SNC: Modrý Titanic se potopil v Irském moři

12. března 2019 (18:31)

SvětovéZpravodajství

Tentokrát jsme nedělali reflexi odehraného kola Six Nations obvyklou formou, Wales podle očekávání vyhrál ve Skotsku, o vítězství Anglie nad Itálií nikdo nepochyboval, jen o výkonu Francie v Dublinu se mohlo spekulovat. Francie však propadla a zmátořila se až v závěru, když bylo hotovo. Proto jsme reakce hledali ve francouzských mediích. Vybrali jsme si deník Ouest-France už třeba pro trefný titulek jednoho z článků zvláštního korespondenta z Dublinu Jeana-Pascala Arigasciho Modrý Titanic se potopil v Irském moři a udělali jsme jakýsi průřez názory na utkání z francouzského hlediska, ale také uvádíme perličky z irských medií.

Dva týdny po zvednutí hlav proti Skotsku (27:10), se Francie ve 4. kole potopila. A to je skóre pro Bleus ještě lichotivé, dvě pětky Hugeta a Serina zachránily čest Francie.

Měsíc po největším debaklu od druhé světové války v Anglii (8:44) nebylo daleko k další historickému rekordu s Irskem (0:24 v Dublinu v roce 1913)! Podle slov kapitána Guilhema Guirada to měla být v Dublinu zkouška, zda si francouzská XV vzala ponaučení z twickenhamské lekce. Odpověď je samozřejmě záporná, stav po prvním poločasu 0:19 byl ještě více znepokojující než poločas v "chrámu ragby.“ Modrý Titanic se potopil v Irském moři.

Skupina francouzských fanoušků se snaží zlikvidovat tu noční můru stejně jako místní nápoje. Ani nenosili dresy a barety. Není to proto, že by jim nebilo srdce pro Francii, je to proto, že se stydí. Nejhorší je, že i trup letadla A320, kterým se vracejí domů, jim připomíná debakl, je ozdoben tvářemi irských hráčů a sloganem "Spirit of Ireland".

Už dlouho jsem neviděl Irsko hrát tak dobře a Francii tak špatně," vyjádřil se Bernard Jackman, bývalý irský reprezentant a extrenér roje Grenoblu v jednom dublinském pubu.

Současní Bleus nevyhráli na trávníku pěti nejlepších světových týmů (Nový Zéland, Anglie, Irsko, Wales a Jižní Afrika) od roku 2011, jsou světelné roky za nejlepšími zeměmi.

Zatímco se Irsko připravuje na pošlapání velšských nadějí na Grand Slam v sobotu v Cardiffu, Francie zažívá strach z neúspěchu s Itálií. V posledním kole v Římě se Francie pokusí zachránit renomé, hlavně se vyhnout čtvrté porážce a dalšímu ponížení v letošním turnaji.

Irský tisk neskrývá rozpaky: „"Francouzské ragby má velký problém," říká se v Irish Independent, "Je to smutné, ale Francie sice měla na hřišti 15 dobrých hráčů, ale hráli, jak kdyby měli rozvázané tkaničky. Žádný z francouzských hráčů by nenašel místo v týmu Irska. Měli jsme dojem, jako by je trénoval inspektor Clouseau... "

O Autorovi

Redakce

Další články autora