V pátek začíná MS Sevens

18. července 2018 (16:18)

SvětovéZpravodajství

V pátek začíná v kalifornském San Francisku 8. mistrovství světa mužů a 4. mistrovství žen v sedmičkovém, též zvaném olympijským, ragby. Podle ustáleného formátu se zúčastní 24 týmů mužů a 16 ženských družstev. Titul z moskevského MS z roku 2013 budou obhajovat muži i ženy Nového Zélandu.

Sestřihy utkání budeme moci sledovat na obou stanicích Eurosportu ve čtyřech půlhodinových blocích a časně ráno v pondělí 23. července živě. Nicméně naprosto bez záruky, protože programová nabídka ragby na Eurosportu se již několikrát změnila a ragby rozhodně nepatří mezi sporty, které by Eurosport pro střední Evropu preferoval, takže se může stát, že plánované záznamy z programu vypadnou třeba ve prospěch letních skoků na lyžích.

Od prvního ročníku mistrovství ve Skotsku, zemi, kde v městečku Melrose (dnes asi 2500 obyvatel) přišlo sedmičkové ragby před sto třiceti pěti lety na svět, hrálo čtyřiadvacet týmů mužů ve čtyřech skupinách po šesti týmech a od roku 2009 i 16 družstev žen ve čtyřech skupinách o postup do finále, ale letos bude všechno jinak, o titul mistra světa se bude hrát KO systémem.

Týmy jsou rozděleny podle žebříčku daného body za umístění ve Světové sérii Sevens 2016-2017 a prvních sedmi kol Světové série 2017-2018 tak, že týmy od 9. po 24. místo – tedy 16 týmů – budou hrát eliminační předkolo a týmy od 1. po 8. místo jsou nasazeny až do druhého kola, kde jim budou přiřazeni vítězové předkola, tak třeba nasazená jednička Jižní Afrika dostane do 1. kola vítěze utkání Irsko – Chile a aktuální olympijský vítěz Fidži bude hrát s vítězem zápasu mezi Japonskem a Uruguaí. Poražení z předkola pak budou hrát vlastní soutěž o 17. až 24. místo.

Mistrovství se hraje na stadionu AT & T Park, domovu baseballového týmu San Francisco Giants, a v soutěži mužů budou hrát (v pořadí podle rankingu) – nasazené týmy: Jižní Afrika, Fidži, Nový Zéland, Anglie. USA, Austrálie, Argentina, Skotsko. Týmy, které budou hrát předkolo: Keňa, Kanada, Francie, Wales, Samoa, Rusko, Japonsko, Irsko, Chile, Hongkong, Uganda, Zimbabwe, Jamajka, Papua Nová Guinea a Tonga.

Ženskou soutěž o Melrose Cup zahájí v pátek 20.července eliminační předkolo, které rozdělí týmy na dvě skupiny, vítězové budou hrát o titul, poražení o 9.až 16.místo. Do ženské soutěže postoupilo prvních 10 týmů Světové série 2016-2017 se započítáním bodů z turnajů v Dubaji a Sydney Světové série 2017-2018 a nejlepších 5 týmů letošního turnaje v Hongkongu. Japonsko bylo nasazeno jako číslo 11. 

V ženském turnaji budou hrát o titul (v pořadí podle rankingu): 1 Nový Zéland, 2 Austrálie, 3 Kanada, 4 Rusko, 5 USA, 6 Francie, 7 Fidži, 8 Anglie, 9 Irsko, 10 Španělsko, 11 Japonsko, 12 Čína, 13 Jižní Afrika, 14 Brazílie, 15 Papua Nová Guinea, 16 Mexiko.

Výsledky utkání budete moci sledovat v naší rubrice Ragbyový víkend.

O Autorovi

Redakce

Další články autora