Women᾿s Six Nations: Potřetí vyhrála Anglie

26. dubna 2021 (22:58)

SvětovéZpravodajství

Angličanky oslavují třetí titul vítězek Women᾿s Six Nations v řadě

Žádné překvapení se nekonalo, ženský turnaj 6 národů skončil podle očekávání. I když, dost se věřilo, že Francouzky by se po sedmi porážkách po sobě mohly nabudit natolik, aby v Twickenhamu nad Anglií vyhrály, ale nestalo se, Francouzky nedokázaly tuhou obranu Angličanek prolomit. V zápase o 3. místo mezi Irskem a Itálií (25:5) ani Itálie nevypadala na tak výraznou porážku, dal se předpokládat vyrovnanější zápas. Jen v souboji o 5. místo bylo skoro jisté, že pro Wales bude Skotsko nepřekonatelnou překážkou, to sice bylo, ale Velšanky vůbec nehrály odevzdaně a přes porážku 20:27 odvedly dosud nejlepší výkon v soutěži.

Finále: Anglie – Francie 10:6 (7:0)

Na stadionu Twickenham Stoop, domovském hřišti Harlequins, pojmenovaném po bývalém anglickém reprezentantovi, hráči a předsedovi Harlekýnů Adrianu Stoopovi, a nedaleko chrámu anglického ragby osmdesátitisícovém Twickenham Stadiu, utrpěl francouzský ženský reprezentační tým osmou prohru s Anglií v řadě. Turnaje Six Nations potřetí za sebou vyhrály Rudé růže.

Hned na úvod jeden postřeh, na který si francouzské týmy už několikrát stěžovaly, ostrovní rozhodčí, v tomto případě Skotka Hollie Davidsonová, mají oči dokořán vůči chybám neanglicky mluvících týmů, ale poněkud přimhouřené vůči chybám týmů ostrovních. I když to třeba nerozhodne zápas, může to otupit iniciativu a tlak na soupeře. Přesně to se stalo na úvod, při tlaku Francouzek před brankovištěm Anglie. Davidsonová „neviděla“ do oči bijící ofsajd anglické hráčky č. 4 Abbie Wardové, která se snažila na francouzské straně rucku kopnout míč na vlastní stranu a neviděla ani zavalení rucku další hráčkou, která kryla přístup k míči a ramena měla níže než kyčle, jak dokládá obrázek, tentokrát to byla sedmička Marlie Parkerová. To vše v 8. minutě zápasu.

Vyrovnaný zápas provázela řada nepřesností, ale ani jeden tým nebyl s to projít do brankoviště. Nakonec rozhodl anglický roj a vazačka Poppy Cleall (181 cm, 96 kg), která ve 40. minutě chytře v omezeném prostoru u brankové tyče prorazila obranu Francouzek po volném kopu za šikmý tlak Francouzek ve mlýnu. Situaci ale opět ovlivnila rozhodčí Davidsonová, když po předhozu Angličanek, ze kterého Francouzky odkoply míč daleko do pole, zastavila hru a vrátila hru na francouzskou pětimetrovku. Anglická mlýnovka Leanne Riley totiž chtěla míč stopnout nohou, to se jí nepovedlo a míč se dostal až na 2 metry od půlicí čáry stíhán Francouzkami, ale protože Rileyová míč zvedla, Davidsonová zapískala. Třebaže podle pravidel, ale rozhodnutí za dané situace necitlivé, neposkytla Francouzkám šanci získat míč.

Trenérka Francie Annick Hayraud stáhla ze hřiště už ve 35. minutě mlýnovou spojku Laure Sansus k údivu některých francouzských komentátorů, ale pravděpodobným důvodem výměny za Bourdonovou byla pomalá rozehrávka. Podobně jako mnoho mužských mlýnovek i Sansusová zdržovala hru zdlouhavým rozehráváním na stojící spoluhráčky, které se proti agresivně napadajícím Angličankám nemohly prosadit, Francouzky řadu akcí odehrály vestoje, neposunuly se ani o metr. Místy se uchýlily ke kontaktní hře pick and go, ale hrály stereotypně a na Angličanky to neplatilo. Ostatně oba týmy velmi dobře bránily, to byla silná stránka obou týmů.

V 73. minutě stály Francouzky před dilematem, kopat za stavu 3:7 trestný kop do autu a pokusit se prorazit, nebo kopat na branku a snížit náskok Anglie. Nakonec kopaly na branku, Drouinová proměnila svůj druhý kop, ale Francouzky ztratily šanci pokusit se o pětku. Navíc Bourdonová v rozhodující fázi 4 minuty před koncem darovala box kickem míč Angličankám. Při převaze Francie v závěrečné fázi zápasu byl box kick více než hloupým rozhodnutím, jinak se to nazvat nedá.

Angličanky si už daly pozor, aby o míč nepřišly, vůbec nerozehrávaly, jen míč poponášely. Vše podřídily taktice míč neztratit a čekat, že se soupeřky dopustí nějaké chyby. A dočkaly se, v 80. minutě dostaly trestný kop za stržený maul a Sarrattová definitivně rozhodla.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora