World Rugby chce stíhat online trolly

8. prosince 2023 (17:33)

SvětovéZpravodajství

6. prosince 2023, Alex Spink – Lidi svádí zdánlivá anonymita, pocit, že je pod přezdívkou nelze vystopovat, k nevybíravému napadání rozhodčích i hráčů na sociálních sítích a dokonce k vyhrůžkám smrti. World Rugby nyní vysílá jasný signál, že takové chování nebude tolerováno.

Rozhodčí Wayne Barnes: "Když lidé vyhrožují vaší ženě a dětem, měli by být pohnáni k odpovědnosti a potrestáni. Sociální sítě se zhoršují."

World Rugby je připraven odpovědět na výzvu Wayna Barnese k naléhavé akci proti zneužívání sociálních médií zahájením trestního stíhání trollů v pěti různých zemích.

Barnes byl po finále mistrovství světa, vystaven „hanebným“ výhrůžkám smrtí. Dříve byla terčem jeho rodina, jeho ženě byly vyhrožovány sexuálním násilím.

Owen Farrell kvůli podobnému napadání na dobu neurčitou, jeho týmovému kolegovi Tomu Currymu se online vyhrožuje smrtí. Ragby se ocitá v krizovém bodě. Kapitán Anglie Kyle Sinckler přiznal, že by ho nepřekvapilo, kdyby si více reprezentantů dalo pauzu, a tvrdí, že je to jen začátek.

World Rugby se rozhodl zasáhnout a tvrdí, že dokázal odhalit a identifikovat pachatele a přijmout opatření prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení.

„Konstruktivní debata, kritika, to je férová hra, to se nikdy nezmění. Nejde o umlčení svobody slova, jde o ochranu lidí, jejich rodin před rasovým, sexuálním, diskriminačním a ohrožujícím chováním, včetně výhrůžek smrtí, což je prostě nepřijatelné. Pocit, že je chrání přezdívka, lidi svádí k takovému jednání na sociálních sítích," řekl mluvčí WR „i když se člověk schová za přezdívku, může být identifikován a obviněn. Doufáme, že stíhání v mnoha zemích vyšle jasný signál, že takové chování nebude tolerováno. Budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom ochránili a podpořili naše mezinárodní rozhodčí a jejich rodiny tím, že postavíme pachatele před soud."

Poznámka redakce havirov.rugby-cz.com

Wayne Barnes není sám, třeba Od finále mistrovství světa mezi Jihoafrickou republikou a Novým Zélandem obdržel anglický rozhodčí Tom Foley, který byl při utkání v roli video rozhodčího, více než dva tisíce výhrůžek vůči sobě a své rodině. Vyhrožováno bylo dokonce i jeho dětem. To byla pro Foleyho poslední kapka, Tom Foley rozhodl ukončit kariéru mezinárodního rozhodčího a nyní se bude věnovat jen rozhodování Premiership.

O Autorovi

Redakce

Další články autora