SNC: Nejstarší turnaj na světě začíná v sobotu
29. ledna 2019 (18:34)
Po 127. vyběhnou o tomto víkendu nejlepší evropské ragbyové týmy na trávník, aby se utkaly o titul vítěze nejstaršího světového turnaje v nejprestižnější ragbyové soutěži severní polokoule Poháru šesti zemí. Na stadiónech, pokud už není vyprodáno, zbývají poslední volná místa a davy fanoušků se budou od této soboty do poloviny března přesunovat z Itálie a Francie na Britské ostrovy a do Irska a naopak, aby shlédly atraktivní zápasy hrané většinou ve vysokém tempu a s vysokým nasazením, ale aby si také udělaly představu, jak na tom evropská elita před podzimním mistrovstvím světa je. Letošní letní testy totiž budou mít zcela jinou podobu, než na jakou jsme zvyklí, odehrají se v podstatě jako přípravné zápasy mezi „velkými evropskými kluky,“ ale tam se zrovna nebude klást až tak velký důraz na případnou revanš za nepovedené zápasy v Six Nations.
Soutěž se odehrává nejen o celkové prvenství a pohár, který se uděluje od roku 1993, do té doby nikdo pohár nepotřeboval, vítěze zdobila jen sláva, ale také o další trofeje. Především o Trojkorunu (Triple Crown) – kterou získá tým z Britských ostrovů nebo Irska, který v soutěžním ročníku porazí všechny ostrovní soupeře, také talíř Triple Crown byl zaveden nově od roku 2006, předtím to byl jen titul (obě hlavní trofeje jsou na vedlejším snímku). A tak už jedinou trofejí, která nemá fyzickou podobu a je pouze čestným titulem je Grand Slam, pro Francouze je to Grand Chelem. Titul držitele Grand Slamu obdrží tým, který v daném ročníku porazí všechny ostatní týmy, a je ceněný mnohem více, než jen prostý titul vítěze turnaje.
O trofeje se však hrálo, tou nejstarší je Calcutta Cup, ale je to jen záležitost Angličanů a Skotů a hrají o trofej v rámci Six Nations už od roku 1879! Na zisk trofeje vede s velkou převahou Anglie 70:40. O individuální trofeje hrají i další země:
Millenium Trophy: Irsko s Anglií od roku 1988
Centenary Quaich: Irsko a Skotsko od roku 1989
Garibaldi Trophy: Francie a Itálie od roku 2007
Auld Alliance Trophy: Francie se Skotskem od roku 2018
Turnaj nehrají jen muži, v roce 1996 se k nim přidaly i ženy, do roku 2006 soutěžily Španělky, pak je vystřídaly Italky, jejichž výkonnost dosáhla konkurence schopné úrovně, přesto většinou obsazují střídavě se Skotkami a Velšankami zadní pozice. Nejvýše se Italky dostaly v roce 2015, kdy braly pomyslné bronzové medaile. Nejlépe jsou na tom zatím Angličanky, vyhrály šestnáctkrát, z toho získaly 14 krát Grand Slam.
Nejkratší dobu, teprve od roku 2008, hrají Pohár 6 zemí junioři do 20let, i v tomto turnaji dominují s osmi tituly Angličané.
Letošní turnaj se hraje od 2. února do 15. března, ženy a junioři hrají o stejných víkendech.
O Autorovi
Karel Gaman
Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.
Další články autora
Čtvrtfinále evropských klubových pohárů, už jde do tuhého
4. kolo Six Nations: Na Twickenhamu se rozhodne
Na okraj 3. kola Six Nations
Po 3. kole evropského šampionátu
Na okraj 2. kola Six Nations
Na okraj 1. kola Six Nations
Pohár mistrů: Anglie 6, Francie 5, ostatní 5
Vítězný zápas dvou rozdílných poločasů
Pohár ragby XV: Je na čase si říci, co vlastně chceme hrát