická volba. Současná krize je příležitostí sladit globální vizi naší hry. Podporujme více a spravedlivě. Nemůžeme to promarnit. Je čas pracovat na globálním kalendáři a ukázat náš strategický záměr, přilákat udržitelné investice, které potřebujeme. Jinak bychom riskovali návrat k jednotlivým příspěvkům a dotacím, aniž bychom měli dlouhodobou vizi globálního rozvoje.

Je čas věci změnit, zaměřit naši pozornost, lásku a obětavost na všechny unie a federace stejně. Počínaje tradičními uniemi, které rozvíjely naši hru, aby se stala tím, čím je dnes, a udržují ji silnou. Zároveň musíme rozvíjet a podporovat naše rozvojové země, které se snaží přežít a překonat problémy ve svých regionech, aby se jednoho dne mohly zúčastnit velkých akcí mezinárodního ragby, Sevens, mistrovství světa, aby všechny byly konkurenceschopné a silné.

Ale nemůžeme to udělat bez naslouchání srdci a duši hry. Hráči. Všichni.

Každý z kluků a děvčat, které si dnes hrají nebo které budou hrát v budoucnu, se musí stát naší prioritou. Naší opravdovou posedlostí.

Musíme se o ně postarat vytvářením pravidel, která je ochrání, aby mohli sdílet hodnoty našeho sportu s rodiči a rodinami a zajistí, aby každý věděl, že neexistuje lepší nebo bezpečnější komunita, jejíž může být součástí.

Ragby je mnohem víc než jen sport, je to zdravá, mocná a inkluzivní síla, znamení naděje pro všechny mladé lidi po celém světě. Síla, která je dokáže učinit schopnými proměnit svět, který mají, ve svět, po kterém touží. S láskou, vášní a spravedlností.

Jsme na to připraveni? Jsme opravdu připraveni na tuto výzvu?

Já jsem připraven. Jsem připraven, ochotný a schopný to uskutečnit, ale potřebuji, abyste šli se mnou.

Pokud bude vaše odpověď ano, je čas zapojit naše hráče a udělat z nich vyslance našeho skvělého sportu. Jsou skutečnou a autentickou inspirací pro všechny mladé lidi všech národností celého světa.

Kromě toho musíme spolupracovat s našimi zavedenými uniemi, což jsou ty, kterým se podařilo ve svých zemích naší hrou zaujmout. Právě s nimi můžeme pomoci naší hře růst. Mohou nám pomoci tím, že půjdou příkladem a podělí se o některé své zkušenosti s jinými zeměmi a kluby.

Ale co je důležitější, je na čase, abychom my, World Rugby, upřednostňovali podstatu našeho sportu, na jeho hodnoty a na své hráče, abychom na ně zaměřili čas, zdroje a investice, a ne na naši vlastní byrokracii nebo vnitřní potřeby.

Důležité je také dynamičtější a modernější propojení s našimi klíčovými hráči, uniemi, kluby, fanoušky, investory a sponzory. Je načase vypracovat pravidla propojení, podle nichž se World Rugby bude vztahovat k mezinárodní konkurenceschopnosti v jednotlivých zemích. Musíme se stát organizací, která bude řídit a zaručovat růst a rozvoj hry na všech úrovních a hlavně pro amatérské hráče, kteří tvoří většinu aktivní populace v naší ragbyové praxi.

Je na čase definovat zdravou a konzistentní strategii. Je načase, aby byl World Rugby veden jasným hlasem, komunikoval a propojoval se na všech úrovních, regionech, zemích a komunitách po celém světě. Je čas proměnit ty sny ve skutečnost. S dlouhou tradicí a historií, poháněnou nejmodernějšími technologiemi a moderní vizí reality, uděláme z ragby avantgardní sport a posílíme tak naše spojení s naší komunitou a fanoušky po celém světě.

Je čas předefinovat budoucnost ragby.

Je čas proměnit ty sny v realitu.

Je na čase prosadit ragby skutečně globálním způsobem, nezůstat pozadu jako izolované unie a federace.

Je čas udělat to společně.

Všichni v jednotě.

O Autorovi

Redakce

Další články autora