Super Rugby: Křižáci hrají o 9.titul

30. července 2018 (15:17)

SvětovéZpravodajství

Žádný další tým této super soutěže jižní polokoule zahrnující tři kontinenty, Oceánii a jednu zemi severní polokoule – Japonsko, se ani nepřibližuje super favoritovi Canterbury Crusaders, kteří vstupují do svého třináctého finále Super Rugby. Křižákům jsou nejblíže australští Brumbies se šesti postupy do finále a dvěma tituly, ostatní týmy jen paběrkovaly. Třinácté finále si Crusaders zasloužili jak prvenstvím v základní části, tak výhrou nad Hurricanes v semifinále play off.

 

Výsledky semifinále 28.7.2018:

Lions – Waratahs             44:26 (19:19) P 6:4          Johannesburg

Crusaders – Hurricanes   30:12 (18:7) P 4:2             Christchurch

 

Finále je v sobotu

Na AMI Stadiu v Christchurch (kapacita 18.600 diváků) se bude opakovat loňské finále Super Rugby. Loni v Johannesburgu Křižáci porazili Lions 25:17 a dobyli osmý titul, zatímco Lions podruhé po sobě ve finále propadli. Je ovšem pozoruhodné, jak se Lions vyšvihli ze suterénu tabulky, kde obsazovali s výjimkou let 2000 a 2001, kdy se dostali do semifinále, nejlépe 11. místo. Jejich vzestup začal v roce 2014 s příchodem kouče Johannese Ackermanna a asistenta Swyse de Bruina a už v následujícím roce obsadili 8. místo a v roce 2016 skončili v základní části druzí a ve finále prohráli s Hurricanes. Stejně dopadli i v loňském roce, kdy základní soutěž vyhráli. Letos skončili v základní části na 4. místě a museli si postup do semifinále vybojovat v eliminačním utkání proti Jaguares (40:23) a v semifinále s Waratahs. Letos je v soutěži vede Swys, plným jménem Zacharia Francois de Bruin.

"Věřím v zázraky,“ řekl Swys de Bruin po vítězství nad Waratahs, „Křižáci mají velmi dobrý tým, ale hraje se 80 minut a náš tým už také něco dokázal, stát se může všechno,“ doufá Swys de Bruin, že do třetice to snad vyjde.

Nicméně zápas v základní části vyzněl na Novém Zélandu pro Křižáky 25:17 a skutečnost, že doma mají stoprocentně vítěznou bilanci, vypovídá, že to Lvi budou mít s těmi zázraky dost obtížné. Nicméně na straně favoritů jsou v prognózách opatrní. Třeba rváček Matt Todd soudí, že Lions jsou schopni odolávat tlaku, jak tomu bylo v jejich utkání s Waratahs a jsou schopni otočit průběh zápasu.                                                  (gak)

 

Finále se hraje v 19:35 h. NZST, což je 9:35 CET                            

O Autorovi

Redakce

Další články autora