Vzpomínáme na Kosťu

3. dubna 2022 (10:27)

OstatníZpravodajství

Havířov 1. dubna 2022 - Už je to 10 let, co jsme se navždy rozloučili s Kosťou Theodosisem, jednou z nejvýraznějších hráčských postav havířovského ragby. K ragby se dostal náhodou z „pouličního“ náboru, když v roce 1971 zaujal svou mohutnou postavou trenéra Karla Gamana. Stalo se to po cestě autobusem z Orlové, když oba vystoupili na téže zastávce a Karel okamžitě Kosťu oslovil.

Kosťa později vylíčil svůj zážitek pro ročenku k 30. výročí havířovského ragby (30 let havířovského ragby – 1996): Jak jsem začínal… Někdy v roce 1971 jsem přijel autobusem z Orlové z praktického vyučování a na zastávce za mnou vystoupil takový malý vousatý člověk, představil se, a začal mluvit. Říkám si: „Že to zas bude nějaký Svědek Jehovův!“ Dva dny předtím mě nějací dva agenti hodinu otravovali a hustili do mne, že brzy bude konec světa, ať se přidám k nim, že to přežiji. A tak si v duchu říkám: „Spusť něco o konci světa a máš ho tu hned!“ Naštěstí šlo o Karla Gamana a o ragby. Na mém prvním tréninku se převážně cvičilo skládání, a když jsem párkrát převálcoval buclatého Luboše Poláška – Bišinu, docela se mi to zalíbilo.

Kosťa je čtvrtý zleva v horní řadě vedle svého spoluhráče Petra Puščizny

Snímek je z Břeclavi ze 12.4.1975 z oblastního přeboru Moravy mezi Lokomotivou Břeclav a Slavií Havířov 3:13 (0:6). Horní řada zleva: L.Kozubík, O. (Pacan) Kubala, P.Puščizna, Theodosis, Burianský, Z.zatloukal, M.Šromota, M.prochorento, J.Horváth. Dole zleva: L.Potužák, K.Šenkýř, Z.Rek, K.Gaman, D.Prokop, K.Štencl, R.Kloda

Kosťa sice zaujal stavitele juniorského národního týmu a za juniory Československa odehrál sezónu 1974/1975, ale dál se nedostal, tým mužů Slavie Havířov v těch letech moravskou divizi a tam samozřejmě oko stavitelů národního týmu nedohlédlo.

Nositel nejvyššího čísla kopaček v klubu – nosil třináctky a kupovat je musel v tehdejší Německé demokratické republice – hrál ve druhé řadě a se spoluhráčem Petrem Puščiznou (oba 120 kg a nějakých 193 cm) představovali nejmohutnější druhou řadu v historii havířovského ragby. Spoluhráči u něho oceňovali bojovnost a nezměrnou zarputilost. „Když Kosťa vrazí do chumlu hráčů ty svoje mohutné pracky, určitě vytáhne balón,“ prohlásil jednou jeden z Kosťových spoluhráčů. Kosťa byl vždy bojovník a opora týmu.

Kostas Theodosis, potomek řeckých emigrantů, kteří přišli do Československa koncem 40. let po občanské válce v Řecku, zemřel na náhlou srdeční příhodu 1. dubna 2012.

O Autorovi

Redakce

Další články autora