Střípky z Francie

25. června 2020 (12:39)

SvětovéZpravodajství

Redakce se podívala, co je momentálně nového ve Francii, kde je zatím vzhledem ke zdravotní situaci pokračování sezóny přerušeno, ale všechny kluby se samozřejmě na obnovení soutěží připravují. Kromě přestupů a nákupů hráčů, jakož i plánované úpravě soutěží, je tu něco málo zajímavostí. Jednou z nich je třeba přestup známého fidžijského křídla Vereniki Gonevy do Mont de Marsan, nebo spekulace, že by Béziers mohl vést nedávný trenér Wallabies Michael Cheika.

Foto: Le Figaro

Rugby Mont-de-Marsan: Vereniki Goneva podepsal

19. 6. 2020

 

Klub Stade Montois z Montaubanu v pátek oficiálně podepsal smlouvu s populárním fidžijským křídlem Vereniki Gonevou pro příští sezónu Pro D2. 36 letý fidžijský internacionál s 54 „čepicemi“ ze sedmičkového a 59 „čepicemi“ z patnáctkového ragby, hrává buď na tříčtvrtce (centra) nebo na křídle a prošel řadou klubů v Anglii, kde strávil osm let (Leicester, Newcastle, Harlequins). Ve Francii hrál za Colomiers (2009-2011) a Tarbes (2011-2012).

Foto: Fidžijské levé křídlo Vereniki Goneva utíká centru Francie Mathieu Bastareaudovi, aby položil pětku v mezinárodním utkání mezi Francií a Fidži na Stade de France v Saint-Denis v listopadu 2018. (Photo by Anne-Christine POUJOULAT / AFP)

Agen musel změnit logo

19/06/2020

 

Výzvu s názvem „Váš SUA, vaše logo“ musel klub Top 14 vyhlásit z důvodu, že jej právníci loni v únoru varovali, aby nepoužívali verzi svého loga z roku 2000, jelikož by narazili na nevypořádaná vlastnická práva k této do nedávna používané grafice. Akcionáři, činovníci, partneři klubu a široká veřejnost dostala možnost vybrat z osmi grafických návrhů, zvítězil návrh mladého studenta grafického designu Louise Gontiera (na snímku), který byl mírně upraven přidáním roku vzniku klubu.

Michael Cheika v hledáčku Béziers?

Francouzský ragbyový deník Midi Olympique uvedl, že o vstup do klubu 11násobného mistra Francie mezi lety 1961 až 1984 Béziers Hérault, který je nyní účastníkem Pro D2 AS, měli zájem arabští investoři. V první sezóně údajně byli podnikatelé ze Spojených arabských emirátů připraveni investovat do klubu 10 milionů eur, splatit všechny dluhy, koupit stávající půjčky a pracovat na trhu přestupů. Potenciální majitelé klubu projevili zájem o celou řadu hráčů včetně Beaudena Barretta, Dana Biggara a Maa Nonu. V případě, že by vstup vyšel, přicházelo v úvahu, že by tým vedl nedávný trenér Wallabies Michael Cheika (vpravo), který je v tom případě připraven odmítnout nabídku Gloucesteru.

V oficiální tiskové zprávě klubu (23. 6.) se však praví: „Představitelé klubu potvrzují, že žádnou oficiální nabídku neobdrželi a viceprezidenti Pierre-Olivier Valaize, Cédric Bistué a většina akcionářů přijali reálný, konkrétní a realistický projekt předložený panem Louis-Pierrem Angelottim, který povolal pana René Bouscatela, jehož zkušenosti a odbornost nelze zpochybnit, aby předsedal Rugby Béziers.

Podle článku v Le Figaro z 23.6. měl René Bouscatel poskytnout jen několik rad na žádost hlavních akcionářů klubu, „Nakonec bude ASBH řídit, protože je natolik dobrý, aby nás vedl. Za posledních několik hodin vše proběhlo velmi rychle,“ vysvětluje pro Le Figaro soukromý partner Béziers Hérault developer Louis-Pierre Angelotti, „hrál zde roli dobrý vzájemný vztah mezi bývalým prezidentem Stade Toulousain (1992-2017) a majiteli klubu, který «investoři» z Emirátů,´ vedení bývalým internacionálem Christophem Dominicim, před několika týdny vyjádřili přání koupit.

Program Les Bleus: Letos na podzim Pohár VI národů a Japonsko?

 19.06.2020

Ragbyové federace jsou zaneprázdněny sestavováním programu na říjen až listopad, nejlépe by bylo, kdyby se týmy z jižní polokoule vzdaly cestování na sever za opakování Tournoi des Six Nations, uvádí redakční článek ve Figaru.

Program se začíná formovat. Víme, že World Rugby chce zdvojnásobit mezinárodní okno, aby kompenzoval testy zrušené v červnu až červenci. Mohlo by to trvat tři až sedm týdnů, od 24. října do 5. prosince. Rozhodnutí, které se příčí francouzským a anglickým profesionálním klubům. Mezinárodní federace World Rugby by měla hlasovat o tomto uspořádání 30. června, i když to znamená dostat se do konfrontace s Top 14 a Premiership, které by mohly odmítnout uvolnit své internacionály na uvažovanou dobu.

Bez ohledu na výsledek těžkých jednání o mezinárodním kalendáři se každá federace chystá sestavit program. Podle původního plánu měla Francie v listopadu hrát s Gruzií, Austrálií a jihoafrickými mistry světa. Program však zcela narušila zdravotní krize. Národy jižní polokoule by měly hrát mezi sebou ragbyový šampionát (Jižní Afrika, Argentina, Austrálie a Nový Zéland) způsobem NBA, to znamená, že všechny zápasy v jedné zemi nebo dokonce ve stejném městě.

Podle informací z Midi Olympique země ze severu směřují spíše k opakování rychloturnaje, který by se nazýval Pohár 6 národů (Coupe des 6 nations). V této souvislosti by se Les Blues museli 24. října utkat se Skotskem, aby se co nejlépe připravili na svůj poslední zápas turnaje šesti národů 2020 na Stade de France proti Irsku 31. října. Poté by XV Francie znovu čelila Irsku, Anglii a Walesu. Program nakonec doplní závěrečný exotičtější test proti Japonsku nebo Fidži.

Možný program:

Francie - Skotsko 24. října
Francie - Irsko 31. října
Francie - Japonsko nebo Fidži 7. listopadu
Francie - Anglie 14. listopadu
Irsko - Francie 21. listopadu
Wales - Francie 28. listopadu

O Autorovi

Redakce

Další články autora