Sedmičky se změnami

7. srpna 2018 (15:26)

DomácíZpravodajství

Původní záměr, vytvořit dvě letní sedmičkové soutěže – 1. a 2.sérii – pro nedostatek přihlášených týmů nevyšel, proto se hraje soutěž nazvaná Série 7 a účastní se jí 11 týmů. První turnaj uplynulou sobotu v Přelouči vyhrálo áčko Tatry Smíchov, druhý turnaj se bude hrát v neděli 12.srpna v Bystrci. Umístění v turnaji je obodováno a tým s největším počtem bodů po obou turnajích se stane vítězen Série 7 a bude nejlépe nasazeným týmem pro turnaj mistrovství ČR 25.a 26.srpna.

Turnaj v Přelouči se hrál KO systémem podobně jako poslední mistrovství světa v ragby 7 v San Franciscu. Z prvního osmifinálového kola postoupilo do čtvrfinále 5 vítězných týmů + dva týmy s nejmenším rozdílem skóre. K této sedmičcce se přidala nejvýše nasazená Sparta Praha. Poslední 3 týmy  z prohraného osmifinále vytvořily skupinu o 9.-11. místo. Osmička týmů již hrála standardním play off systémem - čtvrtfinále, semifinále, finále a poražené týmy se utkaly o 5. místo a 7. místo.

Tomáš Krejčí

Tomáši Krejčímu, který má v ČSRU na starosti organizaci sedmičkových soutěží, jsme položili několik otázek

Tomáš Krejčí v utkání Česká republika - Moldavsko

 

Bývalý reprezentant a předseda ČSRU Eduard Krützner starší zvaný Medák uveřejnil na serveru České ragby stať, ve které na rozdíl od sportovního ředitele Phila Pretoriuse neoplývá právě nadšením nad úspěchem našeho sedmičkového ragby, které v evropském měřítku postoupilo z nejnižší konference o stupínek výš a přičítá to mimo jiné tomu, že se u nás sedmičkové soutěže hrají v srpnu, zatímco evropská sedmičková série se hraje až v červnu dalšího roku, tedy až za 10 měsíců.

To je sice pravda, ale máme k tomu dva důvody. Jednak sedmičkovou reprezentaci tvoří z velké části hráči Dukly, kteří mají přípravu zaměřenou speciálně na sedmičky a našich letních sedmičkových turnajů se ani nezúčastňují, protože mají odlišný režim přípravy, tak jako všechny vyspělé ragbyové země, které oddělily reprezentační tým sedmiček od domácích soutěží a připravují se v úplně jiném režimu. Takže desetiměsíční přestávku rozhodně nemají. Sedmičkové soutěže v srpnu mají úplně jiný cíl než připravit reprezentaci ČR 7. Ba naopak jsem toho názoru, že srpnové turnaje jsou velice vhodně termínově určeny a pro trenéry jsou dobře využitelné v období, kdy  hráči mají měsíční soutěžní přestávku. Pro přípravu je sedmičkové ragby naprosto ideální.

Sedmičkové turnaje byly původně vypsány ve dvou úrovních jako 1. série a 2. série a teď se hrály jako Série 7, proč?

Myšlenka byla zapojit co nejvíce týmů různé výkonnosti, ale přihlásilo se jedenáct týmů a zde postačí pouze jedna soutěž, proto se hraje jen v jedné skupině pod názvem Série 7.

Víš, proč se kluby nepřihlásily?

Se zástupci některých klubů jsem mluvil. Především červenec je v našich amatérských podmínkách časem dovolených a také v srpnu mají kluby z nižších soutěží problém nalákat hráče na hřiště na tréninky, ale to je v našich podmínkách pochopitelné. Někteří také argumentují, že prostě nemají pro sedmičkové ragby dostatek vhodných hráčů, ale to beru spíše jako výmluvu a spíše jako negativní postoj k sedmičkovému ragby jako takovému. Věřím, že do další sezóny se bude dařit kluby a hráče motivovat a postupně se to zlepší. Vždyť loni bylo na prvním turnaji osm týmů a letos již jedenáct.

Je vůbec vhodné, aby se hráči ragby XV zabývali i ragby VII?

Můj názor je, že určitě ano a bude to prospěšné úrovni našeho ragby celkově. Klubové sedmičky určitě zvýší kvalitu hry týmu v patnáctkách. Narazit do obránce a nejlépe ho srolovat pod sebe, nebo soupeře přetlačit, nám víceméně jde, ale najít volný prostor a rychle tam přenést hru přihrávkami než se nám ten prostor zase zavře, nebo přehrát posledního bránícího hráče někdy i třemi útočníky většinou pětkou nekončí a naopak končí ztrátou míče. Všechny tyhle situace sedmičkové ragby učí přirozeně svou podstatou hry malého počtu hráčů na velkém prostoru. Skloubit na mezinárodní úrovni ragby XV a ragby 7 již možné není, a jestli se budeme chtít posunout výš v sedmičkových soutěžích RUGBY EUROPE, tak budeme muset mít specialisty, k čemuž teď centrem Dukly snad budeme směřovat. Je to naprosto stejný historický vývoj jako u beach volejbalu. Už teď se ukazuje, že už je dost klubů, které se sedmičkám věnují, protože na sedmičky dají hráče jednodušeji dohromady a zcela jistě se budou určitou dobu sedmičkám věnovat a pak postupně s rozšířením hráčské základny se mohou zapojit do soutěží XV. Je možné, že se při klubech vytvoří samostatná sedmičková družstva, jak je tomu u nás v Bystrci. Vždyť už teď máme celou řadu samostatných sedmičkových klubů, namátkou Babice, Sedlčany, Rumburk, Nové Město, Ústí nad Labem, Plzeň, Olymp Praha, Poděbrady, Kralupy nad Labem, které samostatně hrají soutěž Český pohár 7. Třeba Traitors z Ústí nad Labem v neděli porazili Tatrovácké béčko a s Říčany také dosáhli slušného výsledku. A navíc většina z nich pracuje i s mládeží což je nutná podmínka dalšího rozvoje klubu.

(man)

Výsledky I. turnaje Série7 mužů

Přelouč, 5. srpna 2018

Týmy:
RC Tatra Smíchov A
RC Brno Bystrc
RC Slavia Praha 
RC Sparta Praha
RC Mountfield Říčany
RC Dragon Brno
 
RC Titáni Nové Město na Moravě
RC Praga Praha
RC Přelouč
RC Traitors Ústí nad Labem
RC Tatra Smíchov B
1/8 finále
Tatra Smíchov A -  Nové Město n/M 57:0
Mountfield Říčany - Traitors Ústí n. Labem 22:7
RC Bystrc - RC Tatra Smíchov B 43:0
RC Dragon Brno - RC Slavia Praha 24:14
RC Praga Praha - RC Přelouč  21:14
RC Sparta Praha - volný los
Tabulka poražených týmů z 1/8 finále
  body  +/-
1. RC Přelouč  1 -7
2. RC Slavia Praha 1 -10
3. Ústí nad Labem 1 -15
4. Tatra Smíchov B     1 -43
5. Nové Město n/M 1 -57

Dva týmy s nejlepším rozdílem skóre postupují do 1/4 finále

1 bod za prohru, 2 body za prohru v prodloužení

1/4 finále
Sparta Praha - Tatra Smíchov A    0:31
Mountfield Říčany - RC Přelouč    14:26
RC Bystrc - Slavia Praha 35:5
RC Praga - Dragon Brno 7:17
O 9. - 11. místo
Ústí n. Labem - Tatra B    21:19
Ústí n. Labem - Nové Město 33:5
Tatra B - Nové Město 45:0
  V R P +/- B
1. Ústí n. Labem   2 0 0 28 6
2. Tatra B 1 0 1 43 4
3. Nové Město     0 0 2 -71 2
1/2 finále o 5 - 8. místo
Sparta Praha - Mountfield Říčany  35:19
Slavia Praha - Praga Praha     17:35
Finále o 1. a 3. místo
O 1.místo Tatra A - Dragon Brno 24:0
O 3.místo Bystrc - Přelouč 26:14
1/2 finále CUP
Tatra A - RC Bystrc 20:12
Dragon Brno - RC Přelouč 12:7
Finále o 5. a 7.místo
O 5.místo Sparta - Praga 0:42
O 7.místo Říčany - Slavia 38:19

Pořadí / turnaj / body1.2.Celkem+/-
RC Tatra Smíchov A1212120
RC Dragon Brno11111
RC Brno Bystrc101077
RC Přelouč99-12
RC Praga Praha8857
RC Sparta Praha77-57
RC Mountfield Říčany666
RC Slavia Praha55-77
RC Traitors Ústí n/ Labem4415
RC Tatra Smíchov B330
RC Titáni Nové M. n. M.22-130

O Autorovi

Redakce

Další články autora