Silvester Cup 2022

31. prosince 2022 (21:24)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Vítěz 18. ročníku Silvester Cupu 2022 tým kapitána Ondry Pindura (dole vlevo) "Hodně pod tlakem." Foto Josef Koláček

Historický exkurz

(rk/man) – Co začalo někdy v sedmdesátých letech jako běžný posezónní fotbálek na hřišti, dostalo pravděpodobně v roce 1978 nádech recese pojmenováním Kajfův memoriál, a později se přestěhovalo do haly pod názvem Vánoční kapr. Od roku 2005 pak turnaj nese název Silvester Cup. Takže se nedá úplně přesně určit, jaké pořadové číslo tento turnaj nese, ale zjistili jsme, že první turnaj pojmenovaný Silvester Cup se hrál v roce 2005 a při 6 zúčastněných týmech ho vyhráli „Odpadlíci“ Martin Olšanský, Jarda Tomčík, Tomáš Rapant, Benčík senior a David Arabasz. Je tedy jisté, že se letos hrál 18. ročník.

První ročník turnaje v sálové kopané (spíš kopané v tělocvičně) se odehrál dávno, je to možná i více jak 30 let, kdy se uskutečnil pod názvem „Turnaj v kopané o vánočního kapra.“ Po turnaji se totiž chodilo do bazénu a lovil se živý kapr. Výlov však byl posléze zrušen a turnaj se posunul z předvánočního času na poslední den před Silvestrem. Zpočátku to byl turnaj, kterého se zúčastňovali hráči, členové klubu a rodinní příslušníci, ale pokroku a „profesionalizaci“ se nedalo zabránit a tak se turnaje účastní i hráči, kteří nejsou členy klubu, ale určité pouto ke klubu mají. Již několik let nám klání týmů v tomto turnaji řídí profesionální rozhodčí sálové nebo malé kopané.


 

Terno Firek v 18. ročníku SC 9. trofej nezískal

Havířov 30. prosince 2022 (Text Radek Kloda, foto Josef Koláček) – Jak již bylo uvedeno v článku s názvem „Hodně pod tlakem udolali Terno Firek,“ turnaje se zúčastnilo 8 týmů, celý ho odřídil Jiří Spitz, který velmi rychle sjednal respekt nekompromisním a přesným rozhodováním. Hrálo se ve dvou skupinách s hrací dobou 1 x 9 minut a se čtyřmi hráči v poli a brankářem. Týmy si vylosovaly skupinu, ve které odehrály základní část, po které se družstva podle pořadí ve skupině rozdělily do skupiny o Cup (1. až 4. místo) a skupiny o plate (5. až 8. místo). I když se některé výsledky ve skupinách zdají být vysoké, hra na hřišti byla velmi vyrovnaná, o čemž svědčí i čtyři remízy z celkových dvanácti utkání ve skupinách. Každé družstvo bojovalo a snažilo se vydat ze sebe to nejlepší, co v sobě mělo.

Ze skupiny A postoupila do semifinále družstva Hodně pod tlakem a obhájce loňského vítězství Terno Firek, které díky jedné výhře (1:0) a dvěma remízám postoupilo o tzv. pověstný chlup. Ze skupiny B, ve které byla utkání více vyrovnaná, postoupila do semifinále družstva Old Boys a Hegemon Akademia Rugby Mysłowice (PL).

Utkání skupiny B Hegemon Akademia Rugby Mysłowice - Božkov Squad 0:0. Foto Josef Koláček

Černého Petra si nakonec odneslo družstvo Dvoulitr Boyz, které prohrálo bitvu o 7. místo s družstvem Božkov Squad až na penalty. V utkání o 5. místo zvítězilo družstvo Mladé pušky na družstvem Výherci v poměru 3:2.

I semifinále byla velmi vyrovnaná, když družstvo Hodně pod tlakem porazilo Hegemon až na penalty a Terno Firek zvítězil nad družstvem Old Boys v poměru 1:0. Taktéž utkání o 1. a 3. místo byla velmi vyrovnaná, i když tato byla rozhodnuta v základní hrací době.

Vítězem turnaje Silvestr Cup se stalo družstvo Hodně pod tlakem před družstvy Terno Firek, Old Boys, Hegemon AR, Mladé pušky, Výherci, Božkov Squad a Dvoulitr Boyz.

Turnaj se letos opět vydařil a měl i celkem početnou diváckou podporu hlavně z řad bývalých hráčů a rodinných příslušníků hráčů. Za zdárný průběh se nejvíce zasloužili Patrik Kovács a Karel Gaman a samozřejmě i rozhodčí Jiří Spitz a všichni účastníci turnaje. Hodnotné odměny zajistil Pavel Indrák. Fotodokumentaci zajišťoval Josef Koláček.

Ještě před konečným vyhodnocením a předání prestižní trofeje bylo předáno ocenění České unie sportu za dlouhodobou trenérskou práci ve sportu Ladislavu Kozubíkovi alias Bobymu.

O Autorovi

Redakce

Další články autora