V sobotu se rozhodne o finalistech extraligy

26. října 2018 (20:08)

DomácíZpravodajství

Praha/Havířov 26.10.2018 (Petr Skála / Karel Gaman) - Extraliga finišuje a po sobotě budou příznivci šišatého míče znát její finalisty. Ve vzduchu visí otázka: zahrají si finále stejní soupeři jako v červnu 2017  Sparta Praha - Tatra Smíchov? Podle papírových předpokladů by se ze semifinálových utkání  Sparta - Vyškov a Tatra Smíchov - Říčany mělo vyklubat finále se stejnými soupeři jako v létě 2017.

O mistra se bude hrát v sobotu 3. listopadu od 10 hodin

Už před začátkem soutěže byl stanoven den, čas i místo finále, původně se mělo hrát na státní svátek 28. října na stadiónu Na Markétě, ale kvůli nutnosti odehrát utkání druhé divize mistrovství Evropy s Polskem 29. září se musela základní část extraligy o týden posunout a tak se posunulo i finále, které připadlo na sobotu 3. listopadu 2018 a vzhledem k televiznímu přímému přenosu byl začátek finále stanoven na nezvyklou dobu na 10. Hodinu dopoledne. Jediné, co se neví, je dějiště utkání. Vzhledem k úpravám hřiště na Markétě, bude dějištěm finále hřiště týmu, který se po  základní části umístil nejlépe.

A tak finále může mít 3. listopadu tyto soupeře a dějiště: Sparta Praha - Tatra Smíchov nebo Říčany na Podvinném Mlýně v Praze 9, nebo Tatra Smíchov - Vyškov pod Strahovem, nebo Říčany - Vyškov na Stadionu Josefa Kohouta v Říčanech.

"Sparta je v semifinále favoritem na mistrovský titul  číslo jedna. Vždyť na podzim  obhájci mistrovského titulu ještě neprohráli a očekává se od nich, že jim to ještě vydrží dvě utkání," připouští bývalý dlouholetý reprezentant a bývalý prezident unie Eduard Krützner starší, který také jako druhé finalisty tipuje ragbisty Tatry Smíchov. Foto Petra Skály v náhledu je z jarního utkání Sparty s Tatrou.

Ve stejný den, jako se budou hrát semifinále, se bude hrát ještě zápas o páté místo  Praga - Dragon Brno.

Národní liga má finále už tuto neděli

Druhá soutěž v pořadí národní liga má své finále v původně stanoveném termínu, ale rovněž jeho dějištěm nebude Markéta, jak se uvažovalo – všechna finále v jeden den na jednom místě – po základní části lépe postavené týmy budou mít výhodu domácího prostředí.

Zatímco u Zlína bylo všechno jasné už v podstatě od 3. kola, poté co Zlín odrovnal své nejnebezpečnější soupeře Přelouč a Havířov, Havířov ale při bodové rovnosti s Budějovicemi neměl jistotu do posledního kola. V Havířově si sice na poslední Petrovice věřili, ale vůbec si nebyli jistí, jak dopadne zápas Budějovic s Přeloučí, a při síle Budějovic tak nějak připouštěli, že by také mohli balit na cestu do jihočeské metropole. Ale věci se vyvinuly ve prospěch Havířova, Petrovice Havířovu pustily zdarma 5 bodů, když na sever Moravy vůbec nepřijely a Přelouč rozhodně nechtěla nějaké body rozdávat. Vyhrála sice po boji 19:15, ale ne zrovna přesvědčivě, na udržení 2. místa a finálový souboj to však Přelouči stačilo. Havířov si oddechl, přestal se starat o itinerář cesty do Budějic a naopak připravuje hřiště na nedělní finále o 3. místo. Dole foto Ondřeje Klody ze záříjového utkání Havířova s Českými Budějovicemi.

O 3.místo Havířov 13:00 RC Havířov - RC České Budějovice
O 1.místo Zlín 14:00 RC Zlín - RC Přelouč

Ženy budou mít finále 3. listopadu

Vrcholem ženského patnáctkového ragby bude souboj společenství Sparty, Slavie a Říčan pod názvem Spatria proti týmu Petrovice Royal, jehož základem jsou ženy Petrovic doplněné hráčkami Přelouče, Hradce Králové, Havlíčkova Brodu a Karlových Varů (pokud to vůbec ještě platí). O 3. místo bude bojovat společenství VyDra, základem týmu jsou hráčky Vyškova a Dragonu, doplněné několika dívkami ze Zlína a jednou z Mariánských Hor proti Českým Tatranům, což jsou hráčky Tatry, Sedlčan a Českých Budějovic. Snímek Davida Neffa z utkání Petrovice Royal proti týmu VyDra.

O Autorovi

Redakce

Další články autora