Vzkříšení veteránského ragby?

3. května 2022 (03:42)

KlubovéZpravodajství

V náhledu Pavel Indrák s míčem v utkání s OB Říčany na Memoriálu Miloše Dobrého v Olomouci. Foto Marta Hegrová

Bývaly časy, kdy si hráči nenechali vzít požitek ze hry ani po překročení „věkového limitu“ v ligovém týmu a rádi si aktivní pohyb na hřišti prodloužili v týmu Old Boys, jenže před několika lety veteránské ragby v klubu zaniklo. Tedy nezaniklo úplně, někteří starší hoši pokračovali v činnosti v týmu Moravskoslezských orlů, ale bylo jich málo, dokonce tak málo, že se i tým přejmenoval na pouze Moravské orly. Ono je pravda, že zkrácený název je jednodušší, ale o něčem vypovídá, veteráni našeho klubu reprezentující Slezsko, původní název moravskoslezského veteránského společenství, u jehož zrodu Havířov stál, neobhájili.

Naštěstí jsou stále lidé neochvějně hájící veteránskou tradici v klubu – především Láďa Kozubík alias Boby, který veteránskou věc nikdy neopustil – pomáhá mu Vlasta Tržický a někteří další. Po loňském vystoupení na Memoriálu Miloše Dobrého v Olomouci, kde se Bobymu podařilo postavit tým doplněný hosty, se začalo vážně uvažovat o vzkříšení veteránského týmu. První myšlenkou bylo obnovení turnaje o Havířovského krocana, ruku v ruce s tím se tým Old Boys znovu přihlásil na „Dobráka,“ a třebaže s troškou problémů tým do Olomouce odjel, dokonce vypomohla i Karolina.

Slibné je, že obnovu veteránského ragby si vzali za své další členové a začali po pětileté přestávce připravovat 12. ročník Havířovského krocana. První Krocan se hrál v roce 2004 za skromné účasti veteránů Brna, Zlína a domácích, zato 2. ročník v roce 2005 měl skvostné obsazení: veteránský výběr Ukrajiny, výběr Polska, OB Olomouc a OB Havířov. V roce 2006 se turnaj nekonal, ale hned ve 3. ročníku v roce 2007 do Havířova dorazili veteráni ukrajinského Lvova, výběr Polska, anglický Lichfield a hráli samozřejmě i domácí veteráni. Zahraniční veteráni na turnaj dorazili ještě v roce 2008 (Polsko a Lichfield) a k poslednímu odehranému turnaji v roce 2016 (Polsko).


Olomouc 30. dubna 2022 (Boby) - V sobotu probíhal v Olomouci veteránský turnaj, kterého se zúčastnily  čtyři mančafty, domácí Olomouc, Moravskoslezští orli, Říčany a Havířov. Bohužel nám se nepodařilo dát dohromady kompletní družstvo. Odjelo nás jen deset hráčů, které doplnila jako jedenáctá Karolina Filsáková.  Na hru jsme si vždy půjčili pár hráčů ( veteráni mohou) a tak jsme odehráli celkem tři utkání:

Říčany - Havířov 3 : 2

Havířov - Orli 2 : 2,
Olomouc - Havířov 4 : 2

Na rugby je to divné skóre, ale je to jen počet položených pětek, bez kopů na branku. Celkově jsme skončili na čtvrtém místě a v pohodě jsme zvládli i třetí poločas. Jediná skvrna na našem zájezdu bylo zranění Michala Petera. 

Fotografie Marty Hegrové z turnaje jsou ZDE

O Autorovi

Redakce

Další články autora