Střípky z klubu I.

24. března 2023 (20:34)

KlubovéZpravodajství

Regenerace trávníku po čtyřech letech

Plánované mezistátní utkání s Lucemburskem, třebaže se nebude konat, přece jen přineslo užitek v podobě velké údržby travnaté plochy našeho hřiště, na kterou město podle některých informací uvolnilo 200 tisíc korun. V minulých dnech zaměstnanci firmy Tree Green s.r.o. ze Svinova udělali všechny úkony, které obnova a oživení travnaté plochy vyžaduje. Od hloubkové aerifikace (Verti-draining), což je hloubkové uvolnění zhutnělé půdy až do hloubky 20-30 centimetrů kořenového systému. Je to podobné, jako když zahrádkáři provzdušňují svůj okrasný trávník vidlemi, při aerifikaci se půda nakypří a provzdušní. Další operací byla prostá aerifikace do hloubky asi 10 centimetrů, při které stroj napíchne dutými trny půdu a vytáhne „špunty,“ které se pak při dalších operacích rozdrolí. Následuje dosev plochy travním semenem, zapískování a nakonec zarovnání taženým ocelovým pletivem. Naposledy se dělal velký zásah po katastrofální devastaci hřiště Havířovskými slavnostmi v roce 2019, kdy jsme museli na půl roku trénovat na školním hřišti a hrát domácí zápasy v Ostravě.

Natírají se branky

Je to téměř k neuvěření, ale další nátěr branek po jejich vztyčení v roce 1982, proběhl až někdy v devadesátých letech před návštěvou Václava Klause v Havířově. Shromáždění občanů tehdy proběhlo na našem hřišti a pořadatelé z ODS tehdy přebarvili červenobílou branku na bílou, a už to tak zůstalo. Dílčí opravy nátěru jsme sami provedli v srpnu 2016 (snímek našich dorostenců se žebříkem), a to bylo naposledy, kdy se na branky dostal alespoň částečně nátěr. Nyní v rámci přípravy na mezistátní zápas natřeli zaměstnanci Správy sportovních a rekreačních zařízení (SSRZ) téměř celé branky. Téměř, protože na zhruba 18 metrů vysoké tyče nedosáhlo ani teleskopické rameno, zůstaly asi 4 metry bez nového nátěru.

Čtyři zápasy budeme hrát na atletickém stadionu

Než na upravené ploše našeho hřiště zakoření, vyroste a zesílí tráva, budeme muset vzít zavděk vedlejším hřištěm bývalého AC Havířov. Pro menší rozměry jsme požádali STK ČSRU o výjimku, ale i tak bude mít hrací plocha délku 90 metrů, šířku 62 metrů a brankoviště budou hluboká 5 metrů. Údržbáři SSRZ už vyrobili, osadili a natřeli branky, které sice nedosahují parametrů branek ragbyového hřiště, ale vyhovují pravidlům ragby.
Na vedlejším hřišti trénujeme a budeme trénovat nadále a odehrajeme na něm zápasy 1. ligy s Bystrcí a Mariánskými Horami. Kadeti U16 budou na něm hrát svůj první soutěžní zápas proti společenství Přelouč/Babice 1. dubna ve 13 hodin a junioři Moravskoslezského kraje sehrají mezinárodní zápas s velšským týmem z Pwllheli (čti Pucheli) 14. dubna v 17 hodin. Odvetný zápas mužů s RU Donau Vídeň by se měl hrát už na obnoveném trávníku ragbyového hřiště pravděpodobně v sobotu 22. dubna.

Autobus v barvách RC nás bude vozit k zápasům

Dočkali jsme se něčeho, v co jsme ani nemohli doufat, k zápasům budeme jezdit autobusem v klubových barvách. Nový člen výkonného výboru, bývalý hráč úspěšného juniorského týmu devadesátých let Petr Basel je společníkem firmy, která se mimo jiné zabývá dopravou. Už v loňském roce poskytoval pro přepravy několik vanů, ale nakonec se rozhodl pro radikální řešení a koupil rovnou autobus. Tím jsme už cestovali na přípravný turnaj do Myslovic a naposledy k ligovému utkání do Vídně. Díky Petrovi se tak vyřeší podstatná část přeprav k utkáním, zvláště pro mladší žáky, na některé turnaje určitě autobusem pojedou, to bude velká úleva.

O Autorovi

Redakce

Další články autora