Super Rugby pokračuje, ale mění formát

12. června 2020 (17:11)

SvětovéZpravodajství

Jak známo kovid zastavil Super Rugby sedmým kolem 15. března, v té době vedli jihoafričtí Sharks (24 bodů) před australskými Brumbies (23), na dalších místech byly novozélandské týmy - třetí byli Crusaders (23) a čtvrtí Blues. Rozdílné podmínky v jednotlivých zemích, hrozba čtrnáctidenní karantény a hlavně obtíže při letecké dopravě způsobily, že řídící orgán soutěže SANZAAR souhlasil s tím, že jednotlivé územní divize budou hrát samostatné turnaje. Australskou divizi doplní dřívější účastník Super Rugby Western Force z Perthu, který nahradí japonské Sunwolves, ti by totiž museli překonat těžko řešitelné přestěhování do Austrálie. V Jižní Africe zatím není jasno, jasno je však v tom, že soutěž rozhodně nezahrne argentinské Jaguáry.

V prvním utkání 1. kola se utkají Highlanders a Chiefs (foto výše)

 

Novozélandská vláda ústy ministerské předsedkyně Jacindy Ardern oznámila před několika dny úplné uvolnění všech shromažďovacích omezení, takže na sobotní Investec Super Rugby Aotearoa mohou být třeba plné stadiony. Soutěž  zahajují Highlanders a Chiefs (9:05 CET) na Forsyth Barr Stadium v Dunedinu v sobotu a Blues hostí Hurricanes (5:35 CET) v Eden Parku v neděli. Pátý účastník Crusaders mají volno. Novozélandská unie předem oznámila, že nepočítá s jakoukoli světovou ragbyovou unií World Rugby navrženou úpravou pravidel.

Na druhém břehu Tasmanova moře v Austrálii se připravuje na 3. července zahájení Vodafone Super Rugby AU prvním kolem.

Pátek 3. červenec, Brisbane  - Reds v Waratahs - 11:05 CEST 

Sobota 4. červenec, Canberra - Brumbies v Rebels - 11:15 CEST

Vedení jihoafrické unie zatím studuje pětisetstránkový manuál ministerstva sportu, umění a kultury, který řeší návrat k normálu, ale „Zatím všechno zůstává nepotvrzeno a závislé na faktorech mimo naši kontrolu,“ řekl generální ředitel SARU Jurie Roux, „ale máme už několik nápadů v rukávu, jak bychom minimalizovali riziko přenosu nákazy a umožnili návrat k soutěžím během příštích dvou měsíců.“

Výsledky a tabulky každého kola najdete v Ragbyovém víkendu

(Zdroj SANZAAR)

O Autorovi

Redakce

Další články autora