Six Nations: Francie v. Skotsko – ohlasy

27. března 2021 (22:38)

SvětovéZpravodajství

Paříž 26. března 2021 dohrávané utkání Six Nations Francie v. Skotsko 23:27 / AFP

Velké očekávání, velká víra na straně Francouzů a mnoha ragbyových expertů, že je Francie na cestě k titulu. Ostatně poslední zápasy francouzského týmu od Podzimního poháru národů ukazovaly na zrod nové garnitury, která by mohla navázat na velké dny Les Bleus z minulosti, kdy Francouzi vynikali ragbyovým šarmem, rychlostí a překvapivostí akcí. To se v posledních letech ze hry Francouzů vytratilo, když převzali tu nepěknou, nudnou a stereotypní hru, ve které byla hra do kontaktu a skrumáže málem cílem veškerého snažení týmu. Francouzi nakonec k titulu nedošli, možná právě pro ta velká očekávání. 

Přinášíme z francouzských a skotských medií nejen ohlasy aktérů, ale také jednu zajímavost, která zrovna nesvědčí o velké férovosti některých novinářů.

Co předcházelo?

 

26. března 2021 - Martin Hannan (multimediální žurnalista)

 

Rada Six Nations podvedla Skotsko - všichni by měli rezignovat

Musím to ze sebe dostat hned teď. Skotsko bylo podvedeno, naprosto podvedeno organizátory Six Nations a anglickou Premiership, ale zejména tou první. Nebyla to chyba Skotska, že zápas původně naplánovaný na minulý měsíc byl odložen kvůli vypuknutí koronaviru ve francouzském táboře. Pokud by měla být dodržena nějaká spravedlnost, Skotsko by mělo dostat zápas a bonusový bod se skóre 28:0, protože je zřejmé, že na vině bylo vedení týmu Francie a hráči. Ale ne, televizní společnosti musí být spokojeny, a tak hra pokračuje, vysílá se a tím, že Skotsko není schopno nasadit své nejlepší mužstvo, protože to nedovolí kluby Premiership, nikoho nepálí.

Náš komentář: Můžeme říci Vis maior – Francouzi jistě Covid-19 nevyprodukovali a po světě nerozšířili, naopak se stali jeho obětí tak, jak mnoho jiných. Hannanův názor tak trochu připomíná reakci na fotbalový incident v Glasgow, hned se ve skotském tisku vyrojily požadavky, aby Slavia byla suspendována a Rangers postoupili. Tož trochu divné požadavky mají ti jinak sympatičtí Scottish Lowlanders.

Komentáře

 

Ve tvářích zřejmé zklamání, hráči francouzského týmu po porážce se Skotskem stav mysli neskrývali. "Jsme trochu omráčeni," shrnul Grégory Alldritt.

Greg Alldritt:

 "Měli jsme pár vrcholů a pár propadů. Nakonec jsme nechtěli jen vyhrát, chtěli jsme víc a skončili jsme s prohrou. Narazili jsme na velmi dobrého soupeře, který prokázal, že není malý tým, ale že je naopak velkým týmem. Jsme trochu omráčeni. Jsme moc zklamáni, že jsme turnaj nevyhráli. Je to naší hrou? Nejsem si jistý. Hrajeme docela dobře, ale narazili jsme na Kelty, kteří hráli ještě lépe. Řekli jsme si, že chceme vyhrát, chtěli jsme dodržet naši strategii, ale v posledních dvaceti minutách jsme ji nedodrželi.“

Dylan Cretin

 "Skončili jsme druzí. Z pěti zápasů se čtyři rozhodovaly v posledních pěti minutách. To jsou věci, které je třeba vyřešit, abychom nezůstávali na druhých místech, která nechceme. Jedná se o malá zrnka písku, která se nám v průběhu zápasu dostala do souhry. To je důležité. Je to součet malých chyb, které se nakonec nakumulují a jsou draze zaplaceny. Musíme zapracovat na tom, abychom se jich zbavili, a nic nedarovali soupeři."

 

Fabien Galthié (trenér Francie): „Neexistuje jednoduchá hra. Dnešní scénář? Můžeme litovat řady věcí, zvláště když jsme cítili, že bychom mohli jít za titulem. Možná únava. Je to prostě realita. Výborně Skotsko."

Gregor Townsend (trenérSkotska): "Nevím, jestli jsme byli čerstvější než Francouzi, oba jsme odehráli dva zápasy za dva týdny. Tým je v dobré formě a v posledních 20 minutách jsme byli hodně silní, navíc se silnou lavičkou. Je úžasné překonat rekord, dosáhli jsme historických vítězství v Anglii a nyní ve Francii. A navíc rekordní výhru s Itálií. Ukazuje to kvalitu týmu a hráčů. Za to jsme bojovali. Máme skvělého ducha, jsme velmi jednotní. Také to ukazuje myšlení tohoto týmu. Toto vítězství hodně znamená pro nás i pro Skotsko. Byl to vyčerpávající zápas, který stál hodně nervů nás trenéry, a teď si představte hráče..."

Stuart Hogg:

 "Věděli jsme, že je můžeme překvapit a všichni jsme opravdu nadšení. Tvrdě jsme pracovali, soustředili jsme se na to, abychom změnili útok. Jsem na kluky neuvěřitelně pyšný. Hráli jsme sami za sebe: chtěli jsme vyhrát víc než kdokoliv jiný, byla to skutečná výzva. Věřili jsme ve své schopnosti. Je to jen začátek něčeho velkého. Pro mě není lepší pocit, než vyhrát ve skotském dresu.“

Jamie Ritchie

Jamie Ritchie „Řeči Francouzů o výhře o 20 bodů přispěly k tomu, že jsme v Paříži vyhráli poprvé od roku 1999. Neřekl bych, že nás to frustrovalo, pohánělo nás to. Když začnou mluvit o výhře o 20 bodů, je to palivo pro náš oheň. Nezneklidnilo nás to, naopak, bylo to pro nás dobré."

 

O Autorovi

Redakce

Další články autora