Trenéři komentují zápas U16 s Dragonem

9. října 2022 (13:22)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Trenéři se shodli, že největším problémem hráčů společenství U16 je míčová technika. Foto Josef Koláček

Havířov 8. října 2022 – 0: 72 s Bystrcí, 0:54 se Spartou a 0:78 v sobotu s Dragonem Brno, tak vypadají nelichotivé výsledky společenství našich a ostravských kadetů, ptali jsme se trenérů, co je příčinou takových debaklů. Shodli se na tom, že hlavními příčinami jsou nezvládnutá míčová technika a osobní obrana. S ohledem na věk kluků je jasné, že tu jde o problém, který se táhne od žákovských let, většina kluků trénuje přinejmenším od sedmi osmi let, něco by už tedy měli umět. Odborníci se shodují, že hráč ragby se vyvíjí a učí zhruba 8 let, kluci tedy přicházejí do věku, kdy by měli skládat ragbyovou maturitu. Složí ji, stojí otázka, budou mít na to, aby za pár let doplnili mužstva ve svých klubech? Na pozadí sobotního zápasu jsme se zeptali sportovního ředitele Sokola Mariánské Hory Jaroslava Kaňáka a trenéra ostravské části společenství Vlasty Madryho.

Jaroslav Kaňák

Sportovní ředitel Sokola Mariánské Hory

Ani v předchozích, ani v dnešním utkání to nebyla žádná sláva. Problémem našeho týmu je individuální technika, nedůrazné skládání a špatná rozhodnutí. A když už se týmu něco povede, a mohl by i položit, zkazí si to špatnou přihrávkou finální přihrávkou. Taková je realita, prostě tvrdá realita úrovně mladých hráčů v našem kraji.

Vlasta Madry

Jeden z dvojice trenérů společenství U16

Čím začít? Je toho hodně! Od míčové techniky přes individuální obranu, ta je katastrofální, až po taktické nedostatky a fyzičku raději ani nebudu zmiňovat. Máme málo času, málo společných tréninků a tak to podle toho vypadá. Navíc na kluky před zápasy zbytečně spadne deka, kdyby do toho od začátku agresivně a s chutí vletěli, tak by ty naše výsledky mohly vypadat jinak.

Klukům nejvíc schází herní vyzrálost, schopnost rozhodnout co se má udělat v danou chvíli, ale nemá smysl zabývat se taktikou, když kluci nezvládají techniku. Takže teď už budeme muset změnit tréninkový model, víc se věnovat individuální technice, aby se nestávalo, že kluci kvůli špatné přihrávce nezvládnou zakončení pětkové akce.

O Autorovi

Redakce

Další články autora