Vzdejte se indiánských symbolů, žádají američtí indiáni Exeter

19. listopadu 2021 (00:08)

BlogZpravodajství

Nátlak organizace zastupující severoamerické indiány a nátlak dalších aktivistických skupin, kvůli kterým už Exeter Chiefs vloni zlikvidoval svého maskota, jenž před a v průběhu zápasů burcoval diváky k podpoře týmu (viz zde), nekončíDante Desiderio, generální ředitel Národního kongresu amerických indiánů (NCAI), vyzval minulý týden oficiálním dopisem vedení Exeter Rugby Club, aby se zbavilo svého přídomku Chiefs a všech indiánských symbolů, které klub používá. Jinými představitelé amerických indiánů žádají jeden z čelních klubů anglické Premiership, aby zahodil svůj branding do koše.

V úvodu dopisu se píše:

Národní kongres amerických indiánů (NCAI) je nejstarší, největší a nejrozsáhlejší reprezentativní organizace ve Spojených státech sloužící širokým zájmům původních národů a kmenů. Ve společné shodě se všemi indiánskými kmeny vede v USA hnutí za vymýcení urážlivých a škodlivých maskotů s „tematikou“ domorodců, metafor a brandingu ze sportu a populární kultuře již více než padesát let.

A na závěr:

Vůle Indian Country (samosprávná indiánská území v USA, pozn. red.) je jasná – nativní maskoty a dehumanizující stereotypy, které udržujete, musí pryč. Z úcty ke kmenové suverenitě vás žádáme, abyste dbali na hlasy kmenových vůdců zastupujících stovky kmenových národů a organizací, sloužících jejich občanům – nejde o hlasy několika vybraných jedinců – na pochopení, jak se indiánská území k této otázce obecně staví.

Vězte prosím, že NCAI je odhodlána spolupracovat s Exeter Rugby Club na pomoci s přechodem na vybudování nového brandingu, včetně nabídky kmenového vůdce, který můžete sdílet s vaším vedením, členy klubu, nebo komunity Exeter náš pohled na tuto důležitou otázku. (NCAI.Exeter.Chiefs.Letter.November.10.2021)

Exeter Chiefs nakonec budou tento měsíc hlasovat o změně loga klubu, třebaže předseda klubu Tony Rowe prohlásil, že na současném logu není nic rasistického. I když Rowe není pro změnu loga Exeteru, řekl, že ho klub změní, pokud to členové klubu podpoří. Exeter by nebyl prvním profesionálním sportovním týmem, který upustil od svého indiánského loga, washingtonský fotbalový tým Washington Redskins opustil svůj název a logo poté, co se dostal pod tlak různých aktivistických skupin.

Co k tomu dodat? Není známo, že by někdy v Evropě byly indiánské symboly zesměšňovány, naopak převzetí indiánských symbolů bylo vždy výrazem uznání a obdivu k tomuto uskupení rozmanitých národů a kmenů. Vždyť nejčastějšími nositeli indiánských symbolů byli a jsou například skauti, kteří vidí v indiánech příklad statečnosti a souladu života s přírodou. Také sportovní kluby a týmy se hlásí k indiánskému odkazu nikoliv proto, aby snad původní obyvatelé severoamerického kontinentu zesměšňovaly, ale naopak, aby se přihlásily k jejich známé bojovnosti a statečnosti.

A když bychom to vzali po vzoru NCAI ad absurdum, museli bychom tomuto spolku položit hned několik otázek:

Proč vy indiáni nosíte bělošské oblečení, užíváte ten nespočet zařízení, která vymysleli běloši, jezdíte na koních, které do Ameriky přivezli bílí lidé, používáte automobily, vlaky a letadla atd. Proč se nevrátíte ke svému kmenovému oblečení, bydlení ve vigvamech, lovu a sběru a jednoduchému zemědělství? Protože by to byl stejný nesmysl, jako se urážet nad užíváním indiánských symbolů bělochy z obdivu k indiánským vlastnostem a statečnosti.

O Autorovi

Redakce

Další články autora

Komentářů: 2

  1. Radomír Kloda

    Ono některé iniciativy, které odsuzují diskriminaci a jakékoli připomínky diskriminace a útlaku vůči nějaké skupině, jsou, podle mne, někdy až za čárou. Tím myslím, že použití jakéhokoli symbolu spojovaného s nějakou skupinou, může být vždy těmito iniciativami chápáno jako nevhodné až rasistického (v současné době je to tak trochu móda).
    Pozor i u nás v Česku – aby český ragbyový klub – RC Přelouč někdy nemusel měnit svůj znak – vždyť bílí lovci málem vytloukli všechny bizony z amerických prérií a tím opravdu velice ublížili místnímu obyvatelstvu, které také v v jejich domovině skoro vyhladili. Tyto činy byly a jsou odsouzeníhodné.

  2. Karel Gaman

    Před časem, když v Británii vrcholila epidemie potlačování kde čeho v souvislostí s požadavky amerického hnutí Black Lives Matter, jsme zveřejnili článek pod titulkem „Swing Low, Sweet Chariot už v Twickenhamu neuslyšíme?“ (https://havirov.rugby-cz.com/nezarazene/swing-low-sweet-chariot-uz-v-twickenhamu-neuslysime/). RFU totiž docela vážně uvažovala a vysocí funkcionáři RFU ze sebe chrlili záplavu nesmyslů, kterým snad ani sami nerozuměli. Ale v podstatě svým žvaněním chtěli říci, že Swing Low – neformální ragbyová hymna – už prostě v Twickenhamu nezazní. Jaká úleva, když letos při obou podzimních testech song zazněl. V prvním utkání proti Austrálii tak nějak zadrženě a nesměle, ale v tom dnešním proti Springboks už v plné síle.