Tajemství AB: Nezůstávejte na místě, nebo vás předběhnou

9. listopadu 2018 (19:18)

SvětovéZpravodajství

Kdo je nejúspěšnějším sportovním týmem na světě? Marně byste zadávali takový dotaz do vyhledávačů, najdete žebříček nejpopulárnějších či finančně nejhodnotnějších týmů, ale zadejte dotaz jinak, třeba What is the worlds most successful sports team in terms of winning? A odpověď je jasná: „The New Zealand All Blacks, by far, are the most consistently successful sports team in history“ – Novozélandští All Blacks, jsou stabilně úspěšným týmem během posledních 100 let. Jejich vítězné procento od roku 1903 je 77,09% ... ano, to je vítězné procento 77,09% za období 112 let (zdroj Quora, údaj z roku 2017).

Respektovaný sportovní novinář Liam Napier, který pracuje pro novozélandskou rozhlasovou síť Newstalk ZB a spolupracující s mnoha deníky od NZ Herald po The Guardian právě dnes v Guardianu zveřejnil článek, ve kterém se snaží najít důvody světové suverenity All Blacks.  

 


Novozélandští ragbisté vyhráli 83 z 93 zápasů, a jak vysvětluje jejich trenér Steve Hansen, úspěch je podmíněn stálými pokusy o něco nového, i když někdy pokus selže. Každý chce znát tajemství All Blacks, jak se stalo, že pod vedením Steva Hansena vyhráli tolik zápasů a po dobu rovných devíti let oblékali trikot světové jedničky?

Abychom tuto dominanci přiblížili v perspektivě, od roku 2012 drží rekord ve světovém rugby Anglie, která má o 50 milionů více obyvatel než nový Zéland a která bude v sobotu na Twickenhamu čelit All Blacks, s poměrem 69 procent výher (54/78).

Mnohé mýty a legendy zahalují úspěch All Blacks, ale je jeden prvek, který vysvětluje vše, je to jejich neúnavné úsilí o inovace. Nikdy, nikdy se nezastavujte, nebo budete předstiženi. V roce 2011 po mistrovství světa, kdy byl Hansen pověřen vedením All Blacks, se rozhodl při své cestě za téměř 90 procentní úspěšností All Blacks prosazovat neustálé inovace. "Jednou z nejlepších věcí, které můžete v životě a ve sportu udělat, je učit se rychleji než jiní; okamžitě se přizpůsobit, věci sladit, odrazit se od dosaženého a znovu se učit, "říká Hansen s typickou jednoduchostí.

Pro All Blacks je to cesta, která vychází z 1905 Originals (první národní tým NZ dnes nazývaný 1905 Originals. Pozn.red.); pro Nový Zéland to jsou jejich neodmyslitelné kořeny. V roce 1905 se první tým All Blacks na turné mimo Australasii prošel Evropou jak bouře a vyhrál 34 z 35 zápasů a porazil své soupeře o 920 bodů. Jejich jediná, velmi kontroverzní porážka 0:3 přišla na hřišti Arms Park v Cardiffu od Walesu, který prohráli, když Wales proti nim použil taktiku, kterou vymyslel cestou do Evropy kapitán All Blacks Dave Gallaher (s volným rváčkem, pozn.red.). Od té doby si slíbili, že se jejich hra bude vždy vyvíjet a inovovat.

Pro Hansena je tato filozofie zakořeněna v dědictví Nového Zélandu, země založené na schopnosti stavět z čehokoli dosažitelného. "Novozélanďané jsou průkopníci a obzvláště v těch dobách kdy jsme žili izolovaní," říká Hansen. "Neměli jsme letadla; loděmi trvalo dlouho, než jste se někam dostali, farmáři byli od pomoci daleko, pokud ji potřebovali. Museli být inovativní, dobře se rozhodovat a tvořit – museli se prostě o sebe postarat."

Tato mentalita se nevyhnutelně promítla ve sportu a zvláště ragby. All Blacks samozřejmě, nemají vždycky pravdu. I dnes postupují systémem pokus – omyl, ale nevylévají vaničku i s dítětem, líbí se jejich trenérovi. Nehledají stříbrné kulky (jednoduché, zdánlivě magické řešení těžkého problému), spíše často usilují o dílčí zisky. Ale také si uvědomují, že když se experiment nezdaří, uvědomují si to. "Pokud sledujete ragby, všichni v podstatě dělají totéž, ale v rámci tohoto podobného plánu musíte být připraveni na selhání nebo kritiku za to, že nedosáhnete cíle. Ale bez toho nikam nedojdete. Nikdy nedostaneš odpověď, pokud ji nebudeš hledat."

Všechny profesionální ragbyové týmy trpí zvýšenou paranoií. Kolik toho ukážete, komu a kdy? "A budete to praktikovat dlouho?" říká Hansen, "ne, protože všichni ostatní to uvidí a najdou způsoby, jak to eliminovat nebo zkopírovat. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak být inovativní v tom, jak vycvičíte, jak zorganizujete týden, jak povedete své lidi, jakou očekáváte zpětnou vazbu, jakou uděláte analýzu. To jsou oblasti, ve kterých můžete být inovativní, a nikdo neví, co děláte, pokud si to necháte pro sebe."

„Nikdy nevypínejte, nikdy si nedopřávejte pohodlí, nikdy nezastavujte inovace. Pokud si myslíte, že jste dorazili do cíle, pravděpodobně to bude váš konec. Pokud se budete snažit zlepšovat, budete pořád hledat způsoby, jak to udělat," uzavírá Hansen.

O Autorovi

Redakce

Další články autora