Women᾿s Six Nations: Francie je ve finále

18. dubna 2021 (03:26)

SvětovéZpravodajství

Podle očekávání a podle prognóz bude finále Women᾿s Six Nations záležitostí Anglie a Francie, momentálně nejsilnějších evropských ženských týmů. O třetí místo svedou v Dublinu velký souboj bez jasného favorita Irsko s Itálií, vařečka podle všeho připadne Walesu, Skotsko je přece jen o chloupek lepší.

Ukazuje se, že uspět proti profesionálkám Angličankám a Francouzkám nemají ostatní týmy valnou šanci. Druhý sled Itálie a Irsko zase vysoko ční nad Skotskem a úplnými amatérkami Velšankami. Soutěž je velmi nevyrovnaná, velšská unie, má ekonomické problémy i problémy s organizací ragby v zemi, ženský národní tým rozhodně není prioritou. A tak se ženský turnaj Six Nations stává velmi předvídatelným.

Skotsko – Itálie 20:41 (10:19)

Skotky si před utkáním věřily, třeba tříčtvrtka a zástupkyně kapitánky Lisa Thomsonová ve čtvrtek před utkáním prohlásila: „Na základě omezených důkazů, které máme, je Skotsko zdatnější tým než Itálie. Pořád říkáme, že jsme ten nejschopnější tým, který kdy hrál za Skotsko, předvedly jsme to ve druhém poločase proti Anglii a ukážeme to tento víkend znovu, ale po celých 80 minut.“ Skotky vycházely z faktu, že jsou ve standardních situacích lepší, rozdíl však nebyl nijak výrazný.

Pětka Beatrice Rigoni

Utkání vyznělo jednoznačně pro Itálii, Skotky nezachytily nástup Italek a už v 9. minutě po pětkách Rigoniové a Furlanové a prohrávaly 0:12. Minutu před koncem poločasu sice stáhly na 10:12, ale vzápětí po obléhání skotského brankoviště jednoduše prošla Ilaria Arrighetti a Italky po kopu Michaely Silari zvýšily na 19:12. A když ve 42. minutě po úniku Beatrice Rigoni a Sary Baratinové z poloviny hřiště zvýšila zadačka Vittoria Minuzzi na 24:10, byl to moment, který znamenal zlom, od té chvíle náskok Italek nikdy neklesl pod 14 bodů. Hvězdou zápasu byla kapitánka Manuela Furlanová, která dosáhla hattricku.

Ohlasy

"Jsem opravdu zklamaný," řekl hlavní trenér Irska Bryan Easson po utkání, které Skotsku přineslo jedenáctou porážku v řadě. "Dnešní výkon nebyl dost dobrý, abych byl upřímný. Dvacet minut jsme před zápasem mluvili o tom, že nesmíme spadnout do italské pasti a po krátkém čase jsme prohrávali O:12.

Ohlasy

Trenér Azzurri Di Giandomenico: "Dosáhli jsme mnohem více než minulý týden proti Angličankám a to je nesmírně uspokojivý aspekt. Zároveň se v následujícím týdnu budeme muset zlepšit, pokud jde o disciplínu a držení míče, což jsou dva aspekty, které dnes nebyly moc účinné. Dokonce ani některé herní situace nebyly řešeny nejlepším způsobem. Musíme zvýšit koncentraci a zlepšit komunikaci, to jsou věci, které musíme rozvíjet před zápasem proti Irkám."

Irsko – Francie 15:56 (8:38)

Začátek vypadal pro Francii hodně špatně, hrála pod irským tlakem a překvapivě chaoticky a s mnoha chybami, jednou z nich si Francouzky vysloužily trestný kop a Irky vedly 3:0. Teprve ve 14. minutě přišla první skutečná ragbyová akce Francouzek a první pětka Boujardové s konverzí Druinové. Okolo 20. minuty Irky dlouho držely míč a útočily mnoha fázemi, aby nakonec zadačka Eimear Considine udělala v kontaktu předhoz. Mlýnovka Francouzek Laure Sansus bez váhání překopla za obranu Irska, kam si pro míč zasprintovala Boujardová a po dalším pokopnutí míče přiklepla v irském brankovišti. Kop Druinové znamenal vedení 14:3. Ve 22. minutě po zborcení maulu přiznala rozhodčí Sara Coxová Francouzkám trestnou pětku na 21:3. Irky snížily ve 27. minutě protlačeným maulem (Moloney), o 3 minuty později kope Druinová trestný kop na 24:8. Bonusovou pětku pak ve 33. minutě položila Safi N'Diaye a poločasovou nadílku Irkám uzavřela Cyrielle Banetová, po obou pětkách proměnila kop Drouinová.

Když se Francouzky po 10 minutách rozehřály, zorientovaly a uklidnily, rozehrály koncert s mnoha pohlednými a rychlými akcemi radost pohledět. Rozlet poněkud brzdila mlýnovka Laure Sansus zdržováním rozehrávek od rucků, čímž umožňovala Irkám zorganizovat obranu. Rozehrávka se zlepšila až s nástupem druhé mlýnovky Pauline Bourdon ve druhém poločase, ta rozehrávala bez otálení a zasloužila se také v 71. minutě o druhou pětku Banetové, když krásně vynesla po mlýnu míč zavřenou stranou.

Ve druhé půli Francouzky nadále dominovaly, předváděly krásnou hru s řadou offroadů – například pětka Menagerové v 57. minutě – a rozhodně nic Irkám nedarovaly, snad jen druhou pětku Irek, která padla po zbytečné chybě Francouzek, trestném kopu a dalším protlačeném maulu.

Konečný výsledek 15:56 představuje rozdíl mezi amatérkami a poloprofesionálkami.

Ohlasy

Hlavní trenér Irska Adam Griggs: "Věděli jsme, že to bude výzva, ale moc nám to nepomohlo. V prvním poločase jsme udělali řadu chyb, jejich první dvě pětky určitě přišly z našich chyb. Musíme se z toho poučit. Když máte hybnost, můžete hrát, ale pokud ne, pak nesmíte hrát na své vlastní polovině. Trochu jsme se tím provinili a tak kvalitní tým jako je Francie, nás potrestala.“

Ohlasy

Trenérka Francie Annick Hayraud: "Jsem opravdu spokojená, protože je vzácné odcházet z Donnybrooku s tak přesvědčivým skóre v náš prospěch. Trochu nám nešlo dostat se do hry v prvních deseti minutách, ale vteřinu po vteřině jsme se dostali na nohy. Dokázali jsme hrát v tempu, které jsme chtěli, a to je potěšující. Dnes můžeme být spokojeni."

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.