Soutěže v Evropě vrcholí

10. června 2021 (00:30)

SvětovéZpravodajství

V hlavních ragbyových zemích Evropy v minulých dnech skončily nebo v příštích dnech skončí národní soutěže. Dnes se podíváme na francouzskou Top14, anglickou Gallagher Premiership, italskou Top10 a gruzínskou ligu.

Francie

Základní část skončila vítězstvím Toulouse, které se několik kol střídalo ve vedení s La Rochelle. Ještě po 25. kole měly oba týmy po 77 bodech, ale v posledním kole La Rochelle prohrálo v Clermontu a Toulouse definitivně Námořníky o 4 body předstihlo. I tak mají oba týmy zaručeno semifinále, zatímco týmy, které se umístily na 3. až 6. místě musejí projít baráží.

Anglie

Na systému boje o titul se v Premiership nic nemění. Stejně jako v předchozích sezónách se čtyři nejlepší týmy po základní části utkají v semifinále play-off systémem 1. proti 4. a 2. proti 3., přičemž výše postavený tým má výhodu domácího prostředí. Vítězové semifinále se pak 26. června střetnou v Twickenhamu o titul. Podle postavení v tabulce před posledním 22. kolem se první čtveřice utká s těmito soupeři: Bristol (1. - 81 bodů) s London Irish (8. – 46 bodů), Exeter (2. – 78 bodů) se Sale Sharks (3. – 73 bodů) a Harlequins (4. – 66 bodů) s Newcastle (10. – 44 bodů). Výměna míst mezi prvním a druhým je možná za předpokladu, že by Bristol doma prohrál s Londýnskými Iry bez zisku defenzivního bonusu a Exeter porazil Žraloky ze Sale ziskem 5 bodů. Pokud by to dopadlo naopak a Sale Sharks by Náčelníky porazilo, Žraloci by na 2. místo při rovnosti bodů nedosáhli, mají o 130 bodů horší skóre. Harlequins si 4. místo udrží bez ohledu na to, jak s Bristolem dopadnou, nikdo už je nemůže bodově dostihnout. Všechny zápasy play-off uvidíme na TV Nova Sport.

Itálie

Mistrovství skončilo už minulý týden vítězstvím Roviga, které se tak stalo mistrem Itálie po třinácté, ale svůj předchozí titul získalo v roce 2016 a ten ještě dřívější dokonce v roce 1990.

Gruzie

V Gruzii má nejvyšší soutěž jen 6 mužstev a podobně jako v jiných zemích i v Gruzii se hraje play-off podle známého schématu 1-4, 2-3. Pořadí: 1. AIA Kutaisi 36 bodů, 2. Batumi XV 30 bodů, 3. Akademie Tbilisi 23 bodů, 4. RC Kochebi 18 bodů.

Semifinále se hrálo uplynulou sobotu s těmito výsledky:

Batumi XV - Akademie Tbilisi 28:13

AIA Kutaisi – Kochebi 31:12

Tuto sobotu se o 3. místo střetnou Akademie Tbilisi s Kochebi a o titul Kutaisi s Batumi.

O Autorovi

Redakce

Další články autora