Školáci sportovali s námi

27. června 2018 (18:45)

KlubovéZpravodajství

Havířov 18.6.2018 - Zhruba 140 školáků se svými pedagogy a necelá desítka organizátorů a rozhodčích - to byli aktéři dalšího ročníku turnaje havířovských základních škol v bezkontaktním ragby. Turnaj organizovaný v rámci projektu „Sportuj s námi“ pod patronací České unie sportu má, jak se uvádí v programovém prohlášení, zvednout děti a dospělé od televizí a počítačů a motivovat je, aby se zapojili do sportovních aktivit, a to nejen v podobě jednorázových soutěží – proto podporujeme i akce náborové. A nábor nových zájemců o ragby je také hlavním motivem pořádání turnaje pro školy.

Akce byla zároveň součástí celosvětového projektu World Rugby Get into Rugby, který se zaměřuje na seznamování dětí s ragby. Přátelství a týmová práce jsou naprosto důležité dovednosti ve většině kolektivních sportů, ale v ragby jsou postaveny na nejvyšší úroveň. Proto je cílem projektu Get into Rugby a snahou všech, kteří se o realizaci projektu starají, přivést děti do ragbyové rodiny.

Za účasti 7 havířovských škol proběhl další ročník havířovské školní Tag ligy. Hrálo se ve 2 věkových kategoriích: Benjamin 6. a 7. třídy a Junior 8. a 9. třídy. Celkem se turnaje zúčastnilo 135 děti. Hrálo se systémem každý s každým na jeden sedmiminutový zápas a celkem bylo k vidění 42 zajímavých a bojovných střetnutí, která v některých případech vybudila takové emoce, že jeden z žáků musel být pro vulgární slovní napadení soupeřů vyloučen do konce turnaje.

Technická úroveň utkání byla poplatná tomu, zda v tělocviku někdy učitelé vytáhnou z kabinetu šišku a tagy a nechají školáky hrát. Obecně na tom byli daleko daleko lépe ti žáci, kteří se věnují nějakému sportu, a bylo to poznat na první pohled. Jenže ti už si svůj sport vybrali a do klubu hrát ragby nepřejdou a ti ostatní zase příliš zájem o pohyb nemají. Rozhovory s některými pohybově nadanými končily konstatováním „Já už hraju basket,“ nebo fotbal ale nejčastěji florbal. A ti, na kterých bylo vidět, že se zrovna s pohybem nepřátelí a kteří by ho potřebovali jak sůl, slyšíme „Chodím do hudebky,“ další zase rozpačitě krčí rameny a je jasné, že se do klubu nepohrnou.

Přesto všechno má smysl tuto formu seznamování dětí s ragby rozvíjet a pokoušet se získat je pro ragby. Rozhodně by na podzim měly navazovat další náborové akce na školách a pokusy znovu obnovit stálé kroužky.

Výsledky

Benjamin
Základní škola body
1. Žákovská 12
2. Na Nábřeží 9
3. Školní 7
4. M. Kudeříkové *) 5
5. 1.máje  5
6. M. Pujmanové **) 2
7. Gen. Svobody 2
Junior
Základní škola body
1. Gen. Svobody ***) 10
2. 1. máje 10
3. Žákovská 9
4. M. Kudeříkové  7
5. M. Pujmanové +) 3
6. Školní 3
7. Na Nábřeží 0

*) vyhraný vzájemný zápas se ZŠ 1.máje
**) lepší celkové skóre při remíze ve vzájemném zápase se ZŠ Gen.Svobody
***) vyhraný vzájemný zápas se ZŠ 1.máje
+) lepší celkové skóre při remíze ve vzájemném zápase se ZŠ Školní

Foto Karolina Filsáková

Poděkování patří všem zúčastněným školám, učitelům a žákům za předvedené výkony.

Zvláštní poděkování patří paní Lence Byrtusové, pedagogické pracovníci oddělení TV SVČ Asterix, za pomoc při organizováni turnaje a za věcné ceny pro 4 nejlepší družstva obou kategorii.

A poděkování patří také pořadatelům a zároveň rozhodčím Jakubovi Kolodziejczykovi, Dominikovi Kovácsovi, Ladislavu Kozubíkovi a Lukáši Regecovi.

A pochopitelně patří poděkování i České unii sportu a jejímu centru pro sportování široké veřejnosti Sportuj s námi.

O Autorovi

Redakce

Další články autora