Střípky z klubu

1. září 2021 (17:35)

KlubovéZpravodajství

Dekorování našich veteránů medailemi za 3. místo v 9. ročníku Memoriálu Miloše Dobrého v Olomouci. (Foto převzato z fcb RC Olomouc)

Havířov 1. září 2021 – Nashromáždilo se několik zpráv a několik informací, které nevydají na samostatný článek, jsou to skutečně jen střípky, ale natolik zajímavé, že stojí za zveřejnění.

The Long goodbye

Ne, opravdu nejde o téměř 50 let starý americký thriller režiséra Roberta Altmana natočený podle románu Raymonda Chandlera Loučení s Lennoxem. To dlouhé loučení nastává v klubu, nejstarší aktivní hráč a trenér mládeže Vlasta Tržický se v nedělním ligovém utkání se Zlínem loučil s hráčskou kariérou v týmu mužů, nadále už bude hrát jen za veterány. Ono totiž není nic jednoduchého hrát v první řadě roje, kde se vyžaduje síla a stabilita, odolnost a výdrž, když má člověk šedesátku na krku! Vlastík už sice jen střídal ve druhých poločasech, ale i tak podával pozoruhodný výkon, je zcela určitě nejstarším hráčem, který hraje v českých ligových soutěžích!

Od týmu ke svému poslednímu utkání obdržel jako poděkování a uznání za dlouholeté služby pamětní plaketu. Jenže se ukazuje, že to loučení s týmem bude přece jen o něco delší, tým nemá dostatek hráčů a tak se Vlasta bude muset loučit poněkud déle, minimálně do konce podzimní sezóny.

Vzkříšení veteránů?

Už v srpnu loňského roku vykonal Boby Kozubík téměř zázrak: Tak se mi podařilo znovu dát dohromady tým starých pánů a vyrazili jsme do Olomouce na 8. ročník Memoriálu Miloše Dobrého. Ze čtyř týmů jsme skončili třetí,“ uvedl tehdy Boby.

Tehdy jsme položili sugestivní otázku: Obnovíme Havířovského krocana? a zdá se, že by se to mohlo podařit, veteráni začali v pátky trénovat a v sobotu byli už v mnohem silnější sestavě na 9. ročníku Memoriálu M. Dobrého a remíze s veterány Olomouce a porážce od Moravskoslezských orlů skončili třetí. Nyní je čeká 18. září odpoledne přátelský zápas s Hegemonem Mysłowice a zvažují, že po letech pojedou do Vyškova na Šišku tlačenky.

To by byl docela slibný program obnovy a konsolidace veteránského týmu, ale k tomu, aby se připravilo pokračování Havířovského krocana je třeba přece jen o trochu více, především více organizačního úsilí. Prostě několik veteránů se musí zaangažovat jako organizační výbor, vyhledat vhodný termín, připravit propagační kampaň, oslovit další kluby včetně zahraničních atd. a to všechno už teď.

U14 v ohrožení

Zatímco v jiných klubech se aktivní hráči věnují výchově mládeže a soustavně se připravují na budoucí trenérskou kariéru, aby tak klubu a ragby vrátili, co s ním během let, kdy hráli, zažili, u nás nic takového nenajdeme. Pokus o zaangažování mladíků coby asistentů trenérů ztroskotal, mládeži se věnují jen děvčata Natalie a Klára a také maminka hned dvou hráčů a jedné hráčky Zlata. Ale mezi dospělými a zkušenými hráči týmu mužů není zájem a všechny pokusy získat pro trenérskou dráhu někoho z mužů zatím ztroskotaly. Dosavadní trenéři starších žáků, oba léta mládež trénující, už nemají sílu a vůli se dál angažovat. Jako důchodci už dávají přednost jinému a poklidnějšímu životu.

A tak existence družstva starších žáků visí na vlásku, jednak ještě vůbec nezačalo trénovat, jednak odpadají hráči. Nyní bude muset výkonný výbor a sportovní ředitel důkladně zvážit, jak zachránit alespoň torzo družstva. Pokud tým nebude schopen absolvovat celorepublikovou soutěž, do které byl přihlášen, bude nutno hledat řešení ve třech turnajích XRugby. V XRugby totiž mohou týmy hrát s dohodnutým počtem hráčů, nejlépe od 7 výš, ale prakticky je možné hrát i s pěticí hráčů. Problém ovšem je, že první ze tří turnajů XRugby je vyhlášen na tuto sobotu (4. září). Ale větší problém je, že tým v podstatě nemá trenéra.

Havířovské slavnosti – zatím dobrý

Dnes redakce vyfotila hřiště a zdá se, že zatím ničitel Bobcat nebyl na plochu vpuštěn, jakož ani nákladní auta. Takže zatím dobrý …

O Autorovi

Redakce

Další články autora