Uvidíme nejkvalitnější evropské ragby

3. února 2023 (20:50)

SvětovéZpravodajství

Je únor, měsíc, ve kterém začínají dvě vrcholné evropské soutěže – Six Nations 2023 a Rugby Europe Championship 2023 – první turnaj uvidíme v televizi a druhý bude vysílat Rugby Europe.
O Six Nations na těchto stránkách informujeme každoročně (například zde, nebo zde), jen si znovu připomeňme, že je to vůbec nejstarší mezinárodní soutěž v kolektivním sportu, rok 1883 se oficiálně považuje za rok zrodu soutěže, která ale nesla název Home International Championship a zúčastňovaly se jí reprezentace Anglie, Skotska, Walesu a Irska. V roce 1910 byla přizvána Francie a od toho roku turnaj nesl název Five Nations, prošel obdobím, kdy byla Francie zase vyloučena kvůli profesionalismu ve francouzském ragby, nehrál se v období světových válek a poslední změnou prošel v období profesionalismu v ragby v roce 2000, kdy byla přizvána Itálie.

Spekulace o přistoupení jiných zemí k Six Nations jsou jen zbožným přáním, připomeňme si ustavičné snahy některých, zvláště anglických "expertů," kteří dlouhodobě navrhují postupovou soutěž (z evropského šampionátu), rádi by viděli místo Itálie Gruzii nebo dokonce Jižní Afriku. Sprulace uťal výkonný ředitel Six Nations Ben Morel, který nedávno vyloučil jakoukoli možnost, že by se Springboks připojili k turnaji na severní polokouli.

V rozhovoru pro Telegraph Morel uvedl, že se o rozšíření turnaje nediskutuje a vyloučil zavedení systému postupu a sestupu.

"V tuto chvíli se nemluví o rozšíření Six Nations, všechno se soustřeďuje na zlepšení červencových a listopadových oken a nalezení konkurenceschopnějšího formátu pro tyto zápasy," řekl Morel pro Telegraph Sport.

Letošní turnaj bude mít o to větší náboj, že bude jednou z posledních možností vyzkoušet nové hráče a v průběhu pěti kol korigovat a dolaďovat sestavy pro podzimní mistrovství světa, takže po skončení turnaje už bude možno posoudit, jaké má kdo šance na úspěch v mistrovství. Zatím, přestože se mnoho expertů shoduje, že favoritem nejspíš bude Francie, predikce staví na první místo Irsko s kurzem 11/8 a Francii až na 2. místo s kurzem 13/8. Anglii se předpovídá 3. příčka, Walesu se předpovídá 4. a Skotsku 5. místo. Pro Itálii je stanoven kurz 500/1.

Program 1. kola


 

Současně se hraje také Six Nations U20

Současně s mužským turnajem hrají i svůj turnaj i junioři do 20 let. Původně v prvních čtyřech letech hrály týmy do 21 let (2004-2007), od roku 2008 hrají týmy do 20 let. Nejvíce titulů zatím získali Angličané, z 19 turnajů, včetně turnajů U21, vyhráli 9, zatímco ostatní země jen paběrkovaly: Irsko vyhrálo čtyřikrát, Francie třikrát a Wales dvakrát, Skotsko a Itálie jsou bez titulu. V roce 2020 se turnaj rozehrál, ale později byl kvůli covidu zrušen a vítěz nebyl vyhlášen.

Loňský roční vyhráli Irové bez porážky a získali tak Grand Slam, Francie byla druhá, Anglie až třetí, když poprvé v historii prohrála s Itálii. Na  Stadio Comunale di Monigo v Trevisu vyhráli sice domácí jen dvěma trestnými kopy, ale dobrou obranou nedovolili Angličanům bodovat. A když Italové navíc porazili doma i Skoty 27:13 a vyhráli v Colwyn Bay nad Walesem 27:20, vyneslo jim to vůbec poprvé v historii turnaje 3. místo.

Program Six Nations U20

O Autorovi

Redakce

Další články autora