Velšské ragby v rozkladu?

17. února 2023 (10:51)

SvětovéZpravodajství

(Z britských medií) – Velšská ragbyová unie WRU) připravuje se nové finanční smlouvy s hráči, které by na dlouhou dobu znamenaly snížení základních mezd s novou strukturou bonusů. Hráči nejsou spokojeni s podmínkami a Alun Wyn Jones připustil, že vstup do protestní stávky je velmi reálný.

"Máme štěstí, že děláme sport a práci, kterou milujeme," řekl Jones. "Lze pochopit, že to možná uděláme kvůli závažnosti situace, ale je to ta poslední věc, kterou chceme udělat. Můžu vám říct, že každý hráč chce hrát ragby. Jsme si plně vědomi privilegií, která máme, ať už regionální nebo mezinárodní, ale nemůžeme být pod gilotinou a být zneužíváni v emotivní stránce věcí, když je to nakonec naše kariéra a práce. Nemůžeme být drženi jako rukojmí chyb lidí, kteří vedli unii špatně a nyní se z toho snaží dostat. Chystají tyto smlouvy, kterými nás chtějí omezit, takže není těžké pochopit, že protestujeme, když jsme byli do hry zapojeni po tak dlouhou dobu."

Velšská ragbyová unie a velšské regiony uvedly, že v rozpočtu na hráčské smlouvy ve Walesu není "žádný manévrovací prostor," a to navzdory hrozbě stávky, která může ohrozit zápas Six Nations proti Anglii příští týden.

Nigel Walker, dočasný generální ředitel WRU, se ve středu setkal s vedoucími hráči Walesu ve snaze uklidnit vztahy poté, co vyšlo najevo, že zvažují stávku kvůli prodloužení smlouvy. Proto se uskuteční schůzka mezi Velšskou asociací ragbyových hráčů a hráči.

Velšští hráči už přijali snížení platů o 20 procent během covidového období a nyní čelí dalším škrtům v rámci navrhované šestileté dohody mezi WRU a regiony. Dohoda "ber nebo nech být", která musí být podepsána do 28. února – tři dny po zápase s Anglií – by znamenala snížení mezd a poprvé zavedení bonusů do smluv.

Jeden hráč Rudých draků řekl Daily Mail pod podmínkou anonymity: „Nemůžu uvěřit, že smlouva se uzavře až za pět měsíců a o mé budoucnosti se teprve rozhodne. Nemohu žádat o hypotéku a beru antidepresiva. WRU vydělává desítky milionů na mezinárodních zápasech, ale neumí se vypořádat se smlouvami těch, kteří ty zápasy hrají.“

Současná finanční situace velšského ragby vznikla v období pandemie Covid, kdy si WRU vzala půjčku 20 milionů liber od velšské vlády. Peníze byly rozděleny regionům, které a bez nich by nepřežily. Ale Dragons, Cardiff, Ospreys a Scarlets musí svůj podíl ve výši 5 milionů liber splácet po dobu 20 let s 10 procentním ročním úrokem.

Do budoucna je pravděpodobné, že každý region bude fungovat s ročním rozpočtem ve výši přibližně 4,5 milionu liber. Výsledkem bude menší počet hráčů a nižší platy a pravděpodobná neschopnost konkurovat nejlepším evropským týmům, což se projevuje již v současnosti.

O Autorovi

Redakce

Další články autora