Jak šla léta ragbyové historie II.

14. května 2021 (09:52)

Ostatní

1921

 

Na stadionu Twickenham v Londýně se poprvé hrál Varsity Match mezi univerzitami Oxford a Cambridge. Od roku 1921 se tento každoroční zápas obvykle hraje na začátku prosince.

Někdejší anglická reprezentační útokovka Adrian Stoop, po kterém je dnes pojmenován stadion v londýnské čtvrti Twickenham na dohled od národního stadionu RFU, zažil trapný okamžik, když v roce 1921 už jako rozhodčí řídil zápas mezi Barbarians a výběrem East Midlands. Do konce řádné hrací doby zbývalo téměř čtvrt hodiny, když k údivu přítomných odpískal konec. Jakmile rozhodčí uznal chybu, byly oba týmy povolány ze šaten a zápas dokončily.

1931

 

V tomto roce byla Francie vyloučena z turnaje Five Nations za údajný profesionalismus svých hráčů a také pro obavy z násilného chování francouzských hráčů a diváků a turnaj se vrátil k původnímu názvu Home Nations nebo také Four Nations. Poslední zápas před vyloučením Francouzi odehráli 6. dubna 1931, kdy v Paříži porazili Anglii 14:13. Francie měla být znovu přijata v sezóně 1939/40, ale v té době vypukla druhá světová válka, takže se France znovu objevila v turnaji až po jeho poválečného obnovení v roce 1947.

International Rugby Board, předchůdce dnešní světové unie Rugby World, zavedl číslování dresů.

Generální guvernér Nového Zélandu Lord Bledisloe daroval novozélandské unii pohár, o který se pod názvem Bledisloe Cup stále hraje mezi Novým Zélandem a Austrálií v rámci šampionátu jižní polokoule. Poprvé se o pohár hrálo v roce 1931, kdy Nový Zéland porazil v Aucklandu Austrálii 20:13.

Založena Rumunská ragbyová federace.

Tým Jižní Afriky mířící v roce 1931 do Británie parníkem Windsor Castle se musel vzdát cvičení přihrávek na palubě. Nejenže ztratili tři míče přes palubu, ale talentované křídlo Jock van Niekerk si ve snaze zabránit dalšímu míči v odletu přes palubu poranil koleno tak, že to okamžitě ukončilo jeho hráčskou kariéru.

O Autorovi

Redakce

Další články autora