Střípky z klubu III

9. září 2023 (14:33)

KlubovéZpravodajství

V kině Centrum běží výstava fotografií

Prvního září jsme ve vestibulu kina Centrum otevřeli výstavu fotografií z ragbyových utkání, která je uvedena panelem s plakátem a logem mistrovství a uvádí obsazení skupin MS. Panel má návštěvníkům kina připomenout, že 8. září začíná ve Francii 11. mistrovství světa. Na druhé straně panelu pak je fotografie z utkání aktuálního mistra světa Jižní Afriky a celosvětově proslulá haka národního týmu Nového Zélandu All Blacks

Na posledním z pěti oboustranných panelů se stručně představuje několika podstatnými fakty náš klub a zve především mládež od 6 do 18 let do klubu. Na ostatních panelech jsou velkoformátové fotografie, které vybrali sami autoři fotografové Josef Koláček a Lukáš Wimmer. Autorem grafické úpravy je MgA. Pavel Kozubík.

Vernisáže se zúčastnil náměstek primátora pro ekonomiku a správu majetku Ing. Ondřej Baránek, za Městské kulturní středisko Mgr. Zdeněk Heiser, který také hosty uvítal. Úvodní slovo k účelu výstavy pronesl sekretář klubu Karel Gaman.

Možná povedeme kroužek ragby v Českém Těšíně

Středisko volného času Amos z Českého Těšína se na jaře obrátilo na náš klub s žádostí o pomoc při zřízení kroužku ragby. Náš klub se rozhodl vyhovět a jednal jak s pedagogem volného času Dominikem Pospíšilem, který s nápadem zřídit kroužek přišel, tak s ředitelkou SVČ Evou Juricovou. Na červnové schůzce v Českém Těšíně byly dohodnuty základní kroky, jednak představení ragby na Burze sportů 2. září, jednak obsazení místa trenéra, které převezme hráč našeho týmu mužů Adam Grabski, bydlící v Ustroni vzdálené půl hodiny jízdy od Českého Těšína. Na Burze sportů se představily všechny sporty, které v SVČ otvírají od září kroužky. Zájemcům o ragby byly předány letáčky s potřebnými informacemi. Jestli ovšem pokus vyjde, se ukáže až ke konci září, po náborové kampani v základních školách.

Začíná 12. školní rok cvičení mateřských školek

Je to skoro neuvěřitelné, ale skutečně už začínáme dvanáctý školní rok cvičení pro děti mateřských škol. Pro letošní školní rok se přihlásily všechny mateřské školky, které s námi cvičí již několik let. Tou úplně první, která s námi cvičí od počátku, je mateřská škola z Holubovy ulice z Havířova-Podlesí. Další školky jsou z blízkého okolí sportovní haly Slávie, MŠ U Stromovky, Švabinského a Horymírova. Naposled se přihlásila MŠ z blízké Resslovy ulice, ale na již obsazený termín. Ze strany klubu nejde o výdělečnou činnost, i když cvičitelé dostávají malou finanční odměnu. Provoz Školy ragby a cvičení je převážně financován ze sponzorských darů. Na příklad v letošním roce věnovala bezpečnostní agentura Defendit 10 tisíc Kč na nákup náčiní a cvičebních pomůcek. Škola ragby ale potřebuje další cvičitele, nemusí to být zrovna ragbisté, ostatně ragbyové míče a některé prvky z metodické řady výuky ragby se používají, ale nejde o výcvik ragby, byť děti říkají, že chodí na ragby. Hodili by se nám třeba učitelé tělocviku, kteří už jsou na odpočinku, nebo maminky, bývalé sportovkyně či trenérky jiných sportů.

Muži v posledním utkání nasekali „tisíce“ chyb

Poslední utkání základní skupiny Poháru XV 2023 skončilo fiaskem. Stručně řečeno byl to zápas „tisíce“ chyb. Samozřejmě, je to jen fráze, rčení, ale vystihuje podstatu našeho problému v derby s Mariánskými Horami, tým nadělal ohromnou spoustu chyb, a byly to mnohdy chyby nevynucené, chyby plozené nepřipraveností, špatným rozhodnutím nebo jen prostou nešikovností. Všechny pětky jsme obdrželi po takových chybách – ve 13. minutě po nedorozumění a srážce dvou našich hráčů, při které ztratili míč a Wolkowinskij utekl všem. Naše chyba při autovém vhazování ve 30. minutě – bylo jich při vhazování z autu více – poskytla hostům míč zadarmo, ti přenesli hru přes celou svou útočnou formaci a položili u rohového praporku. Také třetí pětka Mariánských Hor padla po naší nezpracované dlouhé přihrávce a předhozu před naším brankovištěm v 56. minutě.

Některé hráče roje nebylo v utkání vidět, útočníci rozvíjeli své akce většinou docela pomalu, ve vyrovnané řadě, s mnoha pokusy vyřešit situaci individuálně, prostě nespolupracovali. Není divu, že hlavní trenér ztratil nervy a po utkání zapochyboval o smyslu své práce s týmem.

Foto Josef Koláček

Natáčel se medailon o klubu

Původně výkonný výbor klubu o natáčení medailonu pro představení českých ragbyových klubů v rámci přenosů z mistrovství světa neměl zájem pro jejich vysokou cenu. Pak však přišla nabídka nová a natáčení bylo přece jen dohodnuto. A tak se v pondělí 4. září postupně před kameru postavili představitelé klubu a trenéři a samozřejmě i hráči a hráčky v akci při tréninku. Klubové medailony budou představeny v přestávkách přenosů, zatím nevíme, kdy to bude. V každém případě budeme naše čtenáře informovat.

Foto Vlastimil Tržický

Mladší žáci potřebují asistenty trenérů

Nedá se říci, že by naši mladší žáci na turnajích excelovali. Jednou z příčin je nedostatečně zvládnutá technika všeho, co ragbista pro úspěšnou hru potřebuje od přihrávek po skládání. Ukazuje se, že problém je v možnostech trenérů věnovat se nacvičujícím dětem. Zvládne vést a opravovat nácvik jedné dvou dvojic nebo trojic, zatímco ty ostatní nacvičují s chybami. To se samozřejmě musí odrážet i v zápasech, kde se nezvládnutá míčová technika a skládání nejvíce projeví. Ukazuje to třeba sobotní turnaj mladších žáků, výsledky našich družstev charakterizuje jedna z maminek ve skupině na Messengeru: „No nic moc!“ Řešením by bylo, kdyby jak kadeti a junioři, tak muži trenérům pomohli jako asistenti. Zlepšení by se nepochybně projevilo už za měsíc za dva.

Je tu září, je tu období zkázy hřiště

Slov není třeba...

O Autorovi

Redakce

Další články autora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *