V pátek začíná Trans-Tasman Super Rugby

12. května 2021 (22:53)

SvětovéZpravodajství

Premiéra novozélandsko australské varianty Super Rugby začíná tento pátek, bude mít 5 kol a finále, ve kterém se utkají první dva týmy soutěže. Postupně se utkají novozélandské týmy s australskými a naopak, pro polovinu týmů vychází výhoda tří zápasů doma, druhá polovina se musí spokojit s pouhými dvěma. Počítá se ovšem s tím, že podobně jako u Six Nations se pořad zápasů v dalším roce otočí.

Jak známo, v obou národních soutěžích se hrálo s upravenými pravidly. Pro Trans-Tasman soutěž (rozumí se soutěž mezi zeměmi oddělenými Tasmanovým mořem, pozn. red.) budou použity úpravy, které platily v obou soutěžích. Budou použity tyto varianty pravidel:

• Výkop ze středu brankové čáry po přiklepnutí míče v brankovišti, pokud se míč do brankoviště dostal zaviněním protistrany místo výkopu z čáry 22m.

• Náhrada vyloučeného hráče (červená karta) jiným hráčem po uplynutí 20 minut.

• Golden point v prodloužení bude použit pouze ve finále (kdo první boduje v prodloužení, vyhrává).

Bodování

4 body za vítězství,
2 body pro každý tým, pokud zápas skončí remízou i po prodloužení,
1 bonusový bod za prohru o sedm bodů nebo méně,
1 bonusový bod pro tým, který položí o 3 pětky nebo více než soupeř.

Zápasy 1. kola:

Captain’s referral

 

Dosti kontroverzní pravidlo Captain’s referral, které se používalo na Novém Zélandu, ale nebude použito v Trans-Tasman. Ne všichni jsou tímto pravidlem nadšeni, namítají, že k nynějším zdlouhavým přestávkám při přezkumech platnosti položení, přihrávek dopředu, ofsajdů a různých přestupků, přibudou další. Přibližme si, o co vlastně při Captain’s referral jde:

Captain’s referral je doporučení, či spíše žádost kapitána o přezkoumání nejasné nebo kontroverzní situace video rozhodčím (TMO).

• Kapitán má 10 vteřin od položení pětky, aby požádal rozhodčího o kontrolu reklamované situace TMO.

• TMO se vrátí k reklamované události bez ohledu na to, kolik herních fází mezitím proběhlo.

• Kapitán může reklamovat podle jeho domnění nepotrestaný faul po nejbližším přerušení hry.

• Kapitán musí popsat jasně a konkrétně, k jakému incidentu nebo porušení pravidel podle jeho mínění došlo, aby bylo možno událost přezkoumat TMO.

• Aby bylo možno vyhovět kapitánské výzvě k vracení zápasu k reklamované chybě nebo přestupku, musí být z videozáznamu  »jasné a zřejmé«, že k chybě nebo přestupku došlo.

Mlýny a autová vhazování žádosti o přezkum nepodléhají.

Kapitáni mají jednu příležitost k žádosti o přezkum za zápas, pokud má kapitán pravdu, možnost dalšího přezkumu mu zůstane. Pokud však TMO při přezkumu zjistí, že záběry nejsou »jasné a zřejmé«, kapitán  možnost další žádosti o přezkum ztrácí.

O Autorovi

Redakce

Další články autora